Geri Dön

Hamilelikte kilo almayın

Korkacak bir şey yok! Hamileyken de kilonuzu kontrol etmek elinizde. Nasıl mı? Primadunyasi.com desteğiyle hazırlanmıştır.

Hamilelikte kilo almayın

Hamilelikte alınan, hatta alınması muhtemel(!) kilolar anne adaylarının korkulu rüyalarındandır. Aslında dikkat edilecek birkaç noktayla hem bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak, enerjinizi korurken fazla kilo alımının da önüne geçebilirsiniz. Karbonhidratlar enerji besinleridir. Kalorilerimizin yaklaşık olarak yarısını onlardan alırız.

Atletlerin yüksek enerji almak yararlandığı karbonhidratların boş kaloriler olduklarını söyleyen bazı kişiler, kilo kontrolü ile bunları sınırlamayı önermektedirler. Eğer diyet yapıyorsanız muhtemelen genel kalori alımınızı izlemek spesifik enerji grupları hakkında endişelenmekten daha önemli olacaktır. Ancak bazı karbonhidratlar sizin için diğerlerine göre daha iyidir. İyi Besinleri Kötülerden Ayırın Tüm karbonhidratlar eşit olarak yaratılmamıştır.

Basit karbonhidratlar pek çok kalori ve enerji sağlarlar fakat fazla bir besinsel değer sunmazlar. Basit karbonhidratların örnekleri beyaz ekmeği, beyaz pirinç veya makarnayı, rafine tahılları, kurabiyeleri, keki, abur cuburu ve şekerleri içermektedir. Öte yandan kompleks karbonhidratlar mineraller, protein ve lifle doludur; yani sizin ve bebeğiniz için tüm gerekli olanlar. Sebzeler; meyveler; tam tahıllı ekmekler, tahıllar ve makarna, kahverengi pirinç, kurutulmuş fasulyeler ve bezelyeler ve buğulanmış veya fırınlanmış patatesler, kabuklarıyla birlikte hepsi kompleks karbonhidratlardır.

Pek çok beslenme uzmanı kompleks karbonhidratların toplam günlük kalorilerinizin yaklaşık olarak %60'ını oluşturması gerektiğine inanır. %60 çok fazla gibi gelebilir fakat sağlığa diğer faydalarını dikkate alın: Meyvelerdeki ve sebzelerdeki kompleks karbonhidratlardaki lifler hamileyken yaşayacağınız herhangi bir kabızlığı kolaylaştırmaya yardımcı olmalıdır. Bazı kadınlar karbonhidratların ilk üç aylık dönemde bulantıyı azaltmaya yardımcı olduğunu görmüştür.

Karbonhidrat besinlerinden en fazla besin bileşenini şu ipuçlarıyla çıkarabilirsiniz:

*Taze veya dondurulmuş olan sebzeleri ve meyveleri yiyin. Bunlar konserve çeşitlere kıyasla daha fazla besin değerine sahiptir. Her gün atıştırmalık olarak çiğ sebze ve meyve yemeyi deneyin.

*Sebzeleri pişirirken yüksek sıcaklıkta hızlı şekilde kızartın, mikrodalgaya koyun veya bunları hafifçe buharda pişirin ki vitaminlerini ve minerallerini korusunlar.

*Mümkün olan her yerde sebzelerin üzerine zengin soslar ve tere yağ koymaktan kaçının. Bu yüksek miktarda yağ içeren soslar dolgu malzemesidir ve daha besleyici besinler için daha az yer bırakırlar. Karbonhidratlara ek olarak alacağınız Proteinler bebeğinizin ihtiyaç duyduğu amino asitleri karşılayacaktır.

Kıvanç Tatlıtuğ'un mangal keyfiZaman zaman sosyal medyadan paylaşımlarda bulunan oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, bu kez mangal yaparken çekilen videosunu yayınladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber