Değerli tablolar mezatta

Değerli tablolar mezatta


ECE BİLGİN
Faks: (0212) 505 68 02


       Maçka Mezat, özellikle son on yıldır yapılan müzayedelerden farklı olarak klasik, çağdaş Türk resmi ve Osmanlı Sanat Eserleri’nin en seçkin örneklerini açık artırmayla satışa sunuyor. Maçka Mezat Antika’nın sahibi Ahmet Utku, yaklaşık bir yıldır bu eserleri toparlamak için çalıştıklarını ve bunun heyecanını duyduklarını söylüyor:
       “Özellikle 18. yüzyıl yağlı boya tablolar koleksiyonerler için çok değerlidir. Çok az sayıda oldukları için bulmak çok zordur. Oysa biz neredeyse tamamını bulup sanatseverlere sunmak için elimizden geleni yaptık. Bu müzayedenin bir başka önemi de Fransız yapımı porselenlerin de burada görücüye çıkması."

Eski bakanın koleksiyonu

       Müzayedenin en değerli tablolarından biri Hoca Ali Rıza’nın eski Türkçe imzalı, H.1324 tarihli, tuval üzerine yağlı boya peyzajı. Tablo eski Maliye Bakanı Vural Arıkan koleksiyonundan satışa sunulacak. Değeri ise 20 milyar lira. Müzayedeye ayrıca 157 adet resim daha katılıyor. Bunların arasında Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat gibi Türk resim sanatının öncüleri, Fikret Mualla, Eren Eyüboğlu, Orhan Peker gibi ustaların iddialı resimleri var. Daha önce hiçbir müzayedede görmediğimiz ajur tekniğiyle iki katlı olarak çalışılmış tuğralı gümüş karlıklı şerbetliğe yaklaşık 26 milyar lira değer biçildi.

Kanuni’den kalma ibrik

       OSMANLI Sarayı için özel olarak imal edilmiş Bleu Blanc İbrik, Kanuni Sultan Süleyman devrinden kalma. Armut şeklindeki yassı gövdenin her iki tarafındaki badem formlu kabartma madolyonların üstünde kuvvet, otorite ve iyiliği temsil eden ejderha ve ejderhanın peşinde olduğu Buddha’nın kalbini ve güzelliği tasvir eden bulut desenleri görülüyor. Değeri 12 milyar lira.

21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber