Avukatlar: Öldürüldü!

Avukatlar: Öldürüldü!

       SORGULANDIĞI İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü tuvaletinde intihar ettiği açıklanan Hüseyin Uzun'un avukatları, polisin yaptığı açıklamanın "mantığa aykırı" olduğunu öne sürdü.
       Avukat Zekai Şems, Uzun'u ölümünden iki gün önce DGM Savcılığı'nda gördüğünü belirterek "Morali yüksekti ve rahatlamıştı. Psikolojik çöküntüsü yoktu" dedi. Ölümüyle arkasında soru işaretleri bırakan Uzun'un avukatları Şems ve Zeki Hacıibrahimoğlu, dün esrarengiz ölümü soruşturan Fatih Cumhuriyet Savcılığı'na gelerek Cumhuriyet Savcısı Çayhan Ülgen'le görüştü. Avukatlar, savcının ilk incelemesinde doktor raporlarına da dayanarak olayın "intihar" olduğunu söylediğini, ancak gerçeğin cesedin Adli Tıp Morgu'nda incelenmesinden sonra anlaşılacağını belirtti.
       Uzun'un hafta başında kendisini arayıp temize çıkarmak için teslim olacağını söylediğini belirten Şems şöyle konuştu:
       "21 Aralık'ta görüşüp karakola gittik. Şubede ne anlattığını bilmiyorum. 21 -25 Aralık günleri arasında ne anlattıysa anlattı. Temiz toplum yaratılması konusunda büyük bir sorumluluk duyduğunu, Türkiye'nin temiz bir topluma ve temiz yönetime ihtiyacı olduğunu söylüyordu. Müvekkilimin, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Sarıtaş kardeşlerle ilgili iki cinayet dosyası vardı. Birisinde hiç sanık değil, diğerinde de önemli bir iddianın muhatabı değil. Uyuşturucu kaçakcılığıyla ilgili bir dosyasına da DGM takipsizlik kararı vermişti."

       Uzun'la, Organize Suçlar Bürosu'ndaki sorgusu süresince görüşemediğini, ancak DGM Savcılığı'na götürüldüğünde birkaç dakika konuştuklarını kaydeden Şems şöyle devam etti:
       "DGM'de morali çok yüksekti. Emniyette fevkalade güzel bir muamele gördüğünü, hiçbir sıkıntısının bulunmadığını, büyük bir moral ve rahatlıkla ifade etti. Kesinlikle psikolojik bir çöküntü içinde değildi. Herhangi bir baskı gördüğünü söylemedi. Teslim olduğuna pişman değildi. Rahatlamıştı."
       Uzun'un intihar ettiği belirtilen tuvaleti de gördüğünü anlatan Şems şunları söyledi:
       "İntihar şekli mantığa aykırı. Kendini astığı öne sürülen battaniye ucu, 5 - 6 santimetre genişliğinde, 30 santimetre uzunluğunda bir kurdeleydi. Bu kurdeleyle yerden yüksekliği 1.50 metre olan ve duvara paralel yükselen bir kalorifer demirine asılmış. Uzun'un boyu 1.80 civarında, kilosu ise 100'den fazlaydı. Bir mantığa vurulduğunda 1.80 boyundaki bir kişi 1.50 metre yüksekliğindeki duvara paralel bir boruda ayakları yerden kesilmeden nasıl intihar edebilir?
       Nezarethane battaniyeye ihtiyaç duyulmayacak kadar sıcak bir bina. Üşümemesi için palto da götürmüştük. İyi ısınan bir binada hem palto hem de battaniye kullanması da normal değil. Olaydan bir saat sonra Emniyet Müdürü intihar olduğunu söyledi. Adli Tıp Raporu açıklanmadan neye göre söyledi?"

       Uzun'un yurtdışına çıkmasını engelleyen bir durum olmadığını da belirten Şems şöyle konuştu:
       "Gözaltına alındığında Maltepe'deki evinde uyku ilacı karışık bir suyu içerek ölmek istediği söylendi. Ama orada değildik, ne olduğunu bilmiyoruz. İntihar edecek bir yapıya sahip değildi. Otobüs ve turizm firması vardı. Truva, Çağlar, Aydın otobüs filoları olan bir şirketin başarılı ortağıydı. Eşi ve iki çocuğuyla mazbut bir aile hayatı vardı. Uzun, temiz toplum arayışının şehididir."

       Uzun'un ölümünün "intihar" denilerek geçiştirilecek bir olay olmadığını öne süren Şems şunları kaydetti:
       "Bu Göktepe olayından daha ağır bir hadise. Emniyet nezaretinde vuku bulan bir vefat. `Olmuşsa olmuş, Allah rahmet eylesin' denilerek geçiştirilecek bir hadise değil. İnşallah ikinci bir Göktepe olayı çıkmaz."
       Uzun'un diğer avukatı Zeki Hacıibrahimoğlu da ölümün "kuşkulu" olduğunu vurgulayarak "Temize çıkmak için teslim olan ve ceza alacağına inanmayan bir kişi neden intihar etsin" diye sordu.HTC Vive Cosmos denedik!HTC'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Vive Cosmos'u denedik. Bir önceki nesle göre çok daha başarılı olan yeni sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive Cosmos, artık daha kompakt ve neredeyse iki kat daha fazla çözünürlük sunuyor. Bu sayede oyunların içindeyken dış dünyadan kendinizi tamamen soyutlayabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber