Geri Dön

Dünyanın en iyi 'kötü adam'ları

Dünyanın en iyi 'kötü adam'ları

Dünyanın en iyi 'kötü adam'ları
3 Ocak 1999
Dünyanın en iyi kötü adamları
Fütüristik bir macera - savaş filmi olan "Asker"de olaylar gelecekte geçiyor. Başrollerinde Kurt Russell ve Jason Scott Lee'nin oynadığı film hareketten hoşlananlara...
Gelecekte ordu kurumu daha da profesyonelleştirilmiştir ve askerler daha doğduklarında asker olması kararı verilmiş, yaşamları boyunca savaşmak için eğitilmiş insanlardan oluşmaktadır. Bu insanlara öğretilen en önemli şey "öl veya öldür"dür.
Savaşmak dışında hiçbir şey bilmeyen bu askerlerden biri olan Todd (Kurt Russel) yılların tecrübesiyle içlerinde en iyi olanıdır. Ancak bilim ilerleyince yeni bir asker profili ortaya çıkarılır. Usta birer savaşçı, birer güç abidesi ve merhamet katsayıları sıfır olan bu yeni tip askerlerin ilk örneği Caine 607 (Jason Scott Lee), henüz test aşamasındayken hükümet tarafından Todd ve ekibinin karşısına çıkarılır. Aralarında geçen bir çatışmada Todd dışındakiler ölür. Todd ise öldü zannedilerek başka bir gezegene bırakılır. Todd oradaki barışçıl insanlar tarafından iyileştirilir, unuttuğu ve hiç bilmediği bazı şeyler yaşatılır. Sonunda da Caine 607'nin karşısına çıkmaya hazır hale gelir.
"Asker"in yönetmeni Paul Anderson'ı en son uzayda geçen korku filmi diye tanımlayabileceğimiz "Ufuk Faciası"yla (Event Horizon) seyretmiştik. O filmde gerilimi daha çok ses efektleriyle yakalayan Anderson, bu kez daha profesyonel bir ekiple çalışmış. "Asker"in arkasındaki teknik ekibe baktığınızda hep dalında bir isim olmuş uzmanlara rastlıyorsunuz. Filmin görüntüleri yeni "Star Wars" filminin görüntülerinden sorumlu ve ondan önce "Con Air"ın da temiz görüntüler içermesini sağlayan David Tattersall imzalı. Yapım tasarımı ve sanat yönetmenliği sinema tarihinin en iyi bilimkurgu filmlerinden biri olan "Blade Runner"ın tasarımlarını gerçekleştiren David Snyder'a ait. Kurgu "Full Metal Jacket"da Stanley Kubrick ile çalışmış Martin Hunter'ın. Senaryo yazarı David Webb Peoples ise Hollywood'un ünlü senaryo yazarlarından biri.
Kurt Russell bir aralar, özellikle John Carpenter yönetmenliğinde yer aldığı "The Thing" gibi filmlerle revaçtaydı. Ama son zamanlarda "Stargate" ve "Tuzak" (Breakdown) gibi sıradan macera filmlerinde rol almakta. Jason Scott Lee, Bruce Lee'nin hayatından filmleştirilen "Ejder"de (Dragon) yakaladığı başarıyı sonraki filmlerinde sürdürememiş Uzakdoğu asıllı bir oyuncu. Belki de bu filmde kötü adam olması onun için yeni bir yol açacaktır. Gary Busey'i ise Hollywood'un en iyi "kötü adam"larından biri olarak kabul edebiliriz. "Cehennem Silahı", "Kuşatma Altında" ve "Predator 2" filmlerinden tanıdığımız Busey'i bu filmde Todd'un komutanı olarak seyrediyoruz.

e - mail:burakgoral@superonline.com

Bu sene sinema adına gerçekleşen olaylar deyince akla gelen pek çok şey var. Bu seneki Oscar'ları James Cameron'un "Titanic"i götürmüştü. "Los Angeles Sırları", "Full Monty" gibi kaliteli birkaç film de Oscar ve vizyon görmüştü. Beklenmedik bazı filmler ("Armageddon", "Godzilla" ve "Tatlı-Sert" gibi) özellikle ABD sinemalarında umduklarını bulamamışken bazı filmler ("Ah Mary Vah Mary", "Karınca Z" ve "Rush Hour" gibi) umulandan çok daha iyi karşılanmıştı. ABD'da yılın en zarar eden filmleri bu hafta bizde de vizyona giren "Asker", Eddie Murphy'nin yeni filmi "Holy Man", Robin Williams'ın son filmi "What Dreams May Come" ve henüz bizde de seyredilebilen Jean Claude Van Damme'lı "Knock Off". Bu arada tüm dünyada "Scream"ler sayesinde yeniden korku filmlerine bir dönüş yaşandı. Bizde de gösterilen "Ne Yaptığını Biliyorum" ve "H20: Yirmi Yıl Sonra" filmleri ve ABD'de gösterime çıkan diğer örnekleriyle ("Urban Legend" ve "The Faculty" gibi) bu moda sürüyor.
Usta oyuncu Anthony Hopkins sinemayı bıraktığını ve bu mesleğin ruh sağlığını bozduğunu açıkladı. Stanley Kubrick titizliğin suyunu çıkardığı "Eyes Wide Shut" filmini nihayet bitirdi. Kubrick'den sonra başlanan ama onun filminden önce bitirilen "Star Wars"ın yeni versiyonunun fragmanı bile gösterime çıkar çıkmaz rekor kırdı. Türk sinemasında yeni bir canlanmanın yaşandığı gözlendi ve son yılların en "ilk film"li yılı yaşandı.
35'incisi düzenlenen Antalya Film Festivali'nde yarışan 11 filmden 7'si "ilk film"di ve kazananlar büyük çoğunlukla bunların arasından oldu. Erkan Can, "Gemide"deki usta oyunuyla bu yılın şüphesiz en iyi yerli performansını sergiledi. Cem Yılmaz dopingli "Her Şey Çok Güzel Olacak" ise "Eşkiya"dan beri en çok rağbet edilen Türk filmi oldu.Türkiye sinemalarında bu yıl içinde gösterime çıkan filmler arasında şöyle alternatif bir değerlendirme yapmak istedim. İşte yarı şaka yarı ciddi bizim için 'yılın alternatif en'leri...

* Yılın en kötü erkek oyuncusu: Nicolas Cage (Melekler Şehri / City of Angels)
* Yılın en kötü kadın oyuncusu: Demi Moore (G.I. Jane)
* Yılın en kötü filmi: Küre (Sphere) - Atlara Fısıldayan Adam (The Horse Whisperer)
* Yılın en bıktıran filmi: Titanic
* Yılın en "dolu" filmi: Truman Show
* Yılın en iyi aksiyon filmi: Cehennem Silahı 4 (Lethal Weapon 4)
* Yılın en kötü senaryosu: Derin Darbe
* Yılın en gereksiz devam filmi: Blues Brothers 2000
* Yılın en gerilimli sahnesi: Ronin (ikinci araba takip sahnesi)
* Yılın en romantik sahnesi: Grease'in tamamı (Bu konuda biraz subjektif davrandığımı söylemeliyim)
* Yılın en iyi sahnesi: Er Ryan'ı Kurtarmak (Filmin başındaki Normandiya çıkarması)
* Yılın en iyi erotik sahnesi: Neve Campbell - Denise Richards (Vahşi Şeyler / Wild Things)
* Yılın en gürültülü filmi: Armageddon
* Yılın en komik filmi: Godzilla
* Yılın en üzücü filmi: Melekler Şehri (Sonunda Meg Ryan öldüğü için)
* Yılın en gereksiz filmi: Spice World
* Yılın en kötü saçlı erkek oyuncusu: Leonardo DiCaprio (Demir Maskeli Adam)
* Yılın en iyi saçlı kadın oyuncusu: Cameron Diaz (Ah Mary Vah Mary'deki jöle sahnesi)
* Yılın en iyi film müziği: Melekler Şehri (City of Angels)

Trump 'Yüzyılın Planı'nı açıkladı: Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in olacakABD Başkanı Trump, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, Filistin'in bağımsız devlet olabilmesi için 4 yıllık süre öngördüklerini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber