Geri Dön

‘Cemevi formülü’ haberine eleştiri

Sedan Karkaya adlı okurumuz Milliyet’te çıkan “Cemevi Formülü” başlıklı habere dikkat çekmiş:

‘Cemevi formülü’ haberine eleştiri

“Haberinize göre hükümet Cemevlerinin ibadethane olmasına vize vermemiş ama kültür evi ve inanç merkezi olarak yeni yasa çıkartma hazırlığındaymış. Oysa, aynı gün çok önemli iki haberiniz gazetenizin iç sayfalarında yer aldı. Birincisi, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2010 Dini Özgürlükler Raporu’nda, Türkiye’de Anayasa’nın din özgürlüğünü sağladığı, diğer yasa ve politikaların da dinin genelde serbestçe uygulanmasına katkıda bulunduğu ancak, laik devletin bütünlüğü ve varlığıyla ilgili anayasal hükümlerin, bu hakları kısıtladığı ancak, dini özgürlüklere ilişkin ihlallerin ‘kayda değer’ düzeyde olduğu ülkelerin listelendiği bölümde, ‘geçen yılın tersine bu yıl Türkiye yer almadı’ deniliyor.
Aynı gün, ‘Protestan öğrenciye zorunlu din dersi’ başlıklı haberiniz ise birkaç cümleyle geçiştirilmiş... Şimdi, Türkiye’deki bazı Protestanlar, çocuklarının muaf olması gereken din dersine zorla sokuldukları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) başvurmuş. Protestan Kiliseler Derneği’nin, MEB’e gönderdiği yazıda pek çok gayri müslim öğrencinin din dersine sokulduğunun ortaya çıkması somut bir durum ama rapordaki ifadeyle kayda değer bulunmamış olabilir ama Türkiye’de son zamanlar da genellikle olup biteni değil, düşünülen, planlanan olası durumların manşete çıkartılması okuyucu olarak beni son derece rahatsız ediyor.”

Kırmızı Bank bundan sonra Milliyet.com.tr'deKırmızı Bank, geçmişte yaşanan ilginç olayları eğlenceli bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Melis Öztop'un sunumuyla Kırmızı Bank bundan sonra milliyet.com.tr'de sizlerle olacak... İlk bölüm için takipte kalın...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber