Geri Dön

Aynı adam, farklı resim

Aynı adam, farklı resim


Genel yayın politikası, gazeteden gazeteye değişiyor. Böyle de olsa, okur eğer bir gazeteye gönül vermişse, bir haberin yerini, hacmini, sürekliliğini sorgulama hakkına sahip. Onların tercihlerini, eğilimlerini ölçmek bakımından da önemli. 18 okur, 7 Mayıs akşamı Tel Aviv yakınında meydana gelen, 15 kişinin ölümüne yol açan intihar saldırısının 8 Mayıs tarihli gazetenin ön sayfasında yer almayışını eleştirmekte.
Haber geç saatte gelmiş, iç sayfada yer almış da olsa, dikkate değer bir görüş. Olayın çapı, yansıması ve İsrail başbakanının George Bush’la görüştüğü sıraya rastlaması bakımından ön sayfada yer almasının doğru olacağı görüşüne ben de katılırım.

Bazı okurlar son haftalardaki Yasemin Kozanoğlu ve İbrahim Tatlıses - Asena haberlerinin "bıktırıcı" noktaya geldiği görüşünde. Aydan Korhan, "ilgilenen tabii vardır, ama daha önemli şeylerin olduğu bu ülkede bir nevi yer işgali gibi görüyorum" diyor. Aktarıyorum.
6 Mayıs tarihli gazetede, Erdoğan: Askerin Takozunu Aşacağız başlıklı haber, bazı okurların "doğru değil" itirazına yol açtı. Frankfurt mahreçli haber, Erdoğan’ın Frankfurter Allgemeine Zeitung’a verdiği mülakattan alıntıları içermekteydi. Mülakatın aslını okuduklarını söyleyen okurlar, Erdoğan’a atfen verilen "askerlerin önümüze koyduğu takozu aşacağız" sözünün aslında yer almadığını söylediler.

Haberin içinde "..benim önüme çelme, takoz koymaya çalışıyorlar, fakat halk bizim arkamızda" sözleri de yer almaktaydı.
Okurlar haklı. Aldığım bilgiye göre, başlığa da yansıyan ifade, o haliyle yer almamış. Sadece dolaylı bir ima söz konusu.

29 Nisan tarihli gazetenin ön sayfasında Formula 1 patronu için Tuzla’da yapılan haberi okuyanlardan bazıları, ön ve iç sayfadaki patronun resminin birbirine pek benzemediğini fark ettiler. Metin Karabat ve Feridun Nizam bunlardan ikisiydi.
"Ön sayfadaki küçük resimde Formula 1 patronu Bernie Ecclestone yerine Ferrari takımının teknik şefi Rose Brown’ın resmi var. 14. sayfada haberin devamında ise Ecclestone’un kendi resmi var. Damon Hill’in şampiyon olduğu 1996 yılındandan bu yana F1 sever bir okur için büyük yanlışlık" diye yazmış Feridun Nizam.

Istanbul’dan Ahmet Afacan’ın notu: "Renkli baskılarda harfler kayıyor, ben yaşlı biri olarak göremiyorum. Aynı şekilde borsa sayıları da çok küçük harflerle dolu.
52. yaşgünü dolayısıyla Milliyet’e kutlama ve övgülerin bir kısmı bana geldi. Okurlardan Serap Sezer’in mesajı: "Konservatuvar mezunu olduğum 1952 yılından beri okuyorum sizi. Taviz vermeden, çok iyi bir düzeyde gittiniz. Böyle bir gazeteyi okuduğum için mutluyum, sevinçliyim. Düzeyi düşürmeden devam edin!"

15 Aralık 2019 Magazin Bülteni15 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber