Kritik çarşamba

Kritik çarşamba

       ANKARA, Suriye'nin PKK terörüne son verme yönündeki sözlerinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığına önümüzdeki çarşamba somut bir sinyal almayı bekliyor. Üst düzey yetkililer, Şam'ın verdiği sözleri yerine getirip getirmediğinin araştırıldığını, Suriye'nin sorunu çözme iradesinin ciddiyetinin çarşamba günü anlaşılacağını söyledi.
       Çarşamba gününün neden ön plana çıktığına ilişkin soruları yanıtsız bırakan bir yetkili, "Suriye bizi oyalıyor mu, oyalamıyor mu, bizi gerçekten tatmin edecek türden girişimlerde bulunuyor mu bulunmuyor mu, çarşamba günü bunu daha net olarak anlayabileceğimiz bir duruma geleceğiz" dedi. Aynı yetkili, Suriye'nin uzun süredir ilk kez PKK'nın topraklarındaki varlığını inkar etmediğine dikkati çekerek şöyle konuştu:
       "Suriye'nin sorunu çözme iradesinde olduğu söyleniyor. Araştırmaya, teyit edilmeye değer mesajlar var. Ama gene de ihtiyatlıyız. Çarşambaya kadar bu araştırma ve teyit etme sürecinden sonuç alınacaktır. Bu nedenle hafta ortası, Suriye politikasında önemli bir dönemeci oluşturacak."
       Türkiye'nin ihtiyatlı tutumunu vurgulayan bir başka üst düzey yetkili de Suriye'den olumlu olduğu kadar olumsuz mesajlar da alındığına işaret etti. Suriyeli bir yetkilinin yabancı bir basın kuruluşuna yaptığı açıklamada, Türkiye ile tüm sorunları ele almak istediklerini belirtirken, bu sorunlar arasında su konusunu da saydığına dikkati çeken yetkili şunları kaydetti:
       "Suriye'yle bu aşamada tek gündem maddemiz var, bu da terördür. Bu konudaki kararlılığımızı denemeye kalkışmasınlar."
       Aynı yetkili, Lübnan başbakanının Türk başbakanı için "ağıza alınmayacak" hakaretlerde bulunduğunu belirterek "Biz bilmiyor muyuz, Suriye düğmeye basıyor Lübnan konuşuyor" dedi.

       Üst düzey yetkililerin, Türkiye - Suriye gerginliğinde önemli bir gelişme olacağı yolunda sinyal vermesi, Şam'ın bu tarihte bir açıklama yapacağı spekülasyonlarına yol açtı. Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in sürekli Mısır ve İran dışişleri bakanlarıyla telefonda görüştüğünün bildirilmesi, Şam'ın yapacağı açıklamanın içeriğinin Türkiye'yi tatmin edecek şekilde olması için dolaylı bir pazarlığın sürdüğü izlenimini yarattı.
       Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada ise Suriyeli yetkililerin terör dışındaki sorunları da müzakere etmeye yönelik sözlerine şöyle yanıt verildi:
       "İçinde bulunulan ortamda Türkiye'nin gündeminde olan tek konu PKK terörüne sağlanan destekten ibarettir. Şu sırada Türkiye, Suriye'nin teröre desteğine fiilen son verip vermediğini somut bir şekilde görmek istemektedir."
Yaralı akbaba, jandarma ekipleri tarafından kurtarıldıMalatya'da devriye görevi yapan jandarma ekipleri, buldukları yaralı akbabayı tedavi ettirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber