CHP'de 'Deniz' göründü

CHP'de 'Deniz' göründü


Baykal, 'Umumi istek üzerine' dönüş kararı verdi. Öymen, 'Aday olsa da çekilmem' dedi

A. Rezzak Oral Ankara


Seçim yenilgisinden sonra genel başkanlıktan istifa eden Deniz Baykal, aradan geçen bir ayda yaşanan adaylık yarışının ardından yarınki kurultayda yeniden aday olmaya karar verdi. Altan Öymen, "Baykal aday olsa da adaylığım devam eder" dedi.
Baykal, kurmaylarını telefonla arayarak şu mesajı verdi:
"Kararımı verdim. Siz de bütün hazırlıklarınızı bitirin, büyük bir değişimle ve reformcu bir anlayışla geri dönüyorum. CHP'de parçalı ve kavgalı yapı tamamen bitecek. CHP'nin 23 Mayıs'ta tamamen bitmemesi için bu sorumluluğu yeniden üstlenmem gerekiyor. Anadolu'dan bana gelen binlerce faks, mektup, telgraf ve özellikle delegelerin talebi de bu yönde."
Baykal'ın, kararını değiştirmediği takdirde kurultay salonuna, delegelerin imzasıyla aday olarak gireceği bildirildi.
Resmen adaylığını açıklayan Gazeteci Altan Öymen'in Baykal'la yaptığı görüşmelerde ilginç diyaloglar yaşandığı öğrenildi. Baykal'ın Öymen'e "Eğer oy kullanma hakkı olan bir delege olsam, oyumu kesinlikle size verirdim. Tabii adaylığımı koymazsam" dediği öğrenildi.
Öymen'in muhalif grupların temsilcileriyle yenilen yemekte de "Madem hepiniz bana 'abi' diyorsunuz, o zaman gelin bir formülde birleşelim ve partideki bu süreci geniş uzlaşma ve ortak parti meclisi listesiyle aşalım. Bunun için de bireysel fedakarlıklar yapmak gerekiyor" dediği, ancak uzlaşmayı sağlayamadığı bildirildi.

Başkanların eğilimi

İl Başkanları Komisyonu'nun dün yapması gereken toplantısı, uzak illerden gelen başkanların yetişememesi olasılığı üzerine bugüne bırakıldı. Baykal'ın adaylığının gündeme gelmesiyle komisyondaki dengeler de değişti. Somut bir aday ismi önermek konusunda kararsız kalan komisyonun sözcüsü Ankara İl Başkanı Levent Gök, "İl başkanlarımıza bilgi verip, uzlaşma konusunda somut bir noktaya gelmek istiyoruz" dedi.
Muhalefet cehpesinde ise "tek aday" için uzlaşma arayışı sürüyor. Günlerdir kendi aralarında isim konusunda uzlaşma arayışında olan Fikri Sağlar, Hasan Fehmi Güneş, Ercan Karakaş ve Murat Karayalçın dün yine bir araya geldi.
Toplantıyla ilgili "Partili ve partisiz tüm kamuoyu bizden uzlaşma bekliyor, buna yanıt vermemiz gerekir" diyen Karakaş, Baykal'ın olası adaylığıyla ilgili şunları söyledi:
"Baykal'ın dönmesi çok yanlış olur. Artık partiyi yeniden yapılandırmak isteyen kadrolara fırsat verilmesi zamanı. Halkın güvenini kazanmak için bundan başka da çare yoktur. Eski yönetimle bir yere varılamayacağı sandıkta görüldü."

558 oy alan başkan

CHP kurultayında divanın oluşmasından sonra İstiklal Marşı okunacak ve saygı duruşunda bulunulacak.
Adayların konuşmasından sonra genel başkanlık, PM ve Yüksek Disiplin Kurulu için seçim yapılacak.
CHP Tüzüğü'nün 36. maddesine göre genel başkanlık seçiminin ilk iki turunda "salt çoğunluk" aranıyor. Üçüncü turda ise en çok oyu alan genel başkan seçiliyor.
Buna göre toplam 1115 delegenin katılacağı oylamanın ilk iki turunda genel başkan seçilmek için delege tamsayısının salt çoğunluğu olan 558 oy alınması gerekiyor. Adaylar 558'e ulaşamazsa, üçüncü turda en çok oyu alan, CHP'nin yeni genel başkanı olacak.

Şarkıcı Linet’ten çıplak ayak dans şovBostancı Gösteri Merkezi'nde sahneye çıkan Linet, kalça dansıyla kendisini dinlemeye gelenlerden tam not aldı. Linet'in dans gösterisi dakikalarca alkışlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber