Dolmabahçe yüzsüzleri

Dolmabahçe yüzsüzleri

Milli Saraylar Daire Başkanlığı, 1924 - 44 arası kendilerinden paha biçilmez antika eşyaları alıp bir daha geri vermeyen kurumları açıklayacak

DOLMABAHÇE Sarayı'ndan alınan yemek takımları, vazolar, paha biçilmez tablolar ve mobilyaların da aralarında bulunduğu antika eserlerin, fayton ve otomobillerin peşine düşen Milli Saraylar Daire Başkanı Prof. Dr. Erol Eti, "Verdiğimiz yerlerde eşyalarımızı bulamazsak, liste yayınlayıp kişileri deşifre edeceğiz" dedi.
Eti, 1924 - 1944 yılları arasında antika değeri taşıyan eşyaların o zamanın şartları arasında kullanılmak üzere çeşitli yerlere verildiğini söyledi.
Artık Türkiye'de mobilya üretimi yapıldığına dikkat çeken Eti, "Herkes kendi mobilyasını satın alabilir. Kullandıkları sehpanın, masanın veya sandalyenin değeri çok yüksek. Bunlar milli servet. Bize ait eşyaları geri alarak onarım yaptıracağız" diye konuştu.
Özellikle verdikleri tablo ve mobilyaların çok kötü durumda olduğunu vurgulayan Eti, "Elimizde bir ansiklopedi kalınlığında belgeler var. Herşeyin envanteri çıkarılmış. Kime, ne zaman, hangi eşyaların verildiğini biliyoruz. Hiçbir parçanın peşini bırakmayacağız. Kaybolan eşyaların hesabını soracağız. Devletin herşeyini satamayacaklarını öğrenmeliler. Vurdumduymazlık yapanlara bir süre sonra sertleşeceğiz. İsimlerini kamuoyuna deşifre edeceğiz" dedi.
Geçen yıl Kasım ayında TBMM Başkanı Mustafa Kalemli imzasıyla gönderilen yazıya bile henüz hiçbir kurumun yanıt vermediğini de belirten Eti, "Bugüne kadar hiçkimse `kötü adam' olmamak için bu girişime başlamamış" diye konuşurken, yetkililer, saraya ait milyarlık antikaların müzayedelerde satılmasından korktuklarını dile getirdi.

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber