Geri Dön

ÇALIŞANIN REHBERİ

ÇALIŞANIN REHBERİ

Ahmet Seyrek, Ömer Dinç ve çok sayıda okurumuz, faks ve telefonla emeklilikte kademeli geçişi düzenleyen son yasa hakkındaki görüşlerini ilettiler. İlk kademeye giren ve yaş mağduriyetine uğrayan okurlarımız, siyasi partilerin bu yasayla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nde iptal davası açıp açmayacağını soruyor.
1 Haziran 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ve emeklilikte kademeli geçişi yeniden düzenleyen yasanın Anayasa’ya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’nde dava açma hakkı, Cumhurbaşkanı, anamuhalefet partisi ile beşte bir milletvekilinin yani 110 milletvekilinin başvurusuna bağlı bulunuyor.
Daha önce Refah Partisi olarak 4447 sayılı yasa hakkında dava açan ve halen AK Parti’nin Grup Başkanvekili bulunan Bülent Arınç, dava açmak için yeterli sayıda milletvekiline sahip olmadıklarını belirtti. Anamuhalefet Partisi DYP’nin Grup Başkanvekili Ali Rıza Gönül ise, şunları söyledi:
"Yasayı şu anda hukukçularımıza inceletiyoruz. Bir hafta, on gün içinde bir sonuç çıkacağını sanıyorum. Bu inceleme sonucunda yasanın iptali için başvuru yapıp yapmayacağımıza karar vereceğiz. Başvuru için önümüzde daha 45 günlük bir süre var."
Yasanın yürürlük tarihinin 23 Mayıs 2002’ye alınmasından dolayı 80 - 100 milletvekilinin avantaj sağladığı belirtiliyor. Bu durum, başvuruyu biraz engelliyor. En son seçenek, mağdur olan kişilerin mahkemelerde dava açıp Anayasaya aykırılık iddiasıyla konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürmesidir.

Yunanistan'dan skandal hareketYunan askerinin göçmenleri yasa dışı yollarla Türkiye tarafında bıraktığı görüntüler ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber