Geri Dön

Erkan Tan’dan ‘içki’ açıklaması

26 Haziran tarihli Milliyet’te “TBMM’de ‘içki içenler sapık’ tartışması” başlıklı bir haber yer aldı.

Erkan Tan’dan ‘içki’ açıklaması

Haberde; TBMM’de düzenlenen “Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü ve Meclis Araştırması Komisyonu Kitapçığı Tanıtım Paneli” açılışına katılan TV 8’in Ankara Program Müdürü spiker Erkan Tan’ın davetlerde içki içenler için “sapık” ifadesini kullandığı, bazı CHP’li vekillerin de “Bu size yakışmadı” diyerek tepki gösterdiği bilgisine yer verildi.
Haberde şöyle denildi: “...Tan, plaketini alırken, ‘Katıldıkları her davette alkol almayı çağdaşlık sayan sapık bir zümre var. Bunlarla nasıl mücadele edeceksiniz, onu bilmiyorum’ dedi. Tan törenden sonra, AKP’li milletvekilleri ve bürokratların da aralarında bulunduğu bazı davetliler tarafından kuşatılarak tebrik edildi. Bu esnada yanına yaklaşan CHP milletvekilleri Yaşar Ağyüz ve Hulusi Güvel, Tan’a, ‘İçki içenlere sapık diyemezsiniz. Bu hiç şık olmadı. İfadeyi sana yakıştıramadım. Yeri değildi’ diye tepki gösterdi. Tan ise şaşkın bakışlar içinde ‘Siz de mi onlar gibi düşünüyorsunuz sayın vekilim?’ dedi. CHP’lilerin ‘evet’ yanıtı üzerine Tan, ‘Normaldir’ karşılığını verdi.” 

‘İçenler sapık’ demedim

Erkan Tan, Milliyet’e gönderdiği açıklamada içki içenler için “sapık” ifadesini kullanmadığını belirtiyor:
“Törende ‘Bu ülkede ilericiliği ve çağdaşlığı, resmi ya da özel davetlerde alkollü içki içip içmemeye indirgeyen sapık bir zümre var. Bunlarla nasıl mücadele edeceksiniz bilmiyorum’ ifadesini kullandım. İçki içenlere yönelik bir saptamam yoktur. Hal böyle iken hiç söylenmemiş, ima bile edilmemiş bir cümleyi, sanki gerçekmiş gibi haber yapmış oluyorsunuz”
Haberi Milliyet Ankara Bürosu’na sorduk “AA ve internet sitelerine düşen haber üzerine, ‘CHP’li milletvekillerine olayın nasıl geliştiğinin sorulduğunu, tören sırasında yaşananların CHP’li milletvekillerinin ağzından olduğu gibi habere yansıtıldığını’ belirttiler.
Burada haberin öznesi TV 8 yöneticisi Erkan Tan olduğuna göre ‘dolaylı’ olarak milletvekillerine sormak yerine ‘doğrudan’ Tan’a sorulmalıydı. Muhabir sohbet sırasında orada olmadığına göre duyumla ya da aktarılan bilgiyle yetinemez.

15 Aralık 2019 Magazin Bülteni15 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber