Geri Dön

ÇALIŞANIN REHBERİ

ÇALIŞANIN REHBERİ

Orhan Suiçmez: Çalışanların zorunlu tasarruflarıyla ilgili yeni bir gelişme var mı? Partilerin seçim bildirgelerinde bu konu işleniyor mu? Bizim nemalar ne olacak?

Seçime giren partiler içersinde CHP’nin zorunlu tasaruflarla ilgili özel bir yaklaşımı bulunuyor. CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan bölüm aynen şöyle: "Zorunlu tasarrufları, tasarruf sahiplerinin haklarını saklı tutmak kaydıyla bir yatırım fonu halinde örgütleyip ikincil piyasalarda kurumsal yatırımcı rolünü oynamasını sağlayacağız."
Bunun anlamı şu: Zorunlu Tasarruf Fonu’nda çalışanlar adına biriken 12.2 katrilyon liralık paranın özel bir yatırım fonu haline dönüştürülüp kişilere katılma belgesi verilmek suretiyle ikincil piyasalarda, yani banka ve aracı kurumlar kanalıyla alım satımını sağlayabilmek. Bu çerçevede fonda biriken para, Hazine kağıtları yerine özel yatırım fonlarında daha iyi değerlendirilebilir. Ancak bunun da riskleri vardır. Çalışanların birikiminin bir şekilde sermaye kesimine aktarılması şeklinde de yorumlanabilir.
Aslında CHP, Anayasa Mahkemesi’nin 28 Mart 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararından habersiz görünüyor. Anayasa Mahkemesi, emeklilik ve ölüm hallerinde olduğu gibi Zorunlu Tasarruf Fonu’ndan ayrılan kişilere sadece kendi kesintisini değil işveren katkısı ve nemasının da ödenmesi gerektiği yönünde karar vermişti. Yüksek Mahkeme, bu konuda yeni yasal düzenleme yapması için TBMM’ye 9 aylık bir süre tanıdı. Süre 28 Aralık 2002 tarihinde bitiyor.

17 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasındaki günün gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber