Geri Dön

Editör farkı

İş Bankası'nın 84. yıldönümü nedeniyle Genel Müdür Ersin Özince'nin Milliyet'e verdiği röportajda, örnek alınması gereken bir bankacılık modeli olma özelliği yerine 'satranç şampiyonluğu' gibi sosyal sorumluluk projesinin öne çıkarılmasına eleştiri geldi

Editör farkı

Türkiye İş Bankası'nın 84. kuruluş yıldönümü nedeniyle Genel Müdür Ersin Özince ile yapılan röportajlardaki değerlendirme farkı, iktisatçı okurlarımızın eleştirisine yol açtı.
Milliyet, Kadife Şahin'in röportajını 'Satranç şampiyonluğu kârdan çok gurur veriyor' başlığıyla yayımladı.
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince haberi, ‘Sadece sermayeye değil, insana da yatırım yapıyoruz. Satrançta aldığımız uluslararası şampiyonluklar bizi net kârımızdan çok daha mutlu ediyor’ sözleri üzerine kurulmuştu.

İktisatçı gözüyle
Çukurova Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim üyesi Prof. Mahir Fisunoğlu'nun Okur Temsilcisi'ne ilettiği görüşleri şöyle:
"26 Ağustos tarihinde Milliyet ve Radikal gazetelerinde yayımlanan iki haberle ilgili olarak görüşlerimi iletmek istiyorum. Haber, İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince’nin demecine dayanıyordu. Milliyet’teki haber Kadife Şahin imzalı idi ve İş Bankası'nın satranç şampiyonluğunu desteklemesi, 1000 yetim çocuğa destek, kendi müzesini kurma, mali tablolar, şube sayısı, büyüme stratejisi ve kredi kartı pazarı hakkındaki alt başlıklardan oluşuyordu. Radikal’deki haber ise, İş Bankasının kuruluş modeli ve İş Bankası bir özel banka olduğu halde kamu banka ve bankacılığına örnek olması, bankacılıkta ulusal sermayenin şart olduğu, tasarrufun önemi gibi konuları işliyordu.
Görüldüğü gibi, aynı demece dayalı iki haber farklılıklar gösteriyor. Her ikisinde de ortak nokta yok gibi. Beni şaşırtan, Milliyet'teki haberde, Sayın Özince’nin Radikal’de yayımlanan demeciyle ilgili en ufak bir notun olmamasıydı. Aslında, iki haber karşılaştırıldığında; Radikal’deki haberde kamu bankacılığının geleceğiyle ilgili görüşleri, tasarruflar, yerli ve yabancı bankalar, kamu bankalarının özelleştirilmesi ve bir model olarak İş Bankası’nın dikkate alınmasının önemi hemen dikkati çekiyor. Milliyet’teki haberde bu noktaların yer almaması düşünülemezdi. Önem açısından baktığınızda; büyük bir bankanın genel müdürünün bankacılıkla ilgili bir modeli tartışması, bir bankanın bazı sosyal sorumluluk projelerinden daha önemli sayılmaz mı?
Milliyet’ten, nerede ise iki sütun yer alan sosyal sorumluluk haberi yerine, yukarıdaki noktaları da göz önüne alan bir haber beklenirdi. Ancak iki gazeteyi birden okuyan kişiler bu konu hakkında 'tam bilgiye' sahip olabiliyor ki, herhalde, bu istenen bir durum olmasa gerek.”

Ekonomi servisinin yanıtı
Milliyet Ekonomi Editörü Ebru Sungur'un okurumuzun eleştirilerine yanıtı şöyle:
“26 Ağustos tarihinde Milliyet ve Radikal ile birlikte hemen hemen bütün gazetelerde İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ile yapılmış bir röportaj yer alıyordu. Çünkü İş Bankası’nın kuruluş yıldönümüydü ve bütün gazeteler Türkiye’nin önemli bankalarından biri olan İş Bankası’nın bu özel gününde nereden nereye geldiğini, bundan sonraki planlarını okurlarına duyurmak istediler. Elbette konu ortak, röportaj yapılan kişi aynı olsa da her muhabirin soruları, her editörün de konuya yaklaşımı farklı olacaktır. Her gazetede birbirinin kopyası haberler görmek istiyorsak, bu kadar çok yayına da gerek kalmaz zaten. İş Bankası’nın büyüklükleri, finansal rasyoları, sektöre bakışı kendisiyle ilgili hemen her haberde dile getirilen unsurlardır. Nitekim 26 Ağustos tarihli Milliyet gazetesindeki haberde de bu unsurlar yer almaktadır. Başlık ise bankanın sosyal sorumluluk projelerine bakış açısından verildi.
Çünkü son derece çarpıcı bir söz, bir taahhüttü: 'Satranç şampiyonu çıkarmak, bizim için kârdan daha önemli!' Haberimizin ardından gerek finans sektöründen, gerek okurlardan, gerekse de meslektaşlarımızdan son derece olumlu geri dönüşler aldık.”

OMBUDSMAN'IN GÖRÜŞÜ: Çukurova Üniversitesi'nden Sayın Mahir Fisunoğlu'na eleştiri ve görüşleri için teşekkür ediyoruz. Bir iktisatçı olarak, İş Bankası Genel Müdürü'nün 84. yıl değerlendirmesini farklı kaynaklardan izlemesi çok doğal. Türkiye gibi, ekonomik hatta siyasi faaliyetlerin tümüyle borsaya, döviz faiz ve kredilere, parasal hareketlere endekslendiği bir ortamda, Milliyet'in 'satranç şampiyonluğu'nu başlığa çıkarması 'yadırgatıcı' olabilir! Ancak sayın Özince, 'Sadece sermayeye değil insana da yatırım yapıyoruz.
Satrançta kazandığımız uluslarası başarılar bizi net kârımızdan daha fazla mutlu ediyor' diyorsa gazetenin bu farkı öne çıkarması Milliyet'in 'önce insan' diyen bakış açısıyla örtüşüyor. Kaldı ki,Türkiye'nin Pekin Olimpiyatları'nda döküldüğü bir sırada bir İş Bankası Genel Müdürü'nün sözleri ayrıca anlam kazanıyor.

Bakan Albayrak: Türk varlıklarına güvenenler ciddi anlamda kazandıHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Davos Zirvesi'nin ikinci gününde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Türk varlıklarına güvenenlerin ciddi anlamda kazandığı bir süreç. 2020 yılı daha sakin geçen bir yıl olacak; küresel büyüme tahminleri üzerinde beklentilerin daha olumlu olduğu bir yıl. Bu olumlu bir gelişme. Tabi ki küresel istikrardan yana olduk" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber