Kriz yönetiminde üçlü senaryo

Kriz yönetiminde üçlü senaryo

       TÜRKİYE'nin Suriye ile önümüzdeki günlerde gerginleşen ilişkileri hangi noktaya taşıyacağı, Ankara'nın "kriz yönetimi" ile alacağı sonuca göre değişecek.
       İki ülke arasında "ilan edilmemiş bir savaş" durumundan Lübnan'ın Bekaa vadisindeki PKK kamplarının vurulması, Suriye'deki bazı PKK hedeflerinin imhası gibi sıcak çatışmaya geçilmesi olasılığı ya da sınıra kuvvet kaydırma yoluyla diplomatik bir başarı elde edilmesi kulislerde konuşulan senaryolar arasında yer alıyor.
       1. Diplomatik başarı senaryosu:
       Türkiye'nin Suriye'den PKK'ya desteklememesi taleplerini iletmesinin ardından sınıra kuvvet kaydırılması ve siyasi - askeri liderlerin sert demeçleri sonucu Şam da Türkiye sınırına birlik yığmak zorunda kalacak. Ancak uluslararası alanda Suriye'yi izleyen askeri uzmanlar, soğuk savaşın sona ermesiyle eski Sovyetler Birliği'nden gördüğü desteği yitiren Suriye ordusunun iki cephede birden savaşamayacağını belirtiyor. Şam'a yanlızca 60 kilometre uzaklıkta bulunan Golan tepelerindeki İsrail birliklerine karşı yoğun yığınak yapan Suriye ordusunun ikiye bölünmesi olasılığı bu ülkeyi Türkiye'nin taleplerine karşı olumlu yaklaşmaya itebilir.
       2. Bekaa vadisine saldırı:
       Konuşulan bir diğer senaryoya göre ise Türkiye'nin Lübnan'ın Bekaa vadisinde bulunan PKK kamp ve üslerine sınırlı bir hava saldırısı düzenlemesi olasılığı bulunuyor. Bu senaryoya göre, saldırı Ankara'nın geçtiğimiz günlerde yoğunlaşan Suriye'ye yönelik sert açıklamalarında ciddi olduğunu ortaya koyacak ve Türk Hava Kuvvetleri'nin elinde bulunan yedi tanker uçağının bölgede oynayabileceği rolu gözler önüne serecek. Doğrudan Suriye'ye yönelik olmamasına karşın, Bekaa vadisine bir saldırının Lübnan'da 30 bin Suriye askerinin bulunduğu gözönüne alındığında Şam'ın yoğun tepkisini çekmesi ise kaçınılmaz. Suriye bu ülkedeki askerlerle Lübnan'ı kontrolu altında tutuyor. Lübnan Başbakanı Refik Hariri de geçen hafta Şam'a yaptığı bir ziyaret sonrası Türkiye'yi Irak ve Suriye arasındaki Dicle ve Fırat suları paylaşım toplantısına katılmaması nedeniyle eleştirmişti.
       3. Suriye'deki hedeflere saldırı:
       Üçüncü fakat en az olası görülen senaryoya göre ise Türkiye, Suriye'deki PKK hedeflerine saldılar düzenleyebilir. Türkiye'nin Birleşmiş Milletler nezdinde kendisini PKK saldırlarına karşı meşru müdafaa durumunda göstermesi halinde bile böyle bir olasılık iki ülke arasnda doğrudan savaş çıkması anlamıma gelecek. Bu arada Batılı istihbarat örgütlerinin raporlarına göre Suriye, Rusya'nın yardımı ile "VX" adlı ölürücü sinir gazı üretiyor. Suriye'nin ayrıca bu gazı karadan karaya alan füze balıklarına koyma çalışmaları yaptığı da öne sürülüyor. Suriye'nin elinde Scud - C balistik füzeleri bulunuyor.

       Bugüne kadar ele geçirilen veya teslim olan tüm PKK'lılar, örgütün Suriye ile çok sıkı ilişki içinde olduğunu, Suriye'nin her türlü desteği sağladığını söyledi. PKK'lıların itiraflarında, Abdullah Öcalan'ın Şam'da kendisine tahsis edilen lüks evlerde kaldığı, Suriye'nin teröristlere sahte kimlik ve eğitim verdiği, Lübnan'a geçişlerine yardımcı olduğu, Devlet Başkanı Hafız Esad'ın kardeşi Rıfat Esad kontrolünde Suriyeli subaylarca örgüte gerilla eğitimi verildiği ifadeleri yer aldı.
       Teröristlerin üzerinde çıkan dokümanlarda da örgütün Suriye'de birçok eğitim kampı bulunduğu belirlendi. Bu kampların isimleri şöyle:
       Haspaya, Sahor, El Havş, Rıbbıt Roha, Ayn El Arap, Yanta, Mame, Saide, Sui, Mencel, Sur, Muasker, Name, Nebatiye, Estel.
       Örgütün ayrıca, Resulayn, Kamışlı, Halep, Şam'da da birçok irtibat evleri ve büroları bulunuyor.


20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber