Demirel: Suriye söz verdi

Demirel: Suriye söz verdi

Demirel: Suriye söz verdi

       CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, Türkiye'nin Suriye'den terörün başının ve teröristlerin barındırılmamasını istediğini belirterek "Suriye, teröristlerin barındırılmayacağına dair söz verdi" dedi.
       Demirel, "11. Ahi Evran ve 34. Esnaf Bayramı" törenleri ve bazı açılışlar için geldiği Eskişehir'de, valiliği ziyaretinde Türkiye - Suriye gerginliğiyle ilgili soruları yanıtladı. Demirel, "Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa'nın ziyaretinde, Türkiye, Suriye'ye 21 Ekim'e kadar süre verdi. Türkiye, Suriye konusunda ayın 21'inden sonra ne yapacak?" sorusunu şöyle yanıtladı:
       "21'ine kadar şunu yapacağız, 21'inden sonra bunu yapacağız diye bir kaide yok. Ortada böyle bir tarih yok. Türkiye ne yapacağını ortaya koydu. Türkiye, Suriye'den terörün başının ve teröristlerin barındırılmamasını istedi. Barındırılmayacağına dair de söz verildi. Hadise budur."
       Demirel, erken seçim tartışmalarının Türkiye'nin Suriye'ye karşı tavrını etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine "Hayır etkilemez" diye konuştu. Cumhurbaşkanı, "PKK lideri Abdullah Öcalan'ın hala Suriye'de olduğuna dair açıklama yaptınız" hatırlatması üzerine de "Ben öyle bir açıklama yapmadım" dedi.
       Kırşehir Ahi Meydanı'nda düzenlenen törende de konuşan Demirel, Kırşehir'de asırlardır devam eden ve Türk milletiyle devletini yücelten, topluma dayanışma ruhu veren Ahiliğin, büyük bir medeniyetin mümtaz sayfalarını oluşturduğunu, Ahi Evran'ın kaidelerinin Türk toplumu ve insanlık için bugün de geçerli olduğunu söyledi. Demirel, daha sonra, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Derviş Günday'a "ustalar ustası" sıfatıyla şet kuşattı.19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber