Genç ruhlara yaşlı araba

Genç ruhlara yaşlı araba


ESRA DEMİR İstanbul


       Avrupalı ve Amerikalı 204 maceraperestin, en yenisi 20 yaşında olan ralli arabalarıyla çıktıkları '80 günde dünya turu'nun ilk parkuru İstanbul'da tamamlandı.
       Londra'dan 1 Mayıs'ta start alan gezginler, İstanbul'da iki gün kaldıktan sonra dün İpek Yolu'nu katetmek üzere Pekin'e doğru yola çıktı.
       Londra'da 19 Temmuz'da sona erecek dünya turu, Pekin, Alaska, Niagara Şelalesi, Fas ve Avrupa'daki merkezlerden geçecek. Turu organize eden Klasik Ralliciler Birliği, katılım ücretinin 47 bin İngiliz Sterlin'i (yaklaşık 47 milyar) lira olduğunu belirtti.
       Ruhları genç arabaları yaşlı

Eski araba şart

       Merkezi İngiltere'nin Oxfordshire kentinde bulunan Klasik Ralliciler Birliği tarafından organize edilen ralliye katılacaklara eski otomobil şart koşulmuş. Bu nedenle tura katılan arabaların en yenisi 1980 model.
       Bu nedenle 80 günde devri alem macerasına katılmak için eski araba alan katılımcılar da var, ancak 35 yaşın üstündeki araçların ralliye katılmaları yasak.
       80 günlük dünya turunda aşılması gereken okyanuslar, gemiyle değil uçakla yapılıyor. Turu 80 günde tamamlayabilmek için buna mecbur kaldıklarını belirten katılımcılar, kargo uçaklarıyla taşınan araçlarının ancak bu sayede dinlenebildiklerini söyledi.
       Tura katılanlar arasında Le Figaro gazetesinin editörlerinden Roberto Chiodi ve eşi Rita Degli Esposti de bulunuyor.
       Turun, dokuz günlük birinci parkurunu tamamlamış olmalarına karşın kendisine şimdiden çok şey kattığını ifade eden Chiodi, 1969 model Mustang'iyle 180 bin kilometre yol alacağını söyledi.

     Chiodi, tura katılış amacını da şöyle açıkladı:
       "Dünyanın birçok yerinde kimsesiz ve sahipsiz çocuklar var. Turun amacı da bu çocukların var olduğunu insanlara hatırlatmak. Böyle kutsal bir amaç uğruna 180 bin kilometre yol katedilmez mi?"
       Turdaki bir başka gazeteci de Daily Telegraph'tan Peter Hall. Hall tura yalnız başına katılıyor. Meslektaşı Chiodi gibi çok güzel bir amaca hizmet etmesinin yanı sıra hayatı boyunca edinmek istediği en güzel tecrübeyi yaşadığını belirten Hall, "Dünyayı direksiyon başında gezmek, haritalar arasında planlar yaparak kıtaları katetmek dünyanın en tatlı düşü" diye konuştu.

       İrlandalı sürücüler Edmund Holfeld ve Ricky Adams ile İngiliz çift Jennifer Austin ve Dick Harrison araçlarıyla objektiflerimize poz verirken, sadece bu ralliye katılabilmek için satın aldıkları arabalarıyla da gurur duyduklarını söylediler.

17 Kasım 2019 Magazin Bülteni17 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber