Baba'dan TSK'ya destek

Baba'dan TSK'ya destek

Yüksek Askeri Şura'nın ihraç kararlarını değerlendirirken, "TSK, kendi bünyesini sağlam tutmakta hassas ve sorumludur" dedi.

NATO ile Rusya arasında Paris'te imzalanan "Kurucu Senet" töreninde Türkiye'yi temsil eden cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün öğleden sonra Türk basın mensuplarıyla düzenlediği toplantıda, iç politikayla ilgili soruları yanıtlarken, özellikle YAŞ'ta ihracı söz konusu edilen subaylar konusunda TSK'ya tam destek verdi. TSK'nın bir disiplin müessesesi olduğunu, başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere komutanların, maiyetleri üzerinde hassasiyetle durduklarını kaydeden Demirel, şöyle devam etti:
"Genelkurmay Başkanı, her TSK mensubuna kendi öz evladı gibi muamele eder, hassas davranır. TSK'da keyfilik olmaz, haksızlık yapılmaz. Disiplin ve emir komuta zinciri içinde, aşkla, şevkle, inançla yapılması gereken bir görev vardır. Üniformalı TSK mensupları, kafalarını bu görevden başka şeylere takmazlar. Takarlarsa, TSK bunu düzeltir ve düzeltmeyi yaparken adildir. TSK 150 bin kişilik bir güçtür. Son derece kritik bir bölgede, vatan görevi yapmaktadır. Kendi bünyesini sağlam tutmakta hassas ve sorumludur."
Erken seçim konusuna da değinen Demirel, "Seçim, `şimdi karar verelim, 6 ay sonra gidelim' diye yapılacak bir şey değildir. Meclis erken seçim kararı verirse, seçim yasasının gereği uygulanır. Yüksek Seçim Kurulu bir takvim yapar ve buna uyulur" diye konuştu.

Demirel, İngiliz Financial Times gazetesinin Türkiye'deki son siyasal bunalıma ilişkin sorularını yanıtlarken de, "Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu siyasal bunalımın çözümü askeri bir darbe değil, ancak hemen yapılacak bir genel seçim olabilir" dedi.
Demirel, "Bugünkü Meclis'te bulunan politikacıların demokrasiyi küçük düşürdükleri" görüşünü yansıtırken de, "Anayasa bana Meclis'i feshetme yetkisi vermiyor. Böyle bir yetkim olsa hemen seçim çağrısında bulunurdum" açıklamasını yaptı.

18 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber