Dört örnek

Dört örnek


Klasik tavsiyedir. İş görüşmesine gittiğinizde, yüzünüzde hafif bir tebessüm olsun, kendinizden emin görünün. Doğru insan olduğunuz izlenimini verin. Tabi bunlara karşı işverenin de taktikleri vardır. Onlar da sizi yaratmak istediğiniz imajın doğru olup olmadığını, gerçekten aradıkları vasıfların sizde bulunup bulunmadığını anlamak isterler. Karşılıklı hamlelerle uzayıp giden bu iş görüşmesi bazen olumlu, bazen de olumsuz sonuçlanır.
Sonuç olumluysa işe alındınız demektir. Başlangıçta her şey iyi gider. Ama bir süre sonra iş sizi zorlamaya başlar, karşı taraf da sizin için 'Acaba doğru insan değil mi?' diye düşünmeye başlar. Çünkü, işe uygun olmayabilirsiniz ya da iç yüzünüz ve gizlediğiniz yüzünüz ortaya çıkmıştır. İşte tüm bu zaman ve maddi maliyeti olan süreci çözmek için insan kaynakları ve liderlik konusunda uluslararası bir isim olan Robert Hogan bir test geliştirdi. 'Hogan kişilik testi' (HPI) seçme ve terfide başarılı ve başarısız olacak adayları önceden belirlemeye yarıyor. 'Görünen yüz', 'iç yüz' ve 'saklı yüz' olarak üç ana kategoride değerlendirilen adayın, iç yüzü veya sakladığı yüzü de ortaya çıkartılıyor.

Psikometrik ölçüm mümkün
Türkiye'de şu ana kadar 4 bin 500 kişi üzerinde uygulanan bu ölçüm sistemi titiz ve uzun vadeli bir insan kaynakları yapılanması isteyen firmalara göre. Gözü kapalı seçmemek ve atamalarda hayal kırıklığına uğramamak için yapılan ölçümü Türkiye'de uygulayan Baltaş Danışmanlık firması Başkanı Acar Baltaş, doğru insanları seçmek için kurumların önce faaliyetlerine ve hedeflerine uygun yetkinlikleri belirlemesi gerektiğini belirterek, "Çalışanın 'ne' yapmasının ve 'hangi sonuçlar'ı almasının beklendiğini belirlemek yetmiyor; başarılı olması için işi 'nasıl' yapması gerektiğini de saptamak gerekiyor. Nasıl sorusunun cevabını ise yetkinlikler veriyor. Peki, adayların yetkinliklerini nasıl teşhis edeceğiz? İş bilgisini; diplomalara ve iş deneyimlerine bakarak saptamak zor olmasa da beklentiler bundan ibaret değil. Çalışandan beklenen sonuçların nasıl elde edileceğini belirleyen yetkinlikler; kişilik özellikleri, değerler, motivler ve onların bir fonksiyonu olan davranışları içerir. Bu özelliklerin teşhisi ise, iş ortamında geliştirilmiş, geçerli ve güvenilir, kültüre uyarlanmış psikometrik ölçümlerle mümkün" dedi.

Mülakattan daha rahat
Bir ilacı piyasaya sürmeden önce uzun süre test etmenin zorunlu olduğunu söyleyen Baltaş, aynı test sürecini işe alımda ve terfilerde uygulamanın da gerekli olduğuna inandığını belirtiyor. Böylece standart mülakattan daha rahat olunduğunu belirten Baltaş, sistemin uygun olan insanı almanın yanında kişinin bireysel özelliklerini de test ettiğini vurguladı. Örnek olarak satış pozisyonunda çalışmak isteyen bir adayın başarmaya azimli ve girişken, yeni ürünler ve yeni insanları tanımaya meraklı ve bundan zevk alan, ürününü ve müşterisini anlamaya ve özelliklerini öğrenmeye hevesli biri olması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de Hogan Ölçüm Tekniklerini uygulayan dört firmanın tecrübeleri ise şöyle:

Fournier:
Türkiye pazarına 1998'de giren Fournier, sistemi satış temsilcileri üzerinde uygulamış. Firmanın işe alım süreçleri ve kariyer planlaması da buna bağlı olarak değişmiş. 2003 Haziran ayında uygulamaya geçen firma, saha ekibinden 'kendimizi geliştirmemize yardımcı oluyor' tespitini almış. Yönetim ise sistemin uygulanmaya başlanması ile bir satış temsilcisi profili oluşturabildiklerini belirtmiş. Firma, sistemi ilk olarak 16 satış temsilcisi üzerinde uygulamış ve şu anda 22 kişilik bir ekip üzerinde halen uygulanıyor.

Kalekim:
Kalekim ölçüm sistemini Kalekim ve Kaleterasit'in birleşmesi sırasında uygulamış. İki firmanın birleşme süreci rahatlamış. Yeni firmanın satış organizasyonu bu sistemle oluşturulmuş. Yani kimlerin gitmesi kimlerin kalması gerektiğine ölçerek karar verilmiş. Ayrıca coaching, takım çalışması ve İnsan Kaynakları yapılanmalarında da büyük değişiklikler yaşanmış.

Praktiker:
41 kişiye HPI uygulayan Praktiker, liderlik özelliklerine sahip insanları HPI sistemiyle ölçmüş. Praktiker İnsan Kaynakları Müdürü Uğur Çoruh, testler sonucunda yapılan yorumlarda yıllardır beraber çalışan insanların şok olduklarını belirtiyor. Bu şok olmanın sebebi testler sonucunda insanların yıllardır beraber çalıştıkları mesai arkadaşlarını bu test kadar tanıyamamaları olmuş. Testin raporları ile ilgili değerlendirmeler geri bildirimle verilmiş.

Toys R Us:
Hızlı büyüme ile zorluklar yaşayan firma bu zorlukları HPI ile aşmış. Firma yöneticilerinin daha çok inisiyatif almaları, daha iyi planlama yapmaları ve zamanlarını daha iyi kullanmaları gerektiği sonucunu çıkarmış. Firmanın Bölge Gelişim Müdürü Şebnem Tufanyazıcı şu anda işyerinde eskiye oranla daha rahat olduklarını belirtiyor.
I. 3 - 10 - 17 ve 24 numaralı cevapların toplamı 6'nın üzerindeyse:
Tiyatro, televizyon, reklamcılık, yaratıcı mesleklere uygun olduğunuz düşünülebilir. Bu mesleklere uygun kişiler genellikle yenilikleri izleyen, öğrenmeye açık, hayal gücü geniş, kolay parlayan, özgürlüğüne düşkün kişilerdir.
II. 6 - 12 - 20 ve 23 numaralı cevapların toplamı 6'nın üzerindeyse:
Ar - Ge, akademik kariyer, öğretmenlik mesleklerine uygun olduğunuz düşünülebilir. Bu mesleklere uygun kişiler genellikle rekabetçi, yeniliğe açık, sözünü esirgemeyen, zihinsel faaliyetlerden hoşlanan kişilerdir.
III. 2 - 5 - 13 ve 21 numaralı cevapların toplamı 6'nın üzerindeyse: İletişim, psikoloji, insan kaynakları, hizmet sektörüne uygun olduğunuz düşünülebilir. Bu mesleklere uygun kişiler genellikle sevimli, çekici, kurallara saygılı, özenli ve titiz kişilerdir.
IV. 1 - 8 - 16 ve 19 numaralı cevapların toplamı 6'nın üzerindeyse:
Satış, pazarlama, girişimcilik mesleklerine uygun olduğunuz düşünülebilir. Bu mesleklere uygun kişiler genellikle rekabetçi, konuşkan, dışadönük, titiz ve özenli, insanlarla kolay geçinen kişilerdir.
V.. 11 - 14 - 18 ve 22 numaralı cevapların toplamı 6'nın üzerindeyse:
Finans, muhasebe, banka sektörü, teftiş mesleklerine uygun olduğunuz düşünülebilir. Bu mesleklere uygun kişiler genellikle sessiz, çekingen, titiz ve özenli, kurallara saygılı, sözünü esirgemeyen kişilerdir.
VI. 4 - 7 - 9 ve 15 numaralı cevapların toplamı 6'nın üzerindeyse:
IT, mühendislik, üretim sektörüne uygun olduğunuz düşünülebilir. Bu mesleklere uygun kişiler genellikle sakin, kontrollü, tedbirli ve özenli, kurallara saygılı, öğrenmeye açık kişilerdir.

17 Ağustos depreminin hikayesi: YarımBüyük acıların yaşandığı 17 Ağustos depreminin anlatıldığı dizinin süpervizörlüğünü oyuncu Fikret Kuşkan yapıyor. Genç oyuncu Fırat Temir ise ‘Yarım’da depremin ardından stres bozukluğu hastası olan 'Rüzgâr' karakterine hayat veriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber