F tipi için ölünür mü?

ÇAPRAZ ATEŞ

F tipi için ölünür mü?

F tipi için ölünür mü?

ÇAPRAZ ATEŞ

ECE BİLGİN

Açlık grevleri ve ölüm oruçları bugün 49’uncu gününe girdi. Bir yandan insanlar ölüme giderken, diğer yandan bazı kuruluşlar onların haklılığını ileri sürerek teşvik edici bir tutum takınmıyorlar mı? Siyasi mahkumların, "Ya F tipi, ya da ölüm",
"Ya ölüm, ya zafer" tutumu doğru mu? Neredeyse 12 bine yakın siyasi tutuklu ve hükümlü içinden birkaç yüz kişinin ölüm orucuna gitmesini serbest iradeyle alınmış bir karar olarak görebilir miyiz? Birey iradesini aşan bir örgütsel irade söz konusu mu?

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek
Kurtuluş Savaşı için ölünür!
Öncelikle F tipi sistemi tamemen batıdan ithal; yalnızlaştıran bir işkence rejimi. Ancak, F tipine karşı "ölüm" doğru bir yöntem değil. Türkiye ekonomisi çökerken, Kıbrıs sorunu AB tarafından bize karşı kullanılırken, "Ermeni Soykırımı" yasaları çıkarken, ölüme F tipi için gitmek çok yanlış. Türkiye’nin çok temel sorunlarında ölümü göze almak gerekiyor. Mesela, ülkemizin bağımsızlık sorunu için insan canını seve seve verir. F tipi için ölmek sonuca götürecek bir yöntem değil. İnsan bir dava için elbette ölebilir ama dava da dava olmalı. Kurtuluş Savaşı’nın şehitlerini hala ayağa kalkıp anıyoruz. F tipinde başarı ilkesi öne çıkıyor. Yani bir olayın üstüne gidip başarmak istedikleri için oruca devam ediyorlar. Batı’nın gözleri üzerimizdeyken F tipi olaylarının gündeme gelmesi, onların eline güç verdi.

"Devrimci amaçları yok"
Cezaevinde bazı örgütlerin olduğu malum. Her örgüt kendi adını öne çıkarmak ister. Örgütler seslerini duyurabilmek için ölüm orucu için seçilen insanlardan belli fedekârlıklarda bulunmalarını istemiş olabilir. Bu örgütlerin zaten Türkiye’nin bağımsızlığı gibi büyük devrimci amaçları yok. Ayrıca ölüm oruçlarını gündeme getiren örgütlere insanımızın güveni kalmadı. Halk içinde itibarları yok. Arkada kalan 30 yıl içinde yaptıkları yanlış eylemlerle halkı kaybettiler. 1968 kuşağını herkes desteklemişti. Oysa bunlar halkın sorunlarından koptular. Örgüt içindeki insanların kişisel iradeleriyle ölüm orucunu reddetmeleri ise çok zor.
Ekonominin çökertilmesine karşı bir tepki gösterip ölüm orucuna başlasalardı, kitlelerin desteğini alabilirlerdi. Önemli olan, halkı ilgilendiren sorunları toplumun gündemine getirmektir. İnsanları bu sorunlar üzerinden kazanmak gerekir. Halk, ölüm oruçlarına bu yüzden yeterli ilgiyi göstermiyor.

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras
Açlık grevi çözüme ulaştı
Ölüm orucu elbette bir çözüm değil. Fakat açlık grevleri çözüme ulaştı diyebiliriz. Anaların çığlığına kulak vermek gerekiyor. Tecrit, insanlık dışıdır. Bu insanların içinde bulunduğu tehlike gün geçtikçe artıyor. Bu insanların yaşam üniteleri ellerinden alınıyor. Siyasi iktidarlar belirli bir tutum içinde hareket edemiyorlar. Hep topu birinden alıp, bir başkasına atıyorlar. Yargı reformu gerekiyor. F tiplerinin mimari yapısı yeniden düzenlenmeli. "Ölüm oruçlarıyla ölümlerin teşvik edildiği" söylemlerine kesinlikle katılmıyorum. Ölüm orucuna katılan insanların arkasında bir örgüt aramak son derece yanlış. İstedikleri sadece bu hücre sistemine kamuoyunun dikkatini çekmek. Ölüm oruçlarının arkasında herhangi bir neden bulmaya çalışmak onlara saygısızlıktır. Onlar bireysel davranıyorlar. Yaptıkları sadece meşru müdafadır. Siyasiler iki dakika asansörde kaldıklarında ortalığı birbirine kattıklarını unutmasınlar!

TAYAD Başkanı Oya Gökbayrak
Hücrede zaten ölecekler!
Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Oya Gökbayrak: Biz F tipi için "Ya ölüm, ya zafer" sloganıyla yola çıktık. Mimarinin değişmesi, hücreler arası duvarların yıkılması bizim için bir zafer olacaktır. Bu insanların başka alternatifi yok. "Ölmek bütün sorunları çözecek mi" gibi bir ruh halinde değiller. F tiplerinde yaşarken zaten o hücrede tek başlarına ölecekler. Mehmet Ağar, "Biz hukuk dışı bin operasyon yaptık" dedi. Her şey bu cümlede açık. İnsanca yaşamak istiyorlar. Güçlü olmak istedikleri için aralarında kendiliğinden bir örgütlenme oluyor. Ölüm orucuna başlayan insanların arkasında örgüt isimleri aramak çok yanlış. Bütün bunlar kişisel iradeyle olur. Aç kalmak çok zor bir olaydır. Kimse bunu zorla yaptıramaz.ENTELLEKTÜEL BAKIŞ17 Kasım 2019 Magazin Bülteni17 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber