Gözlükçüleri Bakan ÇARPTI!

Gözlükçüleri Bakan ÇARPTI!


Bakanlık, 578 gözlükçünün ruhsatını iptal etti. “Dava açın, kazanırsınız" deyip avukat buldu. Ne yapacağını şaşıran gözlükçüler kızgın: Tavşana koş tazıya tut diyor


       Sağlık Bakanlığı, önce 578 gözlükçünün ruhsatını iptal etti, sonra gözlükçülerden kendisine yönelik davaların tek tek açılmasını istedi, ardından da toplam 390 milyar lira değerindeki davaları kendi önerdiği avukat aracılığıyla açmaya yönlendirdi. Ankara Fenni Gözlükçüler Derneği Başkanı Mahmut Yetim, “Bakanlık tavşana koş tazıya tut diyor" dedi.
       Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun inceleme başlattığı olayın mahkeme kararları ve idari yazışmalara göre hikayesi özetle şöyle:
     
 • Sağlık Bakanlığı, mezuniyet belgesine sahip olmadan mesleklerini icra eden gözlükçülere ehliyet sınavıyla gözlükçü unvanı kazandırılmasına ilişkin yönetmelik çerçevesinde 1 Kasım 1992 ile 21 Kasım 1993 tarihlerinde iki ayrı sınav açtı.
 • Sınavı kazanıp gözlükçülük yapanlardan Cavit Saraçoğlu, yönetmeliğin ve yürütmenin durdurulması için Danıştay 10. Daire’de dava açtı. Mustafa Yetim de Ankara 9. İdare Mahkemesi’ne başvurdu.
 • Sağlık Bakanlığı eski birinci Hukuk Müşaviri Salih Hacıömeroğlu, Haziran 1999’da Danıştay’a başvurarak, ruhsatnamelerin geri alınmasının idari ilkelere riayetsizlik anlamına geleceğini ifade etti.
 • Sağlık Bakanlığı’nın Birinci Hukuk Müşaviri Hasan Tunç ise, geçen 7 Nisan tarihli yazısında, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ruhsatların iptal edilmesi yönünde görüş bildirdi.
 • Bu arada Mustafa Yetim, 12 Nisan, Cavit Saraçoğlu da 19 Nisan’da davadan feragat ettiklerini bildirdi.
 • Bakanlık ise Tunç’un görüşlerini dikkate alarak, 29 Mayıs’ta 81 ilin valiliğine yazı göndererek orta tahsil ve 18 yaş bentlerinden 578 gözlükçünün ruhsatını iptal etti.
 • Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşaviri Adem Keskin, karardan üç gün sonra Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ruhsatların iptal edilmemesi gerektiğini belirtti.
 • Yazı üzerine Birinci Hukuk Müşaviri Tunç ile Keskin arasında tartışma yaşanırken Türkiye genelindeki 578 gözlükçünün ruhsatı da il valilikleri yoluyla toplanmaya başlandı.
 • Sağlık Bakanlığı yetkilileri 6 Haziran’da Tüm Fenni Gözlükçüler Derneği yöneticileriyle bir toplantı yaptı. Yetkililer, toplantının ardından dernek üyelerine “Dava toplu olarak açılacaktır. Davaya iştirak etmeyenlerin ileride dava açma hakkı bulunmamaktadır" duyurusunda bulundu.

       ‘Tavşana kaç tazıya tut!’
         Ankara Fenni Gözlükçüler Derneği Başkanı Mahmut Yetim, Sağlık Bakanlığı’nı suçlayarak, şunları söyledi:
         “Ruhsatların geri alınabilmesi için 578 kişinin ayrı ayrı dava açması gerekiyor. Şu ana kadar 450 adet dava açıldı. Bize ‘Dava açın, kazanırsınız, o zaman ruhsatları geri vereceğiz’ diyorlar. Bakanlık bize avukat gösterdi. 578 kişi az değil. Bir dava için 500 - 1000 dolar avukat parası veriliyor. Bazı arkadaşlar ferdi dava açtı. Ruhsatı iptal ediyor. Bize dava açın diyor. Tavşana koş tazıya tut misali."

 • 7 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

  İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  Sıradaki Haber