Kısa kısa...

Kısa kısa...


ANAP adayı kaçırıldı

Y. Ziya Cansever - Van
Seçim bölgesinde propaganda çalışmalarını sürdüren ANAP Hakkari 2. sıra Milletvekili adayı İzzet Dara ve kardeşi kaçırıldı.
Edinilen bilgilere göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden kardeşi Osman Dara ve iki akrabasıyla önceki gece saat 22.00 sıralarında ayrılan Dara'nın otomobili, ilçeye yedi kilometre uzaklıktaki Dara Köyü girişinde, 15 kişilik bir grup tarafından durduruldu. Araçtaki dört kişiyi silah zoruyla yanlarına alan teröristler, Çoban Köyü yakınlarında Dara'nın iki yakınını serbest bıraktı. İzzet Dara'yla kardeşi Osman'ı yanlarına alarak dağa kaçan grubun yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Mumcu'nun zanlısı akıllı çıktı

Ankara AA
Gazeteci Uğur Mumcu'nun 24 Ocak 1993 günü uğradığı bombalı saldırı sonucu katledilmesiyle ilgili, "Mumcu'nun tasarlanarak öldürülmesine iştirak ettiği ve bu amaçla oluşturulan çetenin üyesi olduğu" gerekçesiyle "idam" istemiyle Ankara 1 No'lu DGM'de yargılanan sanık Abdullah Argun Çetin, akıl ve ruh sağlığı "normal" çıktı.
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Ankara 1 No'lu DGM'nin ceza ehliyetinin olup olmadığının tespiti için sevk ettiği sanık Çetin hakkındaki raporu hazırlayarak, mahkemeye gönderildi.
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Baştabipliği Adli Sağlık Kurulu'nca verilen altı sayfalık raporda, mahkemece, Çetin'in 24 Ocak 1993 ve 28 Ekim 1998'de işlediği bildirilen "taammüden adam öldürmek suçuna iştirak" ve "cürüm işlemek için oluşturulan teşekküle üye olmak" suçlarına karşı cezai ehliyetinin olup olmadığının tespit edilmesinin istendiği hatırlatıldı.
Raporda, dava dosyasının incelenmesi, sanığın anlatımları ve özgeçmişi, laboratuvar sonuçlarıyla gözlem ve incelemelere geniş olarak yer verildikten sonra, psikometrik incelemede, sanığın zekasının "normal zeka" sınırları içinde olduğunun belirlendiği kaydedildi.
Raporda, şu görüşlere yer verildi:
"Yapılan psikiyatrik muayene, gözlem, incelemeler ve dava dosyasının incelenmesi sonucunda sanık Çetin'in söz konusu olayla ilgili ifadeleri, olayın işleniş şekli incelendiğinde, herhangi bir akıl hastalığına ilişkin veri saptanmamış, yapılan psikiyatrik muayene, gözlem ve incelemelerde ceza ehliyetini etkiler nitelikte herhangi bir akıl hastalığı veya akıl zayıflığı bulgusuna rastlanmamıştır.
İşlediği bildirilen 'taammüden adam öldürmek suçuna iştirak etmek' ve 'cürüm işlemek için oluşturulan teşekküle üye olmak' suçlarına karşı ceza ehliyetinin tespiti istenilen Abdullah Argun Çetin'in 18 Şubat 1999 tarihinden itibaren yapılan muayene, gözlem ve tetkik edilerek dava dosyasının incelenmesi sonucunda, suç tarihinde ve halen ceza ehliyetini etkiler nitelikte herhangi bir akıl hastalığı veya akıl zayıflığı saptanmadığı, ceza ehliyetinin tam olduğunu bildirilir sağlık kurulu raporu oy birliğiyle verildi."

OHAL valilerine olağanüstü koruma

Diyarbakır ANKA
Yasadışı Bölücü PKK örgütünün Çankırı, Bingöl ve son olarak da Hakkari valilerine yönelik bombalı intihar saldırısından sonra Olağanüstü Hal Bölgesi'nde görev yapan valiler için olağanüstü koruma tedbirleri alındı.
Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 154'üncü yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da düzenlenen törende valiler ve üst düzey görevliler için alınan olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekti.
Başta OHAL Valisi Aydın Aslan olmak üzere diğer valilerin korumalarının arttırıldığı ve koruma polislerinin valilerin etrafında adeta etten duvar ördükleri görüldü. Polis haftası nedeniyle düzenlenen törende olası intihar saldırılarına karşı olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, tören geçişi sırasında polislerin yanısıra, özel harekat timleri ve askerler yüksek binaların üzerinde güvenlik önlemi aldı.


Demirel ve Baykal vatandaşlıktan çıkarıldı


Ankara Milliyet
Bakanlar Kurulu dört bin 150 kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılmasını kararlaştırdı. Vatandaşlıktan çıkarılanlar arasında soyadı Demirel olan altı, Baykal olan iki kişi bulunuyor.
Baykal'ların doğum yerlerinin Saimbeyli ve Berlin olduğu görülen karara göre, Demirel'ler de Hassa, Gelsenkirchen, Emet, Akçadağ, Hagen ve Sün'de dünyaya gelmişler.
Vatandaşlıktan çıkarılanların isimleri Resmi Gazete'de yayımlandı. Gurbetçilerin bulundukları ülke vatandaşlıklarına geçebilmeleri için alınan karar uyarınca dört bin 150 kişi artık T.C. Nüfus Cüzdanı taşıyamayacak.

Kayseri'de çete operasyonu

Kayseri Milha
Kayseri'de, satın aldıkları bir ev için verdikleri çeki zorla geri alan altı kişi, polis tarafından yakalandı.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinden aldığı bilgiye göre, Mimarsinan Belediye Başkanı Ali Osman Öztemur'u vurdurmaya azmettirmek suçundan halen cezaevinde tutuklu bulunan İbrahim Per'in adamları oldukları belirlenen ve Fatma T. ile İbrahim Ç.'den satın aldıkları eve karşılık verdikleri 3 milyar 580 milyon liralık çeki zorla geri alan Ayhan Y., Fatih P., Mükremin Z., Süleyman K., Şahin K. ve Medeni İ. polis tarafından yakalandı.
Bu kişilerin üzerlerinde ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, Mükremin Z.'de 9 mm çapında tabanca, Fatih P.'de 9 mm çapında tabanca, 23 mermi, pompalı ve kırma av tüfeğiyle bunlara ait 60 fişek ve bir Rambo bıçağı, Süleyman K.'de 9.65 mm çapında toplu magnum tabanca ve 21 adet mermiyle Karadağ tabir edilen tabanca, altı mermi ve bir Rambo bıçağı, Şahin K'de ise bir 6.35 mm çapında tabanca ve 25 adet mermi ele geçirildi.15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber