Danıştay'ın yeni başkanı Alan

Danıştay'ın yeni başkanı Alan


ANKARA Milliyet


       Erol Çırakman'ın yaş haddinden emekli olmasıyla boşalan Danıştay Başkanlığı görevine 5. Daire Başkanı Nuri Alan seçildi. Demokrat kimliğiyle tanınan Alan, seçim yarışının başından bu tarafa önde gidiyordu.
       1. Daire Başkanı Harun Çetintemel, 5. Daire Başkanı Nuri Alan, 6. Daire Başkanı Gürbüz Önbilgin ve 9. Daire Başkanı Uzdem Akyüz'ün yarıştığı seçimde sonuç, her biri dört oylamadan oluşan 57 turun sonunda geldi. Alan, seçimin başından bu yana önde gidiyordu, ancak Danıştay üyelerinin oylarının dengeli dağılması nedeniyle gerekli olan 44 oyu alamıyordu.
       Dünkü 57. turun son oylamasında, bu turun ilk üç oylamasında en çok oy alan Uzdem Akyüz ile Nuri Alan yarıştı ve Alan'a sürpriz bir şekilde 47 oy çıktı. Akyüz'ün oyları ise 26'da kaldı. Diğer adayları destekleyen üyelerin topluca Alan'a yöneldiği belirtildi.
       Danıştay'da hukuk ve siyasal bilgiler fakültesi mezunu olanlar arasında uzun süredir bir "rekabet" devam ediyor. Dört adayın da hukuk mezunu olduğu seçim sürecinde blok halinde hareket eden siyasal bilgiler fakültesi kökenli üyeler, bu kararlılıklarını sonuna kadar sürdürdü. Hukuk mezunları son tura kadar oylarını parçalanmış tutarken, son turda birlikte hareket etti.
       Danıştay Başkanı, Danıştay'ın üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 44 oyla seçiliyor. Her biri dört oylamadan oluşan seçim turlarının ilk üç oylamasında sonuç alınamaması durumunda, üçüncü oylamada en çok oy alan iki adayın katılımıyla final oylaması yapılıyor.
       65 yaş sınırından dolayı dört yıllık görev süresinin son zamanlarında emekli olacak Alan, Danıştay ve idari yargı çevrelerinde Atatürkçü, laik ve demokrat kimliğiyle tanınıyor.
       Kahramanmaraş'ta doğan Alan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1960'da bitirdi ve 1963'de Danıştay Yardımcısı ünvanıyla mesleğe başladı.
       Alan, Danıştay Kanun Sözcülüğü ve Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü görevlerinde bulundu. 30 Mayıs 1978'de Danıştay üyeliğine seçilen Alan, Yüksek Seçim Kurulu üyeliği ve başkanvekilliği görevlerinde de bulundu. Alan, 1 Ekim 1986'da 5. Daire Başkanlığı'na seçildi. İdari yargıyla ilgili çeşitli konularda araştırma ve makaleleri yayımlanan Alan, ulusal ve uluslararası çeşitli panel, kongre ve açık oturumlara tebliğler sundu.
       Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü ile Paris Uluslararası Kamu Yönetimi Enstitüsü'nü de bitiren Alan, Fransızca biliyor. Nuri Alan, evli ve iki çocuk babası.
       Nuri Alan, başkan seçildikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, sekiz gündür devam eden seçimin, değerli adayların katılımı nedeniyle uzun sürdüğünü ifade etti. Danıştay'ın bazı sorunları olduğunu belirten Alan, bunları arkadaşlarının desteğiyle çözmeye çalışacağını belirtti. Alan, sorunların çözümü için Başbakan Bülent Ecevit ve Maliye Bakanı Sümer Oral ile görüşüp yardım isteyeceğini ifade etti.


22 Eylül 2019 Magazin Bülteni22 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber