Geri Dön

Ayhan AYDEMİR, Özlem ÖZTÜRK - İSTANBUL

Ayhan AYDEMİR, Özlem ÖZTÜRK - İSTANBUL

ÇALIŞMALARINI İstanbul'da sürdüren TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu'nun önceki gün Metris Cezaevi'nde ifadesini aldığı Özel Timci polislerden Ayhan Çarkın, "Üzerimize gelirlerse yeni cinayetler işlenebilir" dedi.
Kumarhaneciler kralı Ömer Lütfü Topal'ın öldürülmesine adı karışan Çarkın, kaçak Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin'in çok sevildiğini öne sürerek, şunları söyledi:
"Bu Susurluk olayıyla ilgili herkes konuşuyor. Yetkili yetkisiz herkes bizleri ve Şahin'i suçluyor. Şahin'in yakın arkadaşları var. Bizim üzerimize gelirlerse yeni cinayetler işlenebilir. Bizi ve Şahin'i sevenler çok. Bu işi gerginleştirmeyin."
Çarkın, Özel Tim'de görev yapanların Şahin için canlarını bile verebileceğini iddia ederek, faili meçhul cinayetlerle ilgilerinin bulunmadığını savundu.
Özel Timci polislerden Ercan Ersoy da Abdullah Çatlı'nın sık sık Meclis'e gittiğini kaydederek, şöyle konuştu:
"Çatlı'yı bir çok kez ben TBMM'ye götürdüm. Çatlı'yı Meclis'in kapısından içeri girdikten sonra ana binanın bazen de arkadaki binanın önünde bırakıyordum. Çatlı'nın Meclis'te kimlerle görüştüğünü bilmiyorum."
Komisyon, dün davetli olan Genelkurmay eski Başkanı Necdet Üruğ'la MİT eski Müsteşarı Burhanettin Bigalı'yı mazeretleri nedeniyle gelmedikleri için dinleyemedi. Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış, "Bigalı İstanbul dışındaymış, Sayın Üruğ da çok rahatsız olduğunu söyledi, ama münasip bir zamanda gelip bilgi vereceğini bildirdi" dedi.
Komisyon üyesi Sinop Milletvekili Yaşar Topçu "Komisyona şu ana kadar gelen belgeler, bilgiler, deliller içerisinde çete olduğuna dair mahkumiyete yeter deliller bulunuyor" dedi.
Komisyonun üç aydır çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatan Topçu, "Süremiz çok daraldı. Bundan somra dinleyeceğimiz kişilerin bilgi yoğunluğuna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Rastgele insanları buraya çağırdıkça başkalarını dinleme şansımız azalıyor" diye konuştu.
TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu üyeleri, dün saat 16.20'de Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde bulunan ve "Kocaeli Çetesi"nin başı olduğu iddia edilen Mehmet Hadi Özcan'ı dinlemek için İzmit'e gitti.

29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber