CHP'nin DİSK ilgisi

CHP'nin DİSK ilgisi


Yedi kişilik yeni DİSK yönetiminde Genel Başkan Çelebi de dahil beş kişi CHP'li.


       DİSK'in yeni yönetiminde CHP'nin önemli bir ağırlığı oldu. DİSK Genel Başkanlığı'na seçilen Tekstil Sendikası Başkanı Süleyman Çelebi, CHP Parti Meclisi üyesiydi. DİSK Yönetim Kurulu'na Genel - İş'ten seçilen Musa Çam da 18 Nisan 1999 seçimlerinde CHP İzmir adayıydı.
       Diğer Yönetim Kurulu üyeleri Tamer Atış (Sosyal - İş), Ali Şahin (Genel - İş) ve Ali Yılmaz (Tekstil), başkanlarının CHP'li olduğu sendikaların temsilcileri. Yönetim Kurulu üyesi Oleyis Başkanı Enver Öktem'in de CHP'ye geçeceği söyleniyor. DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak da sol eğilimli.
       DİSK'in yeni Başkanı Süleyman Çelebi, şunları söyledi:
       "Hem DİSK, hem Tekstil başkanlığı hem de CHP Parti Meclisi üyeliğini birden yürütmek zor, hepsini birden üstlenemem. Ben, kongrede de CHP olduğumu ancak DİSK Başkanlığı'na seçildiğim takdirde CHP'deki görevimi bırakacağımı açıkladım. Erken seçim olursa da hiç bir yerden milletvekili adayı olmayacağım. CHP'deki görevimden ayrılmam siyasetten kopacağım anlamına gelmez. Sendika - siyaset ilişkisi içersinde parti yönetimi ile organik bir bağ olmaksızın sendikal görevimizi sürdüreceğim."

     "ESK'ya şimdilik katılmayacağız"
       Çelebi, önümüzdeki döneme ilişkin görüşlerini de şöyle açıkladı:
       "Genel Kurul'da Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) ile ilgili bir karar alındı. Bu haliyle ESK'ya katılmayacağız. Hükümetin ağırlıklı olmadığı, gündemini hükümetin belirlemediği, kamu çalışanları, tabipler, mühendisler gibi kesimlerin de yer alacağı, yasal statüsü belirlenmiş bir ESK'ya katılırız. DİSK olarak, eylemci tavrımızı sürdüreceğiz fakat bu tavır hergün eyleme çıkmak anlamında olmayacak. Cılız, etkinliği az olan eylemler yerine örgütlenip ses getirecek güçlü eylem koymaktan yanayız."

     İşçinin gündemi farklı
       Kongreye delege olarak katılan fabrika işçileri ise, görüşlerini şöyle dile getirdiler:
       "İşçinin gündemi ile kongrenin gündemi farklı oldu. Kulislerde hep seçim konuşuldu, televizyonlara ve basına da hep kavga sahneleri yansıdı. Oysa biz işyerlerine döndüğümüzde işçi arkadaşlar bize üç temel soru soracaklar. Mezarda emekliliğe, SSK hastanelerinin özelleştirilmesine, bireysel emeklilik girişimlerine karşı ne karar alındı? İkinci temel konu, nemalar, zorunlu tasarruflarımız ne olacak? Önümüzde tekstil ve metal sözleşmeleri var, bu konuda ne yapacağız? Bu tür beklentilerimize cevap alamadık."

Portre / Süleyman Çelebi

       DİSK'in 11. Genel Kurulu'nda 6. Genel Başkan seçilen Süleyman Çelebi, 1952'de Ordu'da doğdu. Sendikal mücadeleye 18 yaşında Tekstil Sendikası'nda şube sekreteriyken başladı. Sendikacılığın çeşitli kademelerinde görev yapan Çelebi, 1980'de DİSK Örgütlenme Dairesi Başkanlığı'na seçildi.
       12 Eylül askeri rejiminde DİSK davasında yargılanan Süleyman Çelebi, dört yıl cezaevinde yattı. DİSK'in yeniden faaliyete başlamasından sonra 1991'de Abdullah Baştürk'ün Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Kemal Nebioğlu ve Rıdvan Budak döneminde de DİSK Genel Sekreterliği görevini sürdüren Çelebi, Budak'ın 18 Nisan 1999'da DSP milletvekili olmasından sonra Tekstil Başkanlığı'na getirildi. CHP Parti Meclisi üyesi de olan Çelebi, DİSK Başkanlığı'na seçilmesi üzerine CHP Parti Meclisi'ndeki görevinden ayrılacak.

     Mücadele dolu bir tarih
       Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 13 Şubat 1967'de kuruldu. İlk Genel Başkanı Maden - İş Sendikası'nın Genel Başkanı Kemal Türkler'di. Sendikal örgütlenmeye kısıtlama getirilmesi üzerine 15 - 16 Haziran 1970'de ilk büyük işçi olayları meydana geldi, DİSK bu olaylarda önemli bir rol oynadı. DİSK, 1970'li yıllarda özellikle özel sektörde örgütlendi, 1 Mayıs'lar ve DGM Direnişi'nde aktif görev üstlendi. Haziran 1977'deki kongrede DİSK Genel Başkanlığı'na Abdullah Baştürk seçildi. 22 Temmuz 1980'de Kemal Türkler, faşist militanlar tarafından öldürüldü. 12 Eylül askeri rejimi ile birlikte DİSK'in faaliyeti durduruldu, yöneticileri hakkında dava açıldı. DİSK yöneticileri daha sonra beraat ettiler.
       1991 yılında yeniden faaliyete başlayan DİSK'in Başkanı Abdullah Baştürk, aynı yılın Aralık ayında vefat etti. Kemal Nebioğlu, 1992 yılındaki kongrede DİSK Başkanlığı'na seçildi. 1994'teki kongrede ise DİSK Genel Başkanlığı'na seçilen Rıdvan Budak, 18 Nisan 1999 seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü. Budak'ın DSP milletvekili seçilmesinden sonra DİSK Başkanlığı görevini Vahdettin Karabay üstlendi. Süleyman Çelebi de 11. Genel Kurul'da başkanlığa seçildi.

19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber