Geri Dön

Bu zam oranı az bile oldu

Bu zam oranı az bile oldu

Bu zam oranı az bile oldu

Bu zam oranı az bile oldu

BAŞAK BAŞKAYA

Köprü zammına karşı çıkanların yanı sıra destekleyenler de var. İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, köprülere yapılan zammın az bile olduğunu belirtirken DSP İstanbul milletvekilleri zammın gerekli olduğunu savundu. Dalan, trafiğin rahatlaması için geçiş ücretinin 10 milyon lira olmasını önerdi. Doğru çözümün köprü sayısını artırmakta, tüneller yapmakta olduğunu belirten Dalan şunları söyledi: "Bir ara çözüm önerdim. Birincisi, Avrupa’daki iş yeri sayısı ile Asya’daki konaklama sayılarını eşitleyerek insanları sadece iş için saatlerce Çin işkencesi çekmekten kurtarmalıyız. İkincisi de zamla insanları frenlemek. Tek kişi karşıya geçmek isteyen arabadan 10 milyon alacaksın, tam kapasite dolu araba karşıya bedava geçebilecek. Bunlara servis araçları ve toplu taşıma araçları da dahil."

Zam kaçınılmaz
DSP’li Ahmet Tan ile Erol Al ise köprü zammının biraz fazla olmakla birlikte gerekli olduğunu savundu. Tan şunları söyledi: Zam oranı, pratik bir nedenden dolayı fazla oldu. Yüzde 15 yapılıp, 1 milyon 150 bin lira olsa bozuk para sıkıntısı doğacaktı. Köprü parasını sadece geçiş ücreti olarak görmemek lazım bu da bir vergidir. Millet vergi vermiyor. Devlet de zam yoluyla tahsile gidiyor."
DSP’li Al ise şunları söyledi: "Zam enflasyon hedeflerine göre biraz yüksek. Ancak Hazine’ye önemli bir katkı sağlayacak. DYP’liler şov yapıyor. Her seferinde zamla ilgili benzer çıkışlar, yapıldı. Ama değişmeyeceğini herkes biliyor. Dolar bazında hesapladığınızda 1996 yılındaki köprü geçiş ücretleriyle aynıdır."İSTANBUL


Bakan Albayrak: Türk varlıklarına güvenenler ciddi anlamda kazandıHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Davos Zirvesi'nin ikinci gününde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Türk varlıklarına güvenenlerin ciddi anlamda kazandığı bir süreç. 2020 yılı daha sakin geçen bir yıl olacak; küresel büyüme tahminleri üzerinde beklentilerin daha olumlu olduğu bir yıl. Bu olumlu bir gelişme. Tabi ki küresel istikrardan yana olduk" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber