Geri Dön

BİR SÜNNET HABERİ

İzmir Torbalı’da ‘Alisklamp’ yöntemiyle sünnet edilen çocukta ‘hatalı kesim’ iddiasıyla doktor ve klinik aleyhinde açılan tazminat davası haberine Ankara Dr. Sami Ulus Hastanesi’nden itiraz geldi

BİR SÜNNET HABERİ

Özel bir poliklinikte sünnet edilen bir çocuğun ailesi, “hatalı kesim” yapıldığı iddiasıyla, sünneti yapan doktor ve özel polikliniğe karşı toplam 50 bin liralık tazminat davası açınca, 8 Aralık tarihli Milliyet’te haber, “Sünnette ‘fazla’ kestin tazminatı” diye yayımlandı.
İzmir DHA muhabiri Bahri Karataş imzalı haberde, davanın avukatı, “Müvekkillerim oğullarını sünnet ettirmek için 22 Haziran’da Torbalı’da özel polikliniğe götürdü. Burada görevli uzman doktor B.K. sünneti, yeni olan ve ‘alisklamp’ adı verilen bir teknikle yapacağını, söz konusu tekniğin daha ağrısız olduğunu söyledi. Sünnet işlemi sırasında özel bir aparat takıldı. Aparat üç gün sonra aynı hastanede ve aynı hekim tarafından çıkartıldı, fakat kanama durmadı” diyor.
Haberde, çocuğun sünnet sonrası aşırı ateşle Torbalı Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü, burada ateşin hatalı sünnetten kaynaklandığı belirtilerek, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Anabilim Dalı’nda bir operasyon daha yapıldığı belirtiliyor.
Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde “Çocuk Ürolojisi” biriminde görev yapmakta olan Doç. Dr.Ferda Şenel, Milliyet Okur Temsilcisi’ne gönderdiği açıklamada, benzer yöntemlerle sünnet edilenlerde yol açtığı tereddütler nedeniyle haberi eleştirmiş:
“Çocuk üroloğu olarak çalışmakta olup Alisklamp yöntemiyle sünnet yapmaktayım. Gazetenizde 8.12.2010 tarihinde sayın Bahri Karataş’ın kaleme aldığı ve Alisklamp’le ilgili çıkan bir haberden sonra, sünnet olacak veya olmuş olan onlarca kişi beni arayarak, bu yöntemin gerçekten sakıncalı olup olmadığını sordu. Ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan bu yöntemi, doğrudan isim vererek karalayan bu haber, kanımca insanlar üzerinde son derece olumsuz bir etkiye yol açtı.
Haberinizdeki olayın detaylarını bilmiyorum. Ne adı geçen merkezi ne de sünneti yapan şahsı tanırım. Olayda bir kusur var mı, yok mu bilmiyorum. Ancak, yayınlanan haberiniz, çocuğun başına gelen olumsuzluğun sünnete bağlı değil de özellikle Alisklamp yöntemine bağlı olduğu izlenimini şiddetle vermektedir. Bu da Alisklamp yöntemini uygulayan tüm hekimleri, şahsım da dahil olmak üzere töhmet altında bırakmıştır.”

Bilimsel makale
Doç. Şenel, şöyle devam ediyor: “Ben bu yöntemi 2003 yılından beri uygulamaktayım. Temmuz 2010’da ‘Pediatric Surgery International’ adlı bir uluslararası dergide (Science citation index’e dahil), Alisklamp yöntemiyle sünnet edilen 7500 çocuğun sonuçlarını bildiren çok merkezli bir çalışmam yayınlandı.
Yaptığımız tüm bilimsel çalışmalar, Alisklamp’in, her yaştaki çocukta güvenle uygulanabilen ve uzun vadeli olumsuz etkileri olmayan bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur.
Ankara’da her yıl yaklaşık 5-6 bin çocuk bu yöntemle sünnet edilmektedir. Bu yıl Ankara’da, büyükşehir belediyesi ve daha birçok belediye olmak üzere toplu sünnetler (en az 3000 çocuk) bu yöntemle yapılmış olup (benim tarafımca değil) hiç bir ciddi komplikasyon görülmemiştir.
Türkiye genelinde giderek en tercih edilen yöntem olmasına paralel olarak, Alisklamp yöntemini bilmeyen ve sadece klasik dikişli yöntemi icra ederek hayatını kazanan kişiler yoğun bir karalama kampanyası başlatmıştır. Komplikasyon oranı daha yüksek olan ve genel anestezi gerektiren dikişli sünnetin giderek azaldığı ve bu yöntemin yaygınlaştığı bir dönemde, gazetenizde Alisklamp’i karalayan haberlerin yayınlanması oldukça dikkat çekicidir. Kaldı ki, etik olarak haberlerinizde, henüz yargı kararı olmadan, firma veya ticari ad verilmesinin, böylece kamuoyu nezdinde yargısız infaza yol açılmasının pek uygun olmadığını düşünüyorum.’

Ombudsman’ın görüşü:
Haberimizin başlığı zaten hatalı sünnet üzerine...Sünnetin hangi yöntemle yapıldığı belirtilmekte ancak, bu yönteme ilişkin herhangi bir olumsuz ifadeye yer verilmemektedir. Kaldı ki, bu bilgi haberin detayı açısından önemlidir. Okurda öyle bir algıya yol açmış olabilir. Ancak, ‘Alisklamp’ adlı yöntemden hareketle genelleme yapılması doğru olmaz. Ailenin doktor ve poliklinik aleyhinde açtığı tazminat davası haberdir. O haber bağlamında uygulanan yönteme de değinilmesi ve tartışılması kaçınılmazdıır. Sayın Ferda Şenel’in açıklaması, bu yöntemle sünnet edilenlerde doğabilecek kuşkuları giderecek bilimsellikte gözüküyor. Uyarısı için teşekkür ederiz.

25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber