Darülaceze için müzayede

Darülaceze için müzayede


Bülent Ekimci


       Düşkün, kimsesiz, yaşlı ve çocukları barındıran Darülaceze'nin kendisi de zor durumda düştü. Gelir kaynakları gittikçe azalan Darülaceze, kuruma bağışlanan çok sayıda ziynet eşyasını satışa çıkardı.
       Darülaceze yöneticilerinin satışa çıkardığı ziynet eşyaları, müzayede yöntemi ile yeni sahiplerini bulacak. 2 Nisan 2000 tarihinde Eskidji Müzayede Evi'nde yapılacak olan müzayedeye, antika takı meraklılarının büyük ilgi göstermesi bekleniyor.
       Darülaceze'nin kuruma gelir elde etmek amacıyla, müzayede yöntemiyle satışa çıkaracağı ziynet eşyalarının içinde oldukça değerli parçalar olduğu bildirildi. 70 - 80 parça takıdan oluşan ziynet eşyalarının içinde, pırlanta yüzükler, gerdanlıklar, elmaslarla süslenmiş bilezik ve broşlar bulunuyor. Bu ziynet eşyalarının içinde 14 - 15 kratlık bir elmasın bulunması da müzayedeye ilgiyi artıracağa benziyor.
       Yüzyıldan fazla tarihi bir geçmişe sahip olan Darülaceze, elindeki değerli ziynet eşyalarını satarak kuruma gelir elde etmek istiyor. Son aylarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve birçok ilçe belediyesinin eğlence yerlerinden yaptıkları kesintileri Darülaceze'ye aktarmadığı ve kurumun oldukça zor durumda olduğu bildiriliyor.
       Çok fazla gideri olan Darülaceze'nin, kuruma gelir sağlamak amacıyla böyle bir yönteme başvurduğu kaydediliyor. Satılacak değerli ziynet eşyaları ve yapılacak müzayedenin ayrıntıları, Darülaceze İdare Meclisi'nde ele alındı. İstanbul Valiliği'nden alınacak izinle birlikte, Darülaceze'nin müzayede ile satacağı ziynet eşyalarının kamuoyuna duyurulması bekleniyor.


ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber