Bir paylaşım

Bir paylaşım

Bir paylaşım

Yazan insana mutluluk veren, yazdıklarının paylaşılması. Akıl vermenin, ukalalık etmenin ötesinde bir şeylere katkıda bulunabilmesi. İşte böyle bir okur mektubunu sizinle paylaşmak istedim:

"Üç sene önce gazetemizin Liselerarası Müzik Yarışması’nda bir grup ortalığı kasıp kavurmuştu. Askeri Mızıka Okulu. Onlar kendilerine "Big Lips" derlerdi. Kalın dudaklı basçılarından dolayı. 12 Mayıs 1999 Çarşamba, Milliyet gazetesinin gençlik safyasında, sizin aşağıdaki yazınız vardı: ‘Muhteşem Askerler’... Ve 6. paragrafta; ‘Bir caz festivalinde niye onları görmeyelim? Konser veremez ya da bir Türkiye turnesi yapamazlar mı? Müzikte aştıkları noktaları daha geniş kitleler ile paylaşmak Türk askerinin hakkı değil mi?’ Bu yazıyı inanın bir ay boyunca defalarca okudular çalışmalarında. Onları üç şey motive ederdi; ilki, orkestra hocalarının konuşmaları, ikincisi Aziza Mustafa Zadeh dinlemek, üçüncüsü ise Sina Abilerinin değerli sözleri. Evet o günden itibaren size Sina Abi demeye başladılar. Daha sonra günde üç konser verdiler. Ankara’nın bütün kolejlerini, liselerini gezdiler. Bilkent onları çok sevdi. (...) Yıl 2001, Mızıka Okulu öğrencileri ilk defa yurtdışına açıldılar. Sizin teklifiniz ile Big Lips tekrar buluşabilir. Bando Sınıfı’nın iki önde gelen topluluğu var. Armoni Mızıkası ve Jandarma Bandosu. Armoni Mızıkası daha çok klasik müziğe hizmet etmiştir. Jandarma Bandosu her şeye el attı. Bir sürü kaset ve CD çıkarttı. Son olarak pop yıldızlarıyla marşları yeniden derleyip pop haline getirdiler. Halen yurt içi ve yurtdışında konserler veriyorlar. Ekim ayında İstanbul’da bir gösteri ve konser verecekler. Bir hedefleri de Ankara’da Uluslararası Bandolar Festivali’ni gerçekleştirmek. Atılım var, ama sponsorlar?"

Hem Armoni Mızıkası, hem de Jandarma Bandosu, dünyanın neresinde çalarsa çalsın büyük ilgi görecektir. Yani ikinci bir "Kızılordu Korosu" olayı. İstanbul Caz Festivali’nde kesinlikle seneye onlar olmalı. Götürün New York’ta çalsınlar, bakın bakalım neler oluyor? Ve yazıda belirtilen bando festivali için sponsorlar, hadi bakalım. Ben Genelkurmay’ın da bu konuda ön ayak olmasını rica ediyorum. Ve gerçekten dünya çapında bir bandomuz olduğunu ve her yıl çok ama çok yetenekli müzisyenlerin Askeri Mızıka Okulu’ndan yetiştiğini unutmayalım.

Kara delik fotoğrafını çeken Türk: Feryal Özel - Röportaj2019 Nisan'da yayınlanan kara delik fotoğrafını çeken ekibin üyesi, NASA'da çalışan Feryal Özel ile röportaj yaptık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber