Geri Dön

Böbrek nakli kolay değil

Böbrek nakli kolay değil


     Milliyet’in 4 Mayıs tarihli sayısında arka sayfada sunulan Kanser Tedavisinde ‘Mini Nakil’ Dönemi başlıklı haber Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir operasyonu gündeme taşıdı.
     Böbrek kanseri olan bir hastaya kardeşinden kök hücre nakledilmiş, "tümörler yok edilmişti".
     Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Hamdi Akan’dan bir dizi düzeltme notu aldık. "Bu haberle ilgili bazı önemli konuları, sizin doğru sağlık haberi verme ilkesine olan inancınıza güvenerek düzeltmek istiyorum" diyor.
     Ve şunları vurguluyor:
     1. Öncelikle, haberde konusu geçen nakil tipi, hastanemizde ilk defa 1998 yılında Prof. Günhan Gürman’ın önerisi ile başlamıştır. Halen bu hastaları adı geçen öğretim üyemiz izlemektedir.
     2. Bu işlem 2000 yılında bir böbrek tümörü hastasına ilk defa uygulanmıştır. Daha sonra iki adet böbrek tümörü hastasına da bu tedavi uygulanmış, ancak bu hastalardan ikisi, böbrek tümörlerinin ilerlemesi sonucunda kaybedilmiştir. Üçüncü hastamıza nakil yeni yapılmış olup, sonucu hakkında yorum yapmak için çok erkendir.
     3. Haberde geçen nakil tipi henüz deneme aşamasındadır. Bu yöntemin böbrek tümörü hastalarında kurtuluş olarak sunulması çok yanıltıcıdır. Çünkü hasta ve yakınlarının gereksiz yere ümide kapılmasına ve ardından hayal kırıklıklarıyla karşılaşmalarına yol açabilecektir.
     4. Kemik iliği ya da daha doğrusu kök hücre nakli gibi işlemlerin kişisel başarı olarak sunulması hatalıdır. Bu işlemler deneyimli ekip ve uygun altyapı olmadan gerçekleştirilemez.
     
     * 14 okurumuz dikkat çekti: 19 Mayıs tarihli gazetede Amerika Yol Kapattı, Parası Bizden Çıktı başlıklı haberin fotoğrafında, "..İstanbul’daki ABD Büyükelçiliği.." gibi bir ifade var. Doğrusu, "..İstanbul’daki ABD Başkonsolosluğu.." olacaktı.
     Ayrıca, güvenlik bariyeri masraflarının Türkiye’den alındığı şeklindeki bilgi "..söyleniyor.." şeklinde haberde yer aldığı halde, kesin bir bilgiymiş gibi başlığa çıkmış. Yanıltıcı olabilir.
     
     * Bazı okurlar, Taha Akyol’u merak etti. "Yazıları neden çıkmıyor? Yoksa gazeteden mi ayrıldı?" sorusu çok yöneltildi son zamanlarda.
     Taha Akyol yurtdışında bir tatil gezisinde olduğu için yazılarına bir süre ara verdi. Yakında dönüyor.
     

14 Aralık 2019 Magazin Bülteni14 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber