`Katliam'ın ifadesi yok!

`Katliam'ın ifadesi yok!


10 tutuklunun öldüğü operasyonun davası açıldı. Ancak sanıkların ifadesi 4 yıldır alınamadı


       Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 1996 Eylül'ünde tutukluların başka cezaevlerine nakil kararına direndikleri gerekçesiyle operasyon düzenlendi. Bir saatlik operasyonda 10 tutuklu öldü.
       Olayların ardından 36'sı polis, 29'u asker olmak üzere 64 görevli hakkında, 1'er yıldan 10'ar yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklardan 4'ünün ifadesi alınamadığı için karar veremiyor.
       Mahkeme, emniyet ve jandarmadan cezaevindeki nakil işlemlerine katılan polislerle jandarmaların fotoğraflarını istedi. Ancak bu fotoğraflar gönderilmedi. Mahkeme sanıkların ifadelerini almaya devam ederken bir taraftan da gelmeyen sanıkları aramaya başladı. Davada, sanıklardan 4'ünün ifadesi alınamadığı için yargılamada, bugüne kadar karar verilemedi.
       Operasyonda ölen tutuklu ve hükümlü yakınlarının avukatları, 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, zanlıları yargı karşısına çıkarmayan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi ancak mahkeme bu talebi reddetti.

     Olayın geçmişi
       24 Eylül 1996'da 3 tutuklu rahatsızlıkları nedeniyle revire çıktı. Cezaevi yetkilileri, 30 tutuklunun da görüşmecilerinin geldiğini duyurdu. Tutuklular 35. koğuşun önüne geldiklerinde koğuş mazgalından, buralarda bulunan tutuklu ve hükümlülerle görüşmeye başladı. Cezaevi yetkilileri tutukluların görüş yerine bir an önce gitmelerini istedi. Ardından da koridorun her iki tarafında bulunan demir parmaklıklar kapatılarak, 33 tutuklu "şebeke" olarak bilinen koridorda tutuldu. Bunun ardından cezaevi yönetimi ile Adalet Bakanlığı arasında görüşmeler yapıldı. Yönetim 33 tutuklunun başka cezaevlerine sevkedilmesini istedi. Yönetimin istemi yerinde görülünce olaylar çıkabileceği gerekçesiyle asker ve çevik kuvvet polisleri nakillere yardımcı olmak üzere saat 15.00'te koğuşlara alındı. Tutuklular nakil işlemlerine karşı geldi.

     Bir saatte 10 ölü, 4 yılda
       Saat 16.00'da sona eren çatışmada 10 tutuklu öldü, 23 tutuklu ve hükümlü yaralandı. Olayların ardından operasyona katılan 35 polis ve 29 jandarma hakkında dava açıldı. Operasyonu yürüten Yüzbaşı Vedat Çolak, Asayiş Jandarma Bölük Komutanı Erol Demir, Çevik Kuvvet Şube Müdürü Muammer Kaya, Başkomiser Hamza Altınay ve komiserler Harun Rama ile Nesimi Öztaş hakkında görevlerini kötüye kullanma suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Operasyonda görev alan 58 jandarma ve polislerin de TCY'nın 452. maddesine göre, "katil kastıyla olmayan darp veya cebir yoluyla adam öldürme" suçundan 10'ar yıl hapis istendi.

     "Görevimizi yaptık" dedi öğretmen oldu
       Davanın ilk duruşması, 1997 yılının Mayıs ayında görüldü. Yüzbaşı Çolak ilk duruşmada yaptığı savunmada, "kendilerinin cezaevine görevli olarak geldiklerini" anlattı.
       Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava devam ederken mahkemeye, Yüzbaşı Çolak'ın Güvercinlik Jandarma Okulu'na öğretmen olarak atandığı bilgisi geldi.

Kadın muhabir canlı yayında cinsel tacize uğradıABD’nin Georgia eyaletinde gerçekleşen bir 10 kilometre yarışını sunan kadın muhabir, yarışçılardan birinin cinsel tacizine maruz kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber