CTP, Denktaş’ı ‘yalancılıkla’ suçladı

Denktaş’ın aynı televizyon programında, “18 lüks makam aracının alımı için” bütçede CTP’li Maliye Bakanı tarafından 4 milyon TL ayrıldığını söylediği kaydedilen açıklamada, bunun “çok büyük bir yalandan ibaret” olduğu savunuldu

CTP, Denktaş’ı ‘yalancılıkla’ suçladı

CTP, Denktaş’ı ‘yalancılıkla’ suçladı

“Meclis Başkanı ve Meclis Başkan Yardımcısı’nın araçlarının talep olmamasına rağmen değiştirileceği açıklanması” Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) tarafından “devlet ciddiyetinden” uzak olarak değerlendirildi. CTP’den yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bir televizyon programında 18 makam aracıyla ilgili yaptığı açıklamalar eleştirildi.

Televizyon programında Denktaş’ın, yeni makam aracı talebi olmadığı halde Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı’nın mevcut makam araçlarının yenileri ile değiştireceğini ifade etmesinin, “devlet ciddiyeti ile bağdaştırılamayacağı” kaydedildi. Denktaş’ın açıklamasının, “ihtiyacı aşan ve kamu kaynaklarının verimsiz kullanımına yol açan” bir durumla karşı karşı olunduğunu gösterdiği savunulan açıklamada, “Talep ya da ihtiyaç olmaksızın belli makamlara yeni makam aracı almanın kabul edilebilir bir tarafı yoktur” denildi.

“MAKAM ARAÇLARI İÇİN BÜTÇEYE CTP BAKANI TARAFINDAN 4 MİLYON TL AKTARILDIĞI İDDİASI YALAN”

Denktaş’ın aynı televizyon programında, “18 lüks makam aracının alımı için” bütçede CTP’li Maliye Bakanı tarafından 4 milyon TL ayrıldığını söylediği kaydedilen açıklamada, bunun “çok büyük bir yalandan ibaret” olduğu savunuldu. CTP’nin de yer aldığı Hükümet döneminde, pek çok bakanlık ve dairenin hizmetlerini sürdürebilmeleri için 2016 yılında yeni taşıt alımına gidilmesinin zorunluluk kazandığı kaydedilen açıklamada, 2016 Mali Yılı Bütçesi hazırlanırken Maliye Bakanı’nın talebi üzerine Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından tüm bakanlık, daire ve kamu bütçesinden pay alan devlet kurumlarının araç ihtiyacına ilişkin bir liste hazırlandığı, bu listede 36 motosiklet, 66 salon araç, 37 çift kabin araç, 3 kapalı van tipi araç ve 2 minibüs bulunduğu kaydedildi.

Bu bilgiler ışığında, Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi bütçesi altında 4 milyon TL tutarında “Taşıt Alım Projesi” kalemi açıldığı ifade edilen açıklamada, “Yıl içerisinde kalemi aşmayacak şekilde ve gerçek ihtiyacı karşılamak üzere azami sayıda taşıt alımı için ihalelerin açılması ve mümkün olduğunca tasarruf politikasından ödün verilmemesi öngörülmekteydi” denildi. UBP-DP hükümetinin göreve gelmesiyle, “Söz konusu harcama kaleminin yarısından fazlasıyla 18 adet lüks makam aracı alındığı ve toplam ihtiyacın sadece küçük bir kısmının karşılandığı ve kamuya ait araçların servis ve tamir masraflarının asgari düzeylere düşürülmesi hedefinden de sapıldığı” öne sürülen açıklamada, “İlgili kalemdeki kaynak verimsiz kullanıldığı için ihtiyacı karşılanamamış olan devlet birimlerinin hizmet kalitesinde ciddi düşüşlerin gündeme geleceği aşikârdır” denildi.

HÜKÜMETE SORULAR

Açıklamada hükümete, “memuriyet görevi yürütmek üzere kaç adet geçici işçi statüsünde istihdam yapıldığı” , “Başbakanlık ve Başbakan Yardımcılığı’na ait hane halkına ve derneklere yardım kalemlerinden kaç kişiye, kimlere ve hangi miktarlarda yardımda bulunulduğu”, “Bu yardımları yaparken ilgili kalemlerin aşılıp aşılmadığının” açıklanması talep edildi. Açıklamada, CTP’nin hükümette olduğu dönemde bütçeye konulan araç ihtiyacıyla ilgili listeye de yer verildi.

19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber