Geri Dön

Hükümet ortağı TKP: Başkanlık sistemi yeni zorluk yaratır

Hükümet ortağı TKP: Başkanlık sistemi yeni zorluk yaratır


AKAY CEMAL Lefkoşa


       KKTC'deki koalisyon hükümetinin küçük ortağı Toplumcu Kurtuluş Partisi'nin Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı, Ankara'nın Başbakan Derviş Eroğlu'nun istifasını istemesiyle sonuçlanan bunalımı değerlendirirken, "KKTC Meclisi içinde başka hükümet alternatifleri olduğunu" söyledi.
       Milliyet'in sorularını yanıtlayan Akıncı, hükümetin istifanın eşiğinde olduğu haberleri için "Eroğlu karar verirse ya istifa eder ya da partisi götürür. Çünkü seçimle gelmiş bir milletvekilidir ve en büyük partinin başkanıdır" dedi. Şu anda hükümetin en büyük sorununun memur maaşlarının ödenmesi olduğunu belirten Akıncı, Başbakan Bülent Ecevit'in Kıbrıs'ta "başkanlık sistemi" önerisine karşı çıkarken, "Önümüzdeki çok önemli meseleleri çözmek isterken yeni zorluklar yaratılması kimseye yarar sağlamaz" dedi.

     Akıl yoluna dönülsün
       Eroğlu'nun Ankara ile ilişkilerindeki sorunların kendilerini de etkilediğini ve bir belirsizlik yarattığını kaydeden Akıncı, "Eroğlu'na Türkiye hükümeti randevu vermiyor. Bu durum daha ne kadar sürecek" dedi. Akıncı, samimi beklentilerinin "akıl dışı maceralara" doğru sürüklenmekte olan Türkiye - KKTC ilişkilerinde en kısa zamanda akıl yoluna gidilmesi ve kardeşliğin zedelenmemesi olduğunu kaydetti.

13 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber