‘Eurovision’ unutuldu

46. Eurovision Şarkı Yarışması’nın Türkiye finali bu gece yapılıyor. Eskiden yoğun ilgi gören bu yarışma, neden şimdi ses getirmiyor? Uzmanlarına sorduk...

‘Eurovision’ unutuldu

‘Eurovision’ unutuldu

46. Eurovision Şarkı Yarışması’nın Türkiye finali bu gece yapılıyor. Eskiden yoğun ilgi gören bu yarışma, neden şimdi ses getirmiyor? Uzmanlarına sorduk...

MEMETCAN DEMİRAY

Eskiden "milli bir dava" gibi algılanan, sabırsızlıkla beklenen ve sonuçları çok konuşulan Eurovision Şarkı Yarışması için Türkiye elemesi yapılıyor. Ama ne müzik alanındaki ünlülerin, ne vatandaşın, ne de TRT’nin bu konuyla eskisi gibi ilgilendiğini söylemek güç.
Peki ne oldu da Eurovision Şarkı Yarışması, son yıllarda "Top 20" listeleri kadar ilgi görmüyor. Melih Kibar bu sorumuzu yanıtlarken neden kendisinin de bu yarışmaya artık katılmadığını şöyle anlattı:
"TRT bu yarışmaya gösterdiği özeni kaybetti. Basın da ilgisiz kaldı. Üstelik TV tek kanalken ilgi zaten bu yarışmadaydı. Bir de yine TRT’nin yöntemi var. Seçici jüriyi bir inceleyin, müzik adamlarını değil, TRT çalışanlarını göreceksiniz. Mesela ben bir futbolcu olsam neden boks hakemine gideyim?"
İşte Kibar’ın görüşü böyle. Ya Türkiye’deki müzik piyasasını en iyi bilenlerden Sezen Cumhur Önal ne diyor? Önal, yurtdışında bu yarışmaya hâlâ önem verildiğini, ABBA gibi ünlü grupları keşfetmek için Eurovision’un fırsat sayıldığını söyledi. Önal, şöyle konuştu: "Onlar yeni değerler ortaya çıkarıyor. Bizde ise müzik değil, bir ‘duygu yağması’ var. Şarkı sözü yazarı yok! Niye girsin ki adam, ilkokul düzeyindeki şarkı sözleriyle bu yarışmaya?"

On aday şarkı var
Eurovision Şarkı Yarışması’nın Türkiye elemesine on eser katılıyor. Birinci eser 12 Mayıs’ta, Kopenhag’daki finalde Türkiye’yi temsil edecek. Finalist eserler şunlar: "Yalnızım", "Oysa Şimdi", "Delicesine", "Sen Her Şeyimsin", "Kayıp Bir Melek", "Çok Geç", "Sevgiliye Son", "Kaderimsin", "Uyan Kalbim", "Hep Aşk Olsun".
TRT 1 / 21.40

‘Komser Şekspir’ hariç hepsi orada
Okan Bayülgen, son filmi "Komser Şekspir"in oyuncularından Müjde Ar, Özkan Uğur, Gazanfer Özcan ve Pelin Batu’yu ağırlıyor. Filmde "komiser"i oynayan Kadir İnanır ise "Zaga"da yok.
KANAL D / 23.15

Üyelik yolunda
YAPIMCILIĞINI ve sunuculuğunu Ahmet Sever’in üstlendiği "Kriter" Türkiye - AB ilişkilerini konu alıyor. Sever bu hafta konuğu AB Türkiye Raportörü Hannes Swoboda ile "üyelik yolunda Türkiye’yi" değerlendirecek.
CNN TÜRK / 21.15

Ekonominin gidişi
Taha Akyol, bu akşam ekonomi gündemini değerlendirecek. Bu haftaya özel olarak stüdyo konuğu bulunmayan Akyol, krizin bilançosunu aktarıp, ekonominin gidişi hakkında görüşlere yer verecek.
CNN TÜRK / 22.0511 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber