Geri Dön

Karadayı'nın Susurluk tavrı önemli

Karadayı'nın Susurluk tavrı önemli

CHP İçel Milletvekili ve TBMM Susurluk Komisyonu Üyesi Fikri Sağlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın, Başbakan Mesut Yılmaz'a, Susurluk skandalıyla ilgili olarak, "Nereye kadar gidilirse üzerine gidin" demesinin, olayın çözümü için yeni bir aşama oluşturduğunu bildirdi.
Sağlar, bu aşamanın sağlıklı değerlendirilmesi için JİTEM, Tuğgeneral Veli Küçük'ün ilişkileri ve DYP Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar'ın, kimi olayların MGK ve Genelkurmay'ın bilgisi dahilinde gerçekleştirildiği yönündeki savlarının açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.
Sağlar dünkü açıklamasında Yılmaz'ın, Karadayı'ya atfen yaptığı açıklamanın önemli boyutlarından birinin, bugüne değin bir biçimde olay içerisinde yer alan bazı kişilerin, konuyla ilgili rollerini Genelkurmay, MGK ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile bağlantılandırma çabalarının de gerçek olmadığını ortaya koyduğunu kaydetti. Sağlar, şu görüşleri dile getirdi:
"Bu bağlamda kimilerinin `Ne yaptıksa devlet için yaptık, devlet sırrı, ya da Genelkurmay ve MGK bunlardan haberdardır' biçimindeki açıklamalarının gerçek olmadığı ortaya çıktığına göre, şimdi sıra gerçeklerin açıklanmasına gelmiştir. Bu noktada `Çözerim, çözemem, kısmen çözerim' şeklinde kararsızlık ve hatta siyasi iradesizlik örneği gösteren Sayın Mesut Yılmaz'ın artık papatya falı bakmaktan vazgeçerek gerekli kararlılığı göstermesi gerekmektedir."
Sağlar, Susurluk skandalının açıklığa kavuşturulması için ele alınması gereken önemli konuları da şöyle sıraladı:
* Şimdiye değin resmi açıklamalarda varlığı inkar edilmesine rağmen özellikle Güneydoğu bölgemizde birçok eylem ve icraatta bulunduğu bölge halkının somut olaylarla tanıklık ettiği JİTEM konusu.
* Katliam sanığı ve uyuşturucu kaçakçısı olarak bilinen Abdullah Çatlı ile Tuğgeneral Veli Küçük arasında resmi belgelere de yansıya ilişkiler ve bu ilişkilerin niteliği.
* Mehmet Ağar'ın birçok açıklamasında sığındığı "MGK ve Genelkurmay'ın bilgisi dahilinde faaliyet gösterdiği" savının net bir biçimde açıklığa kavuşturulması.
* Başbakan Yılmaz'ın, olayın çözümü konusunda engel oluşturan tüm unsurları kamuoyuna açıklaması.

Bakan Albayrak: Türk varlıklarına güvenenler ciddi anlamda kazandıHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Davos Zirvesi'nin ikinci gününde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Türk varlıklarına güvenenlerin ciddi anlamda kazandığı bir süreç. 2020 yılı daha sakin geçen bir yıl olacak; küresel büyüme tahminleri üzerinde beklentilerin daha olumlu olduğu bir yıl. Bu olumlu bir gelişme. Tabi ki küresel istikrardan yana olduk" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber