Baştan çıkarmanın incelikleri

"Tehlikeli İlişkiler" 18. yüzyıl Fransız soylularının ahlaki çöküntüsünü konu alan bir uyarlama

Baştan çıkarmanın incelikleri

Baştan çıkarmanın incelikleri

"Tehlikeli İlişkiler" 18. yüzyıl Fransız soylularının ahlaki çöküntüsünü konu alan bir uyarlama

ALİN TAŞÇIYAN

Aşk sanatının incelikleri, baştan çıkarma entrikaları üzerine sıra dışı bir film "Tehlikeli İlişkiler / Les Liaisons Dangereuses". Choderlos de Laclos’un aynı adlı romanının bu görkemli uyarlaması Stephen Frears imzasını taşıyor.
De Laclos’un romanı 18. yüzyılda, dekadans içindeki Fransız aristokrasisinin entrikalarını, sözde ahlak anlayışını ortaya koyup bir skandal koparmıştı. İngiliz yazar ve yönetmen Christopher Hampton, bu romandan yaptığı tiyatro uyarlamasını Stephen Frears için beyazperdeye aktardı. John Malkovich, Glenn Close, Michelle Pfeiffer ve henüz çok genç olan Uma Thurman’dan oluşan kadrosu, dönemin son derece süslü kostüm ve dekorları içinde ilginç bir seyirlik oluşturuyor.

Sevgisiz soylular...
Marquise de Merteuil (Close) ve Vicomte de Valmont (Malkovich) zamanlarını davetlerde, salonlarda geçiren, sürekli aşık değiştiren, müzmin baştan çıkarıcılardır. Marquise, masum bir kızla evlenmek uğruna onu terk eden genç aşığından intikam almak için Vicomte’tan kızı kocasına bakire olarak göndermemesini ister. Vicomte için Cecile (Thurman) kolay bir avdır. Ama onunla uğraşırken erdemli Madame de Tourvel (Pfeiffer) ilgisini çeker. Kendisini aşağılık bir adam olarak tanıtıp güzel ve sadık eşin merakını kabartır. Ancak, hesaba katmadığı olgu ona gerçekten aşık olabileceğidir...
Oyuncuların performanslarına diyecek yok. Özellikle Close ve Malkovich hayranlık uyandıran bir oyun çıkarıyor. Pfeiffer ve Thurman da soluk tenleri, sarı saçlarıyla kırılgan ama bir o kadar da yaşam enerjisiyle dolu genç kadınlar olarak göz kamaştırıyor.
ATV / 01.25

Işık doğudan yükselir
Roland Joffe imzalı "Zevk Şehri" toplumsal içerikli bir drama...

Batılılar materyalizmden, belirli amaçlar peşinde koşmaktan, başarı ve başarısızlık arasındaki gerilimin yarattığı bunalımdan kurtulmak için Hindistan’a koşar. Doktor Max Lowe (Patrick Swayze) da bir hastasını yitirdikten sonra mesleği bırakıp doğru Kalküta’ya gider. Ne aradığını bilmez, bir tür aydınlanma, kendi kendisiyle barışma peşindedir, kuşkusuz. Ama önce kendi kendisinin hakkını vermelidir...

Koyun can, kasap et derdinde
Yaşamda asıl zorluğun, sorunun, kavganın ne olduğunu kavrayamamış, içi yumuşak kabuğu kıtır kıtır beyaz ekmek kıvamındaki Batılı en azından doğru yerdedir. Felsefeyle ulaşamadığı aydınlanmaya somut gerçeklikle yüzleşerek ulaşır. Açlık ve kuraklık yüzünden köyünü terk edip kente göç etmiş, ailesinin karnını doyurmak için canını dişine takan Hasari Pal (Om Puri) ile tanışır. Onun sayesinde kendini de kurtarır.
Dr. Lowe kurtuluşu tam da kaçtığı yerde bulur. Koşulları kıyaslanmayacak kadar kötü bir sağlık kuruluşunda. İronik biçimde "Zevk Şehri" adı verilen yerde İrlandalı bir kadın Joan Bethel (Pauline Collins) yoksul hastalara yardım etmeye çabalar. Lowe, önceleri, yaşadığı duygusal travma nedeniyle bu işten uzak kalmaya çalışsa da çaresiz insanların acılarına daha fazla kayıtsız kalamaz. Gönüllü olarak doktorluk yapmaya başlar.

Politik yönetmen
"Öldüren Tarlalar" ve "Görev"in yönetmeni Roland Joffe, yine Üçüncü Dünya’da geçen toplumsal içerikli bir dramayla karşımıza çıkıyor. Kalküta’nın belgesel görüntüleri kenti, Hint kültürünü, gündelik yaşamı dürüstçe yansıtıyor. Görüntü yönetimi de çok başarılı.
Joffe, Patrick Swayze’nin dansçı olarak yeteneklerini, kasları gelişmiş bedenini ikinci plana itip oyunculuğunu öne çıkarıyor. Ama asıl kozu İstanbul Film Festivali izleyicilerinin birçok İngiliz yapımından tanıdıkları, usta Hintli oyuncu Om Puri. "Shirley Valentine" adlı filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı kazanan Pauline Collins’i de beyazperdedeki sayılı performanslarından birinde izliyoruz.
TRT 2 / 22.15

Müzikallerin en güzeli
Paris sokaklarında aşk, müzik ve dans var

İzlenmeye doyulmayacak filmlerden, müzikallerin en güzellerinden biri, hatta en güzeli geç saatte ekranda. George Gershwin’in müziğiyle bezeli "Paris’te Bir Amerikalı" sabahleyin erken kalkma zorunluğunun bulunmadığı şu tatil günlerinde tadını çıkarmaya bakın.
Filmin ABD’deki popülaritesi büyük ölçüde Montparnasse’ta Amerikalılar esprisinden kaynaklanır. Zengin, fettan kadınların peşinde koştuğu züğürt ressam (Gene Kelly) ve konservatuvarın piyano bölümündeki arkadaşının (Oscar Levant) neşeli, romantik maceraları Paris fonunda ideal bir müzikale dönüşür.
"Paris’te Bir Amerikalı" Gene Kelly ve Leslie Caron’un uzun dans sahnelerinin bulunduğu, görsel yönden çok başarılı, koreografisi yaratıcı bir film. En İyi Film, En İyi Yönetmen Oscarlarını almış olması da bu yüzden. Özellikle Gene Kelly’nin sokaktaki çocuklarla birlikte "I Got Rhythm"ı söyleyip dans etmesi ve finalde yaklaşık yirmi dakika süren Leslie Caron ile dansı unutulmayacak sahneler.
KANAL D / 02.30

Bu bayram ayaklarınızı uzatın, sinema evinizde!
1. GÜN
Bayramın ilk gününe hareketli bir komedi yakışır: Kanal D’de 14.05’te ekrana gelecek olan "Şehirli Züppeler" biçilmiş kaftan. Paul Weiland’ın yönettiği filmde, şehirli züppeler Billy Crystal, Daniel Stern, Jon Lovitz yanında kaldıkları yaşlı kovboy Jack Palance ölünce şehre geri döner. Ama ondan kalan bir altın madeni haritası bulunca yeniden heveslenirler..
CNBC-e, ilk günü birbirinden çekici filmlerle doldurdu. Saat 10.00’da üç Oscarlı Tenessee Williams uyarlaması "The Rose Tattoo"da Anna Magnani ve Burt Lancaster’ı izlemeye doyulmuyor. Williams bu oyunu boşuna Magnani’yi düşünerek yazmamış! Geceyarısı ekrana gelecek olan 1998 Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan Hollanda yapımı "Karakter" klasik sinemanın mükemmel bir örneği. Mike Van Diem insanı derinden etkileyen, sarsan bir filme imza attı.

2. GÜN
Kanal D bayram gecelerini "Keloğlan"ın maceralarıyla renklendirdi. Saat 21.30’da yayınlanacak, Metin Erksan’ın yönettiği "Keloğlan ile Cankızöda iyi kalpli, kel kahramanın padişahın kızıyla evlenebilmek uğraşmasını izleyeceğiz.
Jack London’ın sevilen yapıtı "Vahşetin Çağrısı / Call of the Wild"ın Ken Annakin tarafından yapılan beyazperde uyarlaması 11.20’de TV 8’de yayınlanacak.
Bayramda Hollywood’un starlarını ağırlamak isteyenler için de filmler var: Katharine Hepburn ve Anthony Quinn’i 1994 yılında ilk kez bir araya getiren, duygusal komedi "Bu Aşk Olamaz / This Can’t Be Love" 21.45’te Olay TV’de.
"Çayhane" adıyla kısaca çevrilen "The Teahouse of the August Moon" 18.00’de Super Kanal’da. Glenn Ford ve Marlon Brando’nun rol aldığı film, Japonya’nın Amerikanlaştırılmasını eleştiriyor.

3. GÜN
Erken kalkan yol alır. 06.00’da uyanmış olanlar "Samanyolu"nu TRT 1’de izleyebilir. Belgin Doruk, Göksel Arsoy, Kenan Pars, Şaziye Moral’dan oluşan kadrosuyla nostalji yapmak için birebir. Al Pacino’ya Oscar kazandıran "Kadın Kokusu / Scent of A Woman" 23.15’te Show TV’de.
Kanal D yayınına 00.15 ‘te "Herkül Yeraltı Dünyasında / Hercules in the Underworld" ile başlıyor. Bill L. Norton’ın yönettiği filmde Kevin Sorbo’nun yanında Anthony Quinn’i görmek şaşırtıcı. Fransız usta Alain Corneau’nun İkinci Dünya Savaşı sonrası Fransa’nın durumu, caz müziği ve ilk gençlik aşkları üzerine incelikli filmi "Yeni Dünya / Le Nouveau Monde" 21.00’de CNBC - e’de. Aynı kanalda saat 24.00’te ekrana gelecek olan John Ford imzalı "Gazap Üzümleri / The Grapes of Wrath" bir başyapıt ve söylenecek söz yok.

4. GÜN
Dracula’ya da gülünür mü? Leslie Nielsen ve Mel Brooks bir araya gelirse, tabii! Dracula ve düşmanı Dr. Van Helsing’in Londra yüksek sosyetesindeki mücadelesini 22.40’ta Kanal D’de kahkahalarla izleyebilirsiniz.
Jim Sheridan’ın Altın Ayı ödüllü "Babam İçin / In the Name of the Father"ı sarsıcı bir politik film. 23.15’te Show TV’de yayınlanacak olan filmde Pete Postlethwaite ve Daniel Day Lewis baba oğul rolünde çok iyi.
William Holden’a Oscar kazandıran Billy Wilder klasiği "Casuslar Kampı / Stalag 17" 14.00’te CNBC-e’de. Ava Gardner’ın bütün güzelliğini sergilediği "Çıplak Ayaklı Kontes / Barefoot Contessa" 18.00’de Super Kanal’da. 22.05’te TV 8’de Coen Kardeşlerin "Hudsucker Proxy / Bir Şirket Komedisi" var.
19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber