Diplomatik taarruz

Diplomatik taarruz

       MISIR Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e, Şam'a, tutumunu değiştirmezse, Türkiye'nin mukabele hakkını kullanmakta kararlı olduğunu iletmesini isteyen Ankara, Hafız Esad yönetiminin vereceği yanıtı beklemeye başladı.
       Dışişleri Bakanlığı, olası bir askeri müdahalenin gerekçelerinin anlatılması, bu çerçevede uluslararası kamuoyunun hazırlanması için faaliyetlerine hız verdi. Ankara'dan dış temsilciliklere gönderilen talimatta, Suriye'nin PKK konusundaki tutumu anlatılarak, Şam'ın Türkiye'ye dolaylı bir savaş sürdürmekte olduğunun vurgulanması ve "Türkiye'nin meşru müdafaa hakkı doğmuştur" mesajının verilmesi yer aldı.
       Mübarek'in önceki gün Ankara'da yaptığı temasların ardından akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Korkmaz Haktanır başkanlığında bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Üst düzey bir kaynak, "Şam'ın yanıtını bekliyoruz. Gerginliğin giderilmesi için, Şam'ın `Mesajınızı aldım, algıladım, gereğini yapacağım' demesi lazım" diye konuştu.
       Bu arada, Mısır'ın ardından Ürdün, Rusya, İran ve Tunus'un da Ankara'ya "Gerginliğin giderilmesi için ne yapabiliriz" mesajı gönderdiği öğrenildi. Ankara, bu ülkelere, "Yardımcı olmak istiyorsanız, Suriye ile konuşun ve tutumunu değiştirmesi için ikna etmeye çalışın" telkininde bulundu.
       Dışişleri yetkilileri, Şam'dan yanıt alınamaması durumunda, ilk aşamada, Suriye sınırında askeri tatbikat yapılacağını belirtti. Daha sonra gelebilecek aşamalarla ilgili yorumda bulunan bir yetkili, "Hükümet Meclis'ten yetki ister. Sonra, belki Suriye'ye son bir ültimatom verilebilir" dedi.
       Meclis'ten yetki istenmeden, Suriye'ye bir askeri operasyon yapılıp yapılamayacağının iç hukuk açısından incelendiği öğrenilirken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan, bu konuyla ilgili soruları şöyle yanıtladı:
       "Askeri müdahale söz konusu olduğunda TBMM'den hükümete yetki verilmesini istemek olağan bir uygulamadır. Bu çerçevede Kosova için yetki istenmesi gündemde."
       Utkan, Kosova için alınacak bir yetkinin Suriye için kullanılıp kullanılamayacağı sorusuna ise, "Her konu için Meclis'ten ayrı ayrı yetki alınır" karşılığını verdi.
       Arap dünyasının tepkisini "Dayanışma çerçevesinde Suriye'ye verdikleri desteğin, terörizmin onaylanması niteliği taşımaması önemlidir. İki konu arasında ayırım yapılması gerekir" diye değerlendiren Utkan, Libya Lideri Kaddafi'nin açıklamalarını ise "Gereksiz ve yakaşıksız" olarak nitelendirdi.
       Utkan, "Suriye'den beklentiniz ne" sorusu üzerine ise "PKK terör örgütüne verdiği desteği ortadan kaldırması halinde Türkiye - Suriye ilişkilerinin iyi komşuluk ilişkilerine dönmesi için hiçbir sebep kalmayacağını düşünüyoruz" dedi.
Yaralı akbaba, jandarma ekipleri tarafından kurtarıldıMalatya'da devriye görevi yapan jandarma ekipleri, buldukları yaralı akbabayı tedavi ettirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber