Fetih çağ açan bir olay

Fetih çağ açan bir olay

Fetih çağ açan bir olay

       İSTANBUL'un fethinin 545. yıldönümü törenlerle kutlandı. Fatih Sultan Mehmet'in kabri başındaki anma ve anıta çelenk konulmasıyla başlayan törenlere vatandaşlar da ilgi gösterdi. Belgradkapı'da surlar önündeki törenlerde bu yıl ilk kez fethin canlandırılması yerine halk oyunları gösterisine yer verildi.
       Fetih için Vali Kutlu Aktaş, 3. Kolordu Garnizon Komutanı Korgeneral Edip Başer, Hava Harp Okulu Komutanı Necati Özgen, Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, DYP İstanbul İl Başkanı Celal Adan'ın katılımıyla Fatih Sultan Mehmet'in kabri başında Kuranı Kerim ve Türkçe meali okunup çiçek konuldu. Fatih Parkı'ndaki Fatih Sultan Mehmet anıtına çelenk konulmasıyla devam eden törenler Belgradkapı'daki gösterilerle son buldu.
       İstanbul Valiliği'nin organize ettiği Belgradkapı'daki törene Aktaş, Erdoğan, 3. Kolordu Garnizon Komutanı Korgeneral Edip Başer, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı. İstiklal Marşı, top atışı ve surlara sancak dikilmesiyle başlayan törende Erdoğan, fethin karanlık, zulüm çağının kapanıp, aydınlık çağın açılması olduğunu belirtti. Erdoğan, fethin din, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli değişiklikler meydana getirdiğini kaydederek "Fetih zulüm hareketi olsaydı, Rum kızlar ellerinde çiçeklerle kente giren Fatih'i karşılayıp, `Başımızda kardinal külahı görmektense, Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz' demezlerdi" diye konuştu. Tören folklor gösterisi ve yeniçerilerin de aralarında bulunduğu geçit töreniyle son buldu.

       Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "İstanbul tarihi misyonunun yanısıra, Türkiye'nin dünya ekonomileri ile entegrasyonunda da çok önemli bir role sahiptir" dedi.
       Demirel, İstanbul'un Fethi'nin 545. Yılı ve Ulubatlı Hasan'ı Anma Günü nedeniyle dün yayınladığı mesajda, "Avrasya'nın kültür, ticaret ve finans merkezi haline gelen İstanbul'un; gerekli yatırımlarla kültür, sanat, ticaret, sanayi işlevleri sürdürülerek önemli bir dünya kenti olması da sağlanmalıdır" ifadesini kullandı. Şehrin Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilmesinin büyük bir zeka ve askeri deha ürünü olduğunu belirten Demirel, "Çağ açıp çağ kapatan bu önemli hadise dünyayı ve insanlığı derinden etkilemiş, dünya konjonktüründe önemli değişmelere yol açmıştır. Uygarlıkların kesişme noktası olan İstanbul, kültürler ve kıtalar arasında köprü, tarihi zenginlikleri taşıyan bir açık hava müzesidir. Şehrin bu kültürel ve tarihi dokusu korunmalıdır" dedi.

       MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İstanbul'un Fethi'nin 545. yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.
       Osmanlı Sultanı İkinci Mehmet'in, Bizans'ın bin yıllık başşehri İstanbul'u fethetmesinin dünya tarihinde yeni bir dönüm noktası olduğunun ifade edildiği mesajda, İkinci Mehmet'in genç yaşında İstanbul'u alması "emsalsiz büyük bir şeref" olarak nitelendirildi.
       Mesajda, Fatih Sultan Mehmet'in şevkat ve gösterdiği adaletle, bütün insanlığı kucaklayan ve insanlığa örnek olan olgunluğunun, asırlarca devam eden Türklük ruhundan ve yine asırlarca beslenmiş olduğu manevi kaynaklardan geldiği de belirtildi.

12 Kasım 2019 Magazin Bülteni12 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber