Evcil, bir haftada tükendi

Evcil, bir haftada tükendi


Bursa Emniyeti'ndeki sorgusunun ardından dün İstanbul DGM'de de saatlerce sorgulanan Erol Evcil, bir karış sakalıyla ayakta bile durmakta güçlük çekiyordu


       İşadamı Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla aranırken, yedi gün önce yakalanan Erol Evcil, dün sabah sevkedildiği İstanbul DGM'de saatlerce sorgulandı.
       Evcil'in getirilişi nedeniyle DGM'nin önünde ve çevresinde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti. Evcil'in avukatı Erol Durukan, Emniyet'teki sorgu sonucu, müvekkilinin psikolojik ve fiziksel bakımdan kötü durumda olduğunu söyledi.
       Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından yedi gündür gözaltında tutulan Evcil'in de aralarında bulunduğu dokuz kişi, dün saat 03.55 sıralarında ikisi özel harekat jipi dokuz araçlık bir konvoyla İstanbul'a doğru yola çıktı. Evcil'in 07.25'de İstanbul DGM'ye getirilişi nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi ekipleri ve çevik kuvvet polisi geniş güvenlik önlemi aldı.
       Evcil ve beraberindeki Bursaspor Kulübü eski Başkanı Hüseyin Silahçı, kendisine ev bulan Nalan ve Hakan Karakurt kardeşler, bekçi Ömer Karatepe, Hakan Bağdemir ile Evcil'in verdiği ifade doğrultusunda sonradan gözaltına alınan Yüksel Çağlar, eski polis memurları Cihat Alkanlı ve Esat Kaya, DGM'nin nezarethane bölümüne alındı.
       Evcil ve beraberindekiler adli tabiplik, savcılık ve mahkeme aşamaları için mesainin başlamasını bekledi. Daha sonra tek tek Adli Tabiplik'e alınarak sağlık kontrolünden geçirildiler.

Sorgusu 09.45'te başladı

       Malki soruşturmasını yürüten DGM Cumhuriyet Savcısı Aykut Cengiz Engin, saat 09.45'te ilk olarak Evcil'in sorgulamasına başladı. Bugüne kadar ifadesi alınamadığı gerekçesiyle dosyası ayrılan Evcil'in, 1200 sayfalık dosyada, kendisi hakkında verilen ifadeler doğrultusunda sorgulandığı öğrenildi.
       Evcil'in ayrıca Bursa Emniyet Müdürlüğü'ndeki yedi günlük sorgusunda Sümerbank ve Türkbank ihaleleriyle ilgili olarak "kara para" soruşturması kapsamında da ifade verdiği bildirildi.
       Evcil'in avukatı Erol Durukan, müvekkilinin psikolojik ve fiziksel bakımdan kötü durumda olduğunu ve bunun da sorgu sonucu oluştuğunu söyledi. Durukan sorgu sırasında verilen kısa arada Evcil'i gördüğünü belirterek, "Üzerindeki baskı azalmış gibiydi" dedi.

Polis kuş uçurtmadı

       Evcil'in getirilişi nedeniyle İstanbul DGM'ye bağlanan sokak, araç trafiğine kapatılırken, üç ayrı yerde polis noktası oluşturularak üst araması yapıldı. Yaklaşık 150 çevik kuvvet polisiyle güvenlik önlemi alındı. Basın mensupları DGM'nin dış kapısından 20 metre uzakta oluşturulan barikattan içeri geçirilmedi. Gün boyu süren sorgulama sonunda DGM'nin yakınındaki bir kafede bekleyen Evcil'in yakınları, basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı.

Emniyet Müdürü: Herşeyi anlattı

       Bursa Emniyet Müdürü Aydın Genç, Erol Evcil'in yakalanmadan önceki faaliyetleriyle ilgili olarak "Bu adamlar 10 aydır burada takır takır çalışıyorlardı" dedi.
       Genç; Evcil, İstanbul DGM'ye gönderilmeden önce basın mensuplarının sorularını yanıtlarken "Bu, devam edecek olan operasyonun ilk adımıdır. Malki cinayetinin azmettiricisi Evcil'den, bütün öğrenmek istediklerimizi aldık. Kara para ve mali konularda tahkikatı genişlettik" diye konuştu.
       Önemli olan birçok şeyin çözüldüğünü vurgulayan Genç, şu görüşleri dile getirdi:
       "Tahkikatta özellikle bankalarla ilgili yönler önem arz ediyor. Soruşturma bu yönde genişletilecek. Özelleştirme ve bankalara yönelik soruşturma başlayabilir. Esas tahkikatın bir bölümünü de bu konu teşkil ediyor. Bundan sonra mali konularda, bilhassa kara para konularında tahkikat genişleyecek."

'Malki beni bitirecekti ben onu bitirdim'

       Tolga Şardan Ankara

       Tefeci Nesim Malki cinayetinde azmettirici olduğu açıklanan Erol Evcil, Malki'nin kendisini senetleri işleme koymakla tehdit ettiğini öne sürerek "Kredim sıfıra inecekti, beni bitirecekti" dedi.
       Yedi günlük sorgusunda önemli bilgiler veren Evcil, İşadamı Cavit Çağlar'ın cinayette rolü olmadığını savunarak, "Malki, 'senet ve çekleri işleme koyacağım' dedi. Beni tehdit etti. Sıkışıklık yaşadım. Senetleri ödeyemez duruma geldim. İş Bankası da tedirginlik yaratıyordu" dedi. Evcil, 1995 rakamlarıyla Malki'ye çek ve senetler de dahil 2 trilyon lira borcu olduğunu bildirdi.

'Çekirge'de dolaştım'

       "27 Aralık 1998'de yurda girdikten sonra doğruca Bursa'ya geldim ve arkadaşım Bursaspor'un başkanı Hüseyin Avni Silahçı'nın evinde kaldım. Almanya'da para karşılığı işçi simsarlarından edindiğim pasaportla yine işçi simsarlarının adamlarıyla Kapıkule sınır kapısından yurda girdim.
       Üç ay öncesine kadar Bursa'nın en lüks semti olan Çekirge'deki evde kaldım. Dört - beş kez evden dışarı çıktım. Bir keresinde bayram sabahında babamın mezarına gittim. Üç ay önce Bademli'deki villaya geçtik. Hiç kimseyle görüşmedim. Aynı yerde babaannemin evi de bulunuyor, ancak hiç gitmedim."

'Şirket bile kurdum'

       Evcil, yakalanmadan kısa süre öncesinden itibaren ticari faaliyetlerini yeniden canlandırmak için çalışmaya başladığını bildirerek şunları söyledi:
       "Birlikte gözaltına alındığım muhasebecim Hakan ve Nalan Karakut'un kurduğu zeytincilik şirketine destek verdim. Eze'de çalışan kişilerin bir bölümü yeni şirkette çalışmaya başladı. Bana ait olan Eze Zeytincilik AŞ'ye ait isim hakkı ve pazarını ELS adıyla kurulan yeni şirkete devretim.
       1995'te İstanbul'da ticari faaliyet gösteren tekstil şirketi kurduk. Şirkette, ben, Bursa'daki İş Bankası şube müdürünün kardeşi ve İş Bankası genel müdür yardımcısının oğlu ortaktık."

'Yılmaz'la tanıştırmışlardı'

       ANAP eski milletvekili Mehmet Kocabaş'ın Alaattin Çakıcı ile olan işlerine tanık olduğunu, kendisini tanıdığını, ANAP Bursa eski İl Başkanı Mehmet Gedik'in kendisini dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ile tanıştırdığını itiraf eden Evcil, Çakıcı'ya destek verdiğini açıkladı.

Malki gizli ortak

       Malki'nin, işadamı Hayyam Garipoğlu'na ait Sümerbank'ın gizli ortağı olduğunu söyleyen Evcil, "Önce Garipoğlu'nun parasının olmadığını gördük. Bankayı almak için fazla parası yoktu. Malki'nin desteğiyle bankayı aldı" dediği öğrenildi.
       Cavit Çağlar ile zaman zaman ticari olarak tanıştığını, zaman zaman da anlaşmazlığa düştüklerini söyleyen Evcil, cinayet zanlısı olarak yargılanan Şükrü Elverdi ile sık sık görüştüğünü ve Elverdi'yi Malki'nin öldürülmesine azmettirdiğini kabul etti.

Sevgilisi: Baskı kurmak istedi, bıraktım

       Cennet Nar İstanbul
       İşadamı Nesim Malki cinayetiyle ilgili gözaltına alınan Bursaspor Kulübü eski Başkanı Hüseyin Silahçı'nın eski nişanlısı manken Yasemin Koşal, "Ayrıldıktan sonra hiç görüşmedik. Beraberliğimizde Evcil ve Malki ismini hiç duymadım" dedi.
       Koşal, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet ettiği gerekçesiyle beş yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılandığı duruşmaya katılmak üzere dün İstanbul Adliyesi'ne geldi. Koşal, İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dünkü duruşmayı geç geldiği için kaçırırken dava antika olduğu ileri sürülen vazolar üzerinde bilirkişi incelemesi yapılmadığı gerekçesiyle ertelendi.
       Koşal, adliye çıkışında Silahçı ile ilgili soruları yanıtlarken şunları söyledi: "Dört yıldır kendisiyle görüşmüyorum. Ondan para nedeniyle ayrılmadım, üzerimde baskı kurmak istediği için ayrıldım. Ayrıldıktan sonra hiç görüşmedik. İflas ettiğini daha sonra öğrendim. Beraberliğimiz sırasında bana Erol Evcil ve Nesim Malki'den hiç bahsetmedi. Ben sadece onun evini ve işyerini bilirdim. O zamanlar maddi durumu çok iyiydi."

21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber