Geri Dön

Komutanlar ciddiye almadı

Komutanlar ciddiye almadı

Başbakan Yardımcısı Çiller'in, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını emekliye sevk etme planını, askerler ciddiye almadı. DYP, böyle bir planın olmadığını savundu

BAŞBAKAN Yardımcısı Tansu Çiller'in, MGK kararları nedeniyle hükümetten, başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere tüm kuvvet komutanlarını emekli etmeye yönelik "vuruşarak çekilme" planı dün Ankara kulislerinde heyecan yarattı. DYP Genel Sekreteri Nurhan Tekinel bu iddiayı reddederken DYP Başkanlık Divanı'nda tartışılan planın toplantıdan bir gün sonra komutanlarca değerlendirildiği ve "ciddiye bile alınmadığı" bildirildi.
28 Şubat'ta yapılan tarihi Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından, 3 Mart tarihinde Çiller, DYP Başkanlık Divanı üyeleri Necmettin Cevheri, Mehmet Gölhan, Hasan Ekinci, Hayri Kozakçıoğlu, Cihan Paçacı, Nurhan Tekinel ile Grup Başkanvekilleri Ali Rıza Gönül, Mehmet Gözlükaya ve Saffet Arıkan Bedük , Çiller ile Dışişleri Konutu'nda biraraya geldi. Toplantıya katılanlardan biri tarafından el yazması tutanak haline getirilen bu tartışmalar Tufan Türenç'in Hürriyet'teki dünkü köşesinde yayınlandı.
Bu tutanaklara göre toplantıda, iki plan tartışıldı. "A Planı" çerçevesinde MGK bildiri krizinin uzlaşma ile çözülmesi gündeme getirilirken "B planı" ile 5 komutanı emekli etmeye yönelik "vuruşarak çekilme" önerisi tartışıldı. "B" Planı çerçevesinde Çiller, Başbakan Necmettin Erbakan'ı ikna ederek komutanların emekli edilmesi için kararname hazırlanacak. Çiller, bu kararnameleri alıp Cumhurbaşkanı'nın onayına sunacak ve "Demokrasiden yana mısınız, militarizmden yana mısınız?" diye soracak. Cumhurbaşkanı kararnameleri imzalamazsa Meclis'e gidilerek açıklama yapılacak ve kamuoyunun desteği sağlanacak. DYP Genel Başkan Yardımcısı Necmettin Cevheri bu öneriye "Generallerin emekli edilmesi konusunda muvaffak olunamaz. 12 Mart ve 12 Eylül'de de bunlar düşünüldü. Ama uygulanması gayri kabil" diyerek karşı çıkınca Çiller, öncelikle "A Planı" için çaba gösterilmesini istedi.
Toplantıda bulunanlardan birisi tarafından elyazısı ile tutulan bu tutanağın daha sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e de iletildiği ileri sürüldü.
DYP Genel Sekreteri Nurhan Tekinel, "Çiller'in B Planı" haberinin "gerçeklere aykırı olduğunu" belirtti. Tekinel, yazılı açıklamasında, sözkonusu yazının içeriğinin "tamamıyla yanlış ve kasıtlı bir amacı yansıttığını" savunarak şöyle dedi:
"Başkanlık Divanı ve Genel İdare Kurulu (GİK) tutanakları, Genel Sekreter olarak tarafımdan kaleme alınmaktadır. Tutanakların bir başkası tarafından hazırlanması da sözkonusu olamaz.
Kaldı ki, 3 Mart 1997 tarihinde yapılan toplantıda da bir tutanak tutulmamıştır. Bu toplantıya Sayın Hasan Peker rahatsızlığı, Sayın Hayri Kozakçıoğlu da, Sayın Sedat Aloğlu'nun İstanbul'da koordine ettiği, il ve ilçe başkanlarının da katıldığı bir toplantıda hazır bulunması nedeniyle katılmamışlardır. Bu da yazıdaki bilgilerin ne kadar yanlış olduğunun bir kanıtıdır."

FETÖ'cü Arif Erdem orada ortaya çıktı!TRT'nin haberine göre firari FETÖ'cü Arif Erdem, bir restorandan çıkarken kameralara yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber