Geri Dön

Aynadaki görüntü

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un medyaya yönelik tepkileri, medyanın demokratik toplumlardaki gerçeği yansıtma ve eleştiri haklarına açık bir müdahale niteliğindedir

Aynadaki görüntü

Tokat Reşadiye saldırısından sonra yaşanan, “PKK mı, derin devlet mi?” tartışması, İstanbul Dolapdere ve Muş Bulanık’taki olaylara medyanın yaklaşımı, klasik bir tartışmayı güncelleştirdi:
Medya şiddet olaylarına yer vererek, “terörün propagandası”nı mı yapıyor? 7 erin şehit edilmesi üzerine 1993’teki ateşkes ortamında 33 erin PKK tarafından öldürülmesiyle ilgili “Bingöl katliamı”ndaki ihmal iddialarını gündeme getirmek Silahlı Kuvvetler’i yıpratmaya dönük stratejinin bir parçası mıdır?
Hükümet ve Genelkurmay’ın medyayı “eleştiri’ noktasında birleştikleri bir haftayı geride bıraktık.

Erdoğan’ın sözleri
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 18 Aralık tarihli Konya konuşması şöyleydi:
“Ortada çok kirli bir tezgâh var. Çocuklar istismar ediliyor. Gençlerin kanı aksın, şehitler gelsin, gençler dağa çıksın, huzursuzluk devam etsin diye. Bu kirli tezgâhın içinde bilerek ya da bilmeyerek bazı medya kuruluşları da var. Ülkede kaos varmış, sanki çatışma varmış gibi her gün bazı lokal olayları evire çevire tekrar yaymak suretiyle...
Bakıyorsunuz, Türkiye’nin her yerini adeta kan gölü gibi gösteriyorlar... Yanlış yapıyorsunuz. Lütfen, bunları döne döne yaymanın, anlatmanın, göstermenin anlamı yok. Yazıktır, teröre hizmet ediyorsunuz? Kime hizmet ediyorsunuz? Teröre. Bu kadar açık konuşuyorum. Çünkü terör propagandadan hoşlanır. Siz ücretsiz propaganda yapıyorsunuz. Yazılı ve görsel medyayı bu noktada tekrar uyarıyorum.
Yine akşam yapacakları bütün toplantılarda ‘Başbakan bunlardan hoşlanmıyor’ diyecekler. Ama bu gerçeği söylüyorum. Çünkü bunun özgürlüklerle, basın özgürlüğü ile alakası yok. Bu süreci asla durdurmayacağız.”

Başbuğ’un eleştirileri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’da Trabzon’da şöyle konuştu:
“TSK’ya karşı planlı, kendi amaçları ve menfaatleri çerçevesinde haksız şekilde psikolojik harekât yürütenlere diyorum ki, bulunduğunuz yol, bulunduğunuz yer doğru değildir. Özellikle Türkiye’de medyanın bir kısmının varoluşunun temel nedeni, gerçeklere ve doğrulara dayanmayan, önyargılı ve özel amaç taşıyan eleştiriler yaparak TSK’yı haksız yere her gün gündemde tutmak ve aleyhine kampanya yürütmektir. Bunlar kendilerini demokrasinin savunucusu olarak da göstermektedir.”

OMBUDSMAN’IN NOTU
Hükümet ‘görmeyin’ asker ‘yazmayın’ diyor
Demokrasilerde ve açık toplumlarda medyanın haberleri görmezlikten gelmesi, eleştiri ve sorgulama hakkından vazgeçmesi savunulamaz.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bazı kararlarına şu notu düşer: “Somut olguların varlığı kanıtlanabilir ancak değer hükümleri kanıtlanamaz. Bir değer hükmünün kanıtlanmasını istemek basın özgürlüğünü ihlal eder.”
Genelkurmay’ın eleştirileri bu açıdan kabul edilemez. Başbuğ’un “bir kısım medya”yı TSK’ya karşı psikolojik harekât yürütmekle suçlayarak, asimetrik savaşın görünmeyen düşmanı haline getirme çabası da son derece ağırdır. İlginçtir. Başbakan ve Genelkurmay Başkanı medyayı eleştirirken PKK’nın yayın organlarında, “Türk gazetelerini okumayın” çağrıları yapılmaktadır. Hükümet, terör propagandası gerekçesiyle “haberleri görmeyin” diyor. Genelkurmay, eleştirilerden rahatsız, “yazmayın” diyor. PKK da “okumayın” diyor. Oysa medya toplumun aynasıdır. Ve gerçekleri yansıtmak kamusal görevidir.
Yargıtay, haber yaparken iddiaların mutlak kanıtlarından değil, ‘görünür gerçeğe uygunluktan’ söz etmektedir.
Türkiye’de şiddet olaylarında bir tırmanma varsa, bu medyadan bağımsız gerçekleşmektedir. Ve sorumluluk olayları yansıttığı için medyaya yüklenemez.
Medya “günah keçisi” değildir. Kaldı ki “demokratik açılım” sürecine muhalefetin vermediği desteği medyanın büyük bir kısmı vermiştir. En iyisi kurumların kendi işlevlerini yerine getirmeleridir. Medya da toplumsal gerçeklere ayna tutmaktadır. Aynadaki görüntüler rahatsız edici olsa da...

29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber