Kısa... Kısa...

Kısa... Kısa...


     Silah ruhsatına kısıtlama getirildi
       Bir yıldan fazla hapse mahkûm olanlarla Türk Silahlı Kuvvetleri’nden atılanlara silah ruhsatı verilmeyecek. Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’da değişiklik yapan yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre ateşli silahla işlenen cürümler, ruhsatsız patlayıcı ve silah kullanmaya ilişkin düzenlemeler getiren Türk Ceza Kanunu’nun 551. maddesinden hükümlü bulunanlarla taksirli suçlar dışında bir yıldan fazla hapse mahkûm olanlar, affa uğramış olsalar bile ruhsat alamayacak. TSK’dan atılan ve rütbesinin alınmasına hükmolunanlar ile Sıkıyönetim Yasası uyarınca emekli edilenler de ruhsat alamayacak.

     Pişmanlık süresi altı ay uzatıldı
       Pişmanlık Yasası’nın süresi altı ay daha uzatıldı. Daha önce Pişmanlık Yasasından yararlananlar aynı suçları yeniden işlerse indirimlerden yararlanamayacak. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in onayladığı “Bazı suç failleri hakkında uygulanacak hükümlere dair yasada değişiklik yapan yasa" Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yasa ile Pişmanlık Yasası’nın süresi 29 Ağustos 2000’e kadar uzatılıyor. 29 Ağustos 2000’e kadar uygulanacak yasa; siyasi ve ideolojik amaçla kurulan silahlı çete mensublarından suç işlemeyenlerle, yasanın yayımlamasından önce işlenen suçlar nedeniyle hakkında tahkikata başlanmayanlarla teslim olanlara ceza verilmemesini öngörüyor.

     Bombacının akrabaları PKK’lı
       Bağcılar’da bomba imal ederken meydana gelen patlama sırasında eli kopan Engin Yalgı’nın (26), terör örgütü PKK’yla bağlantısı olup olmadığının araştırıldığı belirtildi. Namık Kemal Mahallesi’ndeki bir apartmanında meydana gelen patlamada eli koparak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan ve burada gözaltına alınarak tedavisi sürdürülen Yalgı’nın, şu ana kadar yapılan araştırmalar sonucu herhangi bir sabıkası ya da Emniyet birimlerine giriş kaydı bulunamadı. Yalgı’nın, bazı akrabalarının PKK terör örgütü üyeliğinden sabıkalarının bulunduğunu belirten emniyet yetkilileri, Yalgı’nın da, bu örgütle bağlantısının araştırıldığını bildirdiler.

     Rumlardan HADEP’e destek
       Kıbrıs Rum kesimindeki Komünist AKEL partisi, PKK’ya yardım ettikleri gerekçesiyle tutuklanan HADEP’li Diyarbakır Büyükşehir, Siirt ve Bingöl belediye başkanının serbest bırakılmasını istedi. AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı ve Avrupa Konseyi Başkanı’na birer mektup göndererek, HADEP’li belediye başkanlarının tutuklanmalarını kınadı. Hristofyas, mektubunda, belediye başkanlarının derhal serbest bırakılması için BM ve AB’nin, Türkiye nezdinde girişimde bulunmalarını istedi.

     Siverek’te 13 kişi gözaltına alındı
       Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, Hizbullah’a yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 13 kişi, adliyeye sevk edildi. Güvenlik kuvvetlerince, bir süre önce ilçenin yedi ayrı semtinde aynı anda gerçekleştirilen operasyonlarda 13 kişi gözaltına alındı. Emniyet’teki sorguları tamamlanan 13 kişi, dün sabah saatlerinde ilk önce hastaneye götürüldü, alınan doktor raporundan sonra adliyeye sevkedildi. Terör örgütü üyesi 13 kişi, ön kapıdan ikişer ikişer içeri alındı. Adliyeye, avukatlar dışında kimse sokulmazken, çevrede geniş güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.

     Bakanlıktan nakillere fren
       Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), fen liselerinden diğer liselere nakil yaptırmak isteyen öğrencilere izin verilmemesini istedi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Bener Cordan, konuyla ilgili olarak il milli eğitim müdürlerini uyardı. İllerden, fen liselerinde okuyan öğrencilerin başka okullara nakil yaptırmak istedikleri ve sınıfların boş kaldığı yönünde gelen yakınmalar üzerine; Cordan, bu liselerde okuyan öğrencilerin maliyetlerinin yüksek olduğuna işaret etti. Cordan, fen lisesi öğrencilerinin başka okullarına nakillerine izin verilmemesini istedi. Fen liselerinde okuyan öğrenciler, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) daha fazla puan alabilmek için son sınıflarda başka okullara nakil yaptırıyorlar. YÖK, fen liselerinden kaçışı önlemek amacıyla sınav sistemini değiştirmiş, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı uygulaması getirmişti.

     Öğrenim kredileri bugün ödeniyor
       Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, öğrenim kredileri ödemelerine bugün başlıyor. Kurumdan yapılan açıklamaya göre, 1999 - 2000 öğretim yılında ilk defa öğrenim kredisi alacak öğrencilerden senet ve belgelerini tamamlayan 95 bin 14 öğrenciye, ilk üç aylık (Ocak - Şubat - Mart) öğrenim kredisi toplamı olan 45 milyon lira bugünden itibaren ödenecek. Öğrenciler hak ettikleri kredileri ilgili Ziraat Bankası şubelerinden alacaklar. Kurum, öğrenim ve katkı kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait listeleri yüksek öğretim kurumlarına gönderdi. Öğrenim ve katkı kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin isimlerinin www.kyk.gov.tr adresinde yer aldığı bildirildi. Öğrenciler, sonuçları, “Yurtkur Kredi Numarası" ile belirtilen internet adresinden öğrenebilecekler.

     İTÜ’den danışma merkezi
       Üniversitelerin öğrencilere yönelik çalışmalarına bir zincir de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ekledi. İTÜ, üniversiteye hazırlanan ve yine üniversitede okuyan gençleri bilgilendirmek amacıyla “İTÜ Öğrenci Danışma Merkeziöni kurdu. Merkez, çok yönlü olarak hizmet verecek. Üniversite adayları, merak ettikleri pek çok konuda merkezden bilgi alabilecek.
       Sadık Gültekin’in koordinatörlüğünde çalışacak danışmanlık ekibi, üniversiteye giriş sınavı, meslek tanıtımları ve yükseköğretim bilgileri konusunda üniversite adaylarının ve tüm lisans öğrencilerinin sorularını yanıtlayarak danışmanlık hizmeti verecek.
       İsteyenler, e - posta yoluyla veya hafta içi her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında telefonla bilgi sahibi olabilecek. Tel: 0212 2856611, e - posta: odm@itu.edu.tr, oss@itu.edu.tr

     ‘İhbarcıya’ bir maaş ödül
       Patlayıcı madde ve şüpheli cisimleri bularak gerekli önlemleri alan ve yerini tam olarak yetkililere bildirenlere Başbakanlık Müsteşarı maaşı kadar ödül verilecek. Patlayıcı maddelerin yerinin saptanabilmesi için ödül ve ceza sistemi getiren yasa patlayıcı madde ve şüpheli cisimleri gören, yerini tam olarak yetkililere bildirenlere, en yüksek devlet memuru aylığını geçmemek kaydıyla Milli Savunma Bakanlığı tarafından ödül verilmesini düzenliyor.

     Evren: Sık seçim zararlı
       Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye’de sık sık yapılan seçimlerin ülkeye zarar verdiğini söyledi.
       Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu ve ilçe kaymakamları, Evren’i Marmaris’teki konutunda ziyaret ederek, uygulamaya girecek çeşitli projeler hakında bilgi verdiler. Evren, yaptığı konuşmada, seçimlerin hemen ardından vali ve kaymakam tayinlerinin gündeme geldiğini, bu nedenle çok sayıda projenin yarım kaldığını söyledi.

     Demirel fincanı antika
       Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ilk başbakanlığı döneminde özel olarak yapılan Bavyera işi altın kaplama porselen fincanlar, İzmir’de bir antikacı dükkanında satışa çıkarıldı.
       Alsancak’taki “Kontras" isimli antika eşya dükkanında bulunan fincanlar için 7 bin 500 dolar isteniyor. Fincanların sahibi Rüya Kolgak, “Fincanlar önemli devlet adamları için sınırlı sayıda üretildiği için değerli" dedi.

     İran’dan ilk heyet geliyor
       İran’da geçen hafta yapılan seçimlerin “reform" yanlılarının üstünlüğüyle sonuçlanmasının ardından, ilk resmi heyet güvenlik görüşmeleri için Ankara’ya geliyor. 6 Mart’ta gelmesi beklenen heyet, başkentte 36 saat kalacak. İçişleri Bakanı’ın İran ziyareti ertelendi.
       İran’da Hatemi hükümetinin yeniden iktidara gelmesinin ardından Türkiye’yle İran arasındaki ilk resmi görüşmeler güvenlik alanında gerçekleştirilecek.

     İstanbul misafir şehri
       İstanbul’da, nüfusun 12 milyon olduğu varsayılarak yapılan değerlendirmeye göre, kentte yaşayan her dört kişiden üçü “misafir" statüsünde. 1997’de yapılan nüfus sayımına ilişkin verilerde, Beyoğlu’nda, nüfusa kayıtlı 418 bin 720 kişi bulunurken, son nüfus sayımında bu sayı 226 bin 582 olarak belirlendi. Eminönü’nde, nufüsa kayıtlı kişi sayısı 332 bin 889 görülürken, ikamet eden kişi sayısı ise 50 binde kaldı.


19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber