Geri Dön

Değnekçilere gün doğdu

Değnekçilere gün doğdu

Değnekçilere gün doğdu

İstanbul’da sokakları adeta paylaşarak araç sahiplerinden "park" parası alan değnekçilerin, yasal düzenleme yetersizliği nedeniyle yargılanamayacakları ortaya çıktı. Yargıtay 2. Ceza Dairesi, bu kişilerin, Sulh Ceza Mahkemeleri’nde 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanamayacaklarını, sadece 8 milyon 800 bin lira para cezasına çarptırılabileceğini bildirdi.
Kayseri’de değnekçilik yapan bir kişi Sulh Ceza Mahkemesi’nde, TCK’nın "Yetkili Mercilerin Emirlerine İtaatsizlik" suçunu düzenleyen 526. maddesi uyarınca yargılanarak mahkum oldu. Bu madde, "Kamu güvenliği ve kamu düzeninin korunması düşüncesiyle yetkili makamlar tarafından verilen bir buyruğu dinlemeyenlere" 3 aydan 6 aya kadar hapis ve 2 milyon 358 bin liradan 7 milyon 74 bin liraya kadar hafif para cezasına çarptırılmasını düzenliyor. Cumhuriyet Savcılığı’nın temyizi sonucunda, dava Yargıtay’da tartışıldı. 2. Ceza Dairesi, oy birliğiyle aldığı kararla, kamuya ait yerleri sürücülere park yeri olarak göstererek birden fazla araç park ettirme eyleminin Karayolları Trafik Kanunu’nun kapsamına girdiğine işaret etti.

Cezası 8 milyon lira
Karayolları Trafik Kanunu’nun 79. maddesi; "Karayolu üzerindeki park yerleri için sadece karayolunun bakımından sorumlu kuruluş birimlerince ücret alınabileceğini, bu park yerlerinin hiçbir şekilde kiralanamayacağını, buna uymayanların 1 milyon 800 bin lira para cezası ile cezalandırılmalarını" düzenliyor. Aynı yasanın 3-A maddesi ise, cezanın her yıl başında yeniden değerleme oranında artırılmasına hükmediyor. Söz konusu ceza, bu yıl 8 milyon 800 bin lira.

Trilyonluk rant
POLİSİN kararlı mücadelesine rağmen, otoparkların açılması, işletilmesi, denetlenmesi, işletenin sorumlulukları, park yeri ve ücretlerinin belirlenmesi gibi hususlarda boşluklar var. Değnekçiler, ise trilyonlara varan rantı ellerinde tutmak için belediye ve hazine arazilerinin yanı sıra cadde ve sokakları da parselliyor hatta tehditle yasal otoparkları da kapatabiliyor.
Yasal işletmeciler ise şunları söylüyor: "Kurumsallaşma sağlanmadan, kişisel çabalarla bir yere varılamaz. Polis operasyonla yüzlerce değnekçiyi gözaltına alıyor, ancak çözüm olmuyor."

‘Caydırıcı olmaz’
GÖRÜŞLERİNE başvurduğumuz hukukçular ise kararın değnekçileri yüreklendireceğini açıkladı.
Avukat Ergün Celep: Yargıtay, kanun yapmaz, mevcut yasayı uygular. Burada da kanunu uygulamıştır. Ancak alınan bu karar, değnekçileri yüreklendirir.
Avukat Yunus Kavak: Değnekçiler para cezalarını ödeyebilecekleri için bu işi yapmaya devam edecekler. Sadece 8 milyon ödeyecek olmaları onları yüreklendirecektir.İSTANBULProf. Dr. Naci Görür Elazığ ve çevresini vuran depreme nokta atışıyla işaret etmiştiHakan Çelik: “6 Ekim 2019 tarihinde CNN Türk’te Hafta Sonu programıma katılan Prof. Dr. Naci Görür Elazığ ve çevresini vuran depreme nokta atışıyla işaret etmişti. Bilim insanları, yıllardır bu risklere dikkat çekiyor acil önlem çağrısı yapıyor.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber