Karayalçın'dan sonuca itiraz

Karayalçın'dan sonuca itiraz

Karayalçın'dan sonuca itiraz


CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Pursaklar beldesinin büyükşehir için oy kullanmasını gerekçe gösterdi

Ankara Milliyet


CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın, Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde, belediye sınırları içinde olmayan Pursaklar beldesinin büyükşehir belediyesi için oy kullandığını belirterek, seçimin iptal edilmesi isteğiyle Ankara İl Seçim Kurulu'na başvurdu.
Karayalçın'ın, İl Seçim Kurulu'na verdiği dilekçede, "Yüksek Seçim Kurulu'nun 31 Mart 1989 tarih ve 230 sayılı 'Pursaklar ilçe belediyesi olmayıp, belde belediyesi olduğundan Büyükşehir Belediye Meclisi'ne üye gönderemez' kararına dayanarak, belde seçmenlerinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy kullanması açıkça hukukun ihlali ve yargı içinden gelenlerin yargı kararlarına uymamasıdır" görüşlerine yer verdi.
Karayalçın, Keçiören ve Yenimahalle ilçe seçim kurullarına yaptığı ve reddedilen itirazlarını da İl Seçim Kurulu'na yeniledi.
Keçiören ve Yenimahalle ilçelerinde tutanaklardaki sonuçlarla bilgisayarlara yüklenen sayılar arasında farklılık olduğu ve birleşme tutunaklarındaki birçok düzeltmede yetkili paraf bulunmadığı gerekçesiyle Karayalçın'ın itirazlarını yenilediği bildirildi.

Taşdelen: Üzgünüm

Sol oyları bölerek FP'li Melih Gökçek'in yarışı kazanmasına dolaylı destek verdiği suçlamalarına hedef olan DSP'nin Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı Doğan Taşdelen, Murat Karayalçın'ı telefonla arayarak "son derece üzgün" olduğunu iletti.
Oyları yüzde 10.5'ta kalan Taşdelen, Milliyet'e şunları söyledi:
"Son derece üzgünüm. Son 10 günde medyada oyların Sayın Karayalçın'a yönelmesi için yayınlar oldu. Benim çekilmem mümkün değildi. Kişisel bir karar almam söz konusu değildi. Bu partimin karar vereceği bir konuydu."


21 Eylül 2019 Magazin Bülteni21 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber