Geri Dön

Fezleke eylemi

Fezleke eylemi

Ağar ve Sedat Bucak'ın dokunulmazlık fezlekeleri TBMM'ye postalandı. Eylemde "Susurluk zırıltısı" adı verilen bir aletle gösteri yapıldı.

"SÜREKLİ Aydınlık İçin 1 Dakika Karanlık" kampanyası bütün hızıyla sürerken eylemi başlatan Aydınlık İçin Yurttaş Girişimi sözcüleri Ergin Cinmen ve Yüksel Selek, DYP milletvekilleri Mehmet Ağar ve Sedat Bucak'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyen fezlekeleri TBMM Başkanı Mustafa Kalemli'ye gönderdi.
Aydınlık İçin Yurttaş Girişimi, bir dakika ışık kapatma eyleminden sonra şimdi de "zırıltı eylemi" başlattı. Ataol Behramoğlu, Erdal Öz, Genco Erkal, Prof. Dr. Belma Arıduru, Prof. Dr. Bedia Akarsu, Prof. Dr. Nethan Saran, Tilbe Saran ve Füsut Akatlı'nın da aralarında bulunduğu bir grup sanatçı ve bilim adamı, dün saat 11.30 sıralarında İstiklal Caddesi'ndeki Galatasaray Postanesi'nin önünde toplandı. Eylemde "Susurluk zırıltısı" adı verilen bir aletle gösteri yapıldı. 30 bin liradan satılan alete vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.
Eylemin sonunda Susurluk soruşturmasını yürüten İstanbul DGM Başsavcılığı'nın Adalet Bakanlığı'na gönderdiği, ancak Başbakan Necmettin Erbakan'ın çekmecesinde bekleyen, Ağar ve Bucak hakkındaki fezlekeler TBMM Başkanlığı'na postalandı. Kalemli'ye gönderilen mektup şöyle:
"İstanbul DGM Savcısı'nın iki sayın milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili olarak değerli makamınıza sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na tevdi ettiği fezlekelerin çok uzun zamandır Başbakanlık'ta tutulduğunu biliyoruz. TBMM ve parlamenter demokratik sistem açısından ciddi bir prestij ve güven kaybına yol açan bu gibi uygulamalar yurttaşlar olarak bizleri derinden yaralamaktadır. İnanıyor ve güveniyoruz ki, yüce Meclis'in başkanı, en sorumlu kişisi olarak siz de aynı duygular içindesiniz. Bu konuda yurttaş sorumluluğu içinde davranmayı demokratik bir görev sayıyor ve Başbakanlık'tan Meclis'e bir türlü inmeyen dokunulmazlık fezlekelerini `aidiyeti cihetiyle' zatıalinize biz sunuyoruz."

Bu tezgaha gelenler, oynamadan gitmiyorİstanbul'da şarkılar söyleyerek pazarcılık yapan Mevlüt Akın, eğlenceli halleriyle sosyal medyada fenomen haline geldi. Akın’ın pazar tezgahına gelen müşteriler alışverişini oynayarak ve göbek atarak yapıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber