Esnek çalışmayı sevenlere

Çok yönlü ve proaktif olanlara göre


Türkiye genelinde bir buçuk milyonu aşkın gencin geleceğini etkileyen Öğrenci Seçme Sınavı sonuçlandı ve tercihler yapılmaya başlandı. Bilgisayar ve teknolojideki hızlı ilerlemeye, Matrix gibi filmlerin de eklenmesi genç kuşağın meslek tercihlerine yansıyor. Her 10 gençten biri sanal alemi ilgilendiren bilgisayar mühendisliğini tercih ediyor. Her dört gençten biri de elektrik elektronik, endüstri, genetik ve uzay gibi altdalları olan mühendislik meslek gurubunu tercih ediyor.
Uğur Kariyer Merkezi'nin 11 bin 515 genç üzerinde yapmış olduğu meslek tercihi araştırmasına göre Türkiye'de en çok talep edilen meslek yüzde 10.38 ile bilgisayar mühendisliği. Bilgisayar mühendisliğini yüzde 9.25 ile tıp doktorluğu, yüzde 5.73 ile işletme takip ediyor.
Yaş ortalaması 17 olan 5 bin 123 erkek, 6 bin 392 kız üzerinde yapılan araştırma sonucunda en az tercih edilen grup yüzde 0.6 ile spor oldu. Gençlerin sadece binde 3'ü futbolcu olmayı tercih etti. Öğretmen olmak isteyen gençler en fazla matematik öğretmeni olmak istiyor.

Moda gözden düştü
Yüzde 26.69'la her dört gençten biri bir mühendislik bölümüne girmek istiyor. Tüm dünyada ortaya çıkan teknik eleman açığını Türk gençleri de farketmiş durumda. Mühendislikler içinde en ön plana çıkanı ise yüzde 10.38'le bilgisayar mühendisliği. Bilgisayar mühendisliğini yüzde 4.8 ile endüstri mühendisliği takip ediyor.
Gençlerin en az tercih ettiği meslek moda tasarımı oldu. Moda tasarımının ardından en az tercih edilen meslekler hemşirelik ve güzel sanatlar.

Kızlar doktor olmak istiyor
Araştırma sonuçlarına göre kızların yüzde 11.26'sı doktorluğu tercih ederken, bilgisayar mühendisliğini tercih edenlerin oranı sadece yüzde 4.30. Genel ortalamada birinci olan bilgisayar mühendisliği kızların sekizinci tercihi. Kızların ikinci tercih ettiği meslek yüzde 6.26 ile öğretmenlik. Öğretmenliği yüzde 5.16 ile psikoloji takip ediyor.

Erkeklerde bilgisayar mühendisliği açık ara önde
Üniversite adayı 17 yaş ortalamasına sahip gençler üzerinde yapılan araştırmada erkek öğrencilerin mühendislik ağırlıklı bir meslek tercihi olduğu ortaya çıkıyor. Erkeklerin ilk on tercihinin dördü mühendislik branşlarında. Bilgisayar mühendisliği yüzde 17.96 ile birinci iken işletme yüzde 7.42'lerde. Doktorluk ise yüzde 6.73 ile üçüncü sırada.

Işık Üni. Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Ahmet Aksen:
Bilişim teknolojileri sektöründe hem Türkiye'de hem dünyada açık çok fazla. Açık çok fazla olduğu için bilgisiyar mühendisliği bölümü iyi bir seçenek. Türkiye'de de yeni gelişen bir sektör olduğu için açık yurtdışına oranla daha fazla. Temelde yazılım ve donanım üzerine kurulu bilgisayar mühendisliğinin her alanda geçerliliği var. Bilgisayarın girmediği sektör ve ev kalmadı. Ancak mezunların büyük bir bölümü iletişim sektörü çatısı altındaki alanlarda işe giriyor. Internet, bilgisayar - bilgisayar veri tabanı uygulamaları ve haberleşmeye yönelik işler ön planda.
Bu alanı seçen gençleri, iletişim olanaklarının artmasıyla da ofis ortamında çalışma yerine esnek bir çalışma ortamı bekliyor. Ayrıca maddi anlamda çok doyurucu ücretler var sektörde. Meslekte başarılı olmak için hıza ve dinamikliğe ihtiyaç var. Dünyayı takip edebilen yeni gelişmelere adapte olabilen bir yapıya sahip insanların başarılı olma ihtimali daha yüksek.

Kavrakoğlu Danışmanlık Başkanı İbrahim Kavrakoğlu:
İşletme çok yaygın ve geçerliliği olan bir branş. İşletmede başarılı olmak isteyen birinin finans, pazarlama, insan yönetimi, teknik ve bilişim teknolojileri alanlarında da bilgili olması gerekiyor. En azından asgari düzeyde bu konulara hâkim olmalı. İnsan yönetiminden anlamalı ve proaktif olmalı. Bir işletmeci için hareketlilik ve zamanlama çok önemli konular. Orta düzey ücretli çalışanlar, bunlara memur statüsünde çalışanlar da dahil olmak üzere girişimci ve yenilikçi olmalı. Türkiye'de işletmenin geçtiğimiz yıllarda gözden düşmesinin nedeni fakültelerin beceriksizliğidir. ABD'de şirket skandalları yöneticilik kavramının sorgulanmasına neden oldu, ama bu etik sorunlar her zaman vardı. Etik değerlerin aşılması için egonun ön plana çıkmaması gerekir. Ben işletmeciliğin hiç bir zaman eskiyecek bir branş olacağına inanmıyorum. Ayrıca bir üretim sürecinin birçok alanında teknik bilgiye sahip olmak da bir işlemecinin olmazsa olmazıdır.

İstanbul Tabipler Odası Başkanı Gencay Gürsoy:
Doktorluk özveri ve sürekli çalışma isteyen bir meslek. Ülkemizde yaklaşık 10 bin hekim var. 50 tıp fakültesi her yıl 5 bin mezun veriyor. Avrupa standartlarında olmasa da hekim sayısı birkaç yıl içinde doyma noktasına varacak. Daha şimdiden işsizlik başlamış durumda. Devlet kurumları her yeni mezuna iş sağlayamıyor. Eğitim uzun ve yorucu, uzmanlaşma olanakları ise sınırlı. Eğitim okul bitince bitmiyor. Tıp bilgisi çok hızlı eskiyor; 4 - 5 yıl içinde yenileyemezseniz treni kaçırabilirsiniz. Yeterli düzeyde İngilizce mutlaka gerekiyor. Hekimlik özveri, sorumluluk ve sevgi isteyen bir meslek. Ortanın oldukça altında bir gelir düzeyi var. Tıp etiğine tam anlamıyla uyarak 'zengin olma' şansı yoktur diyebiliriz.
Hakkını verenler için hekimlik insanı tanıma olanağı veren, yaşamı zenginleştiren bir meslek. Tabipler Odası Başkanı ve eski hoca olarak herşeye karşın hekimliği bir meslek olarak seçecek gençlerin iyi bir seçim yapacaklarını düşünüyorum.

Bersay İletişim Danışmanlığı Başkanı Ayşegül Meriç
İletişim nitelikli insan kaynağı, bilgi ve yaratıcılığa dayanıyor. Bu sektörde çalışan kişilerin artık sadece iletişim süreçlerine ve iyi ilişki yönetimine hâkim olmaları yeterli değil. İletişimde liderlik iletişimi, toplumsal sorumluluk, kriz iletişimi, iç iletişim, pazarlama iletişimi gibi konuların da iyi bilinmesi ve müşterinin ihtiyacına uygun hizmet paketinin bu doğrultuda hazırlanması gerekiyor. Bu alanda çalışmak, mesleki bilginin yanısıra, Türkiye ve dünya gündemini yakından takip etme zorunluluğunu da yanında getiriyor. Bu da ekonomiden siyasete, sosyolojiden psikolojiye kadar pek çok konuya yakın ve ilgili olmayı gerektiriyor. Halkla ilişkiler ya da iletişim danışmanlığı şirketlerinde çalışan ya da çalışmayı hedefleyen kişilerin bireysel gelişimlerine önem vermeleri, iletişimin açılımlarının tamamına hâkim olmaları, hatta bunlardan bir ya da ikisinde uzmanlaşmaları onları hedeflerine daha kolay taşıyacaktır.

(*)Keanu Reeves Matrix'te 'yeni' anlamına da gelen Neo adlı kahramanı canlandırdı

21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber