Kurultaya kadar Baykal

Kurultaya kadar Baykal

Kurultaya kadar Baykal


CHP lideri istifadan vazgeçti. Kendisini göreve getirenlere karşı sorumluluk sahibi olduğunu söyleyen Baykal, 'Emrivaki yapmak istemem. Seçimli kurultay yapacağız' dedi


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP'nin önümüzdeki günlerde yapacağı parti meclisi ve il başkanları toplantısının ardından makul bir sürede seçimli kurultay yapacağını açıklayarak, "Bizi buraya getirenlerin iradesini yok sayamayız, o nedenle emrivaki yapmaktan kaçınıyorum" dedi.
Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Baykal, seçim sonuçlarını, gerek CHP gerekse ülke açısından değerlendirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi:
"Türkiye'nin önündeki yeni parlamento yapısı ve muhtemel hükümet yapıları, Türkiye'nin önüne kritik bir aşamayı getirdi. Oluşan yeni tablo, CHP'nin önemli tarihi sorumluluğunu daha da artırdı. CHP, bu kritik aşamayı en etkili ve en verimli biçimde değerlendirmeli.
MYK'da partide yeni bir yapılanmaya fırsat verme anlayışı paylaşıldı ve partiye zarar vermeden yeni oluşumlara yardımcı olacağız. Perşembe ya da cuma günü Parti Meclisi'ni toplantıya çağıracağız ve makul bir sürede seçimli kurultay toplayacağız."
"Türkiye olarak da CHP olarak da bir önemli yeni aşamaya geldiğimizi düşünüyorum" diyen CHP lideri şöyle konuştu:
"CHP'nin yetkili organlarına bu aşamada ne yapılması gerektiğini sorumlulukla kararlaştırma şansının tanınması gerektiğini düşünüyorum. Bu fırsatı, bu şansı tanıyoruz. Bir kişisel emrivaki yapmaktan bu aşamada kaçınmanın parti bakımından doğru olacağını düşünüyorum. Biz buraya bir karar süreci, organ tercihi sonucu ve görevlendirme sonucunda geldik.
Burada bir kamu görevi yapıyoruz. Kendi duygularımız, değerlendirmelerimiz hiç kuşkusuz bireysel açıdan önem taşıyabilir ama görevimizi sorumluluğumuzu ve bizi buraya getirenlerin iradesini yok sayamayız. O nedenle sorunlarımızı, eğilimlerizi paylaşarak bir ortak karar oluşturmak istiyoruz ve bu nedenle bir emrivaki yapmaktan kaçınıyorum."

"Bırakma kararım yok"

Partinin bu aşamada hiçbir zarar görmeden önünün açılabilmesi için ne gerekiyorsa onu yapmaya çalıştıklarını ve bu anlayışın MYK tarafından büyük ölçüde ortak paylaşıldığını vurgulayan Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:
"Siyaseti bırakma gibi bir kararım kesinlikle yoktur. Çünkü siyaset bizim için bir kamu görevidir, bir toplumsal sorumluluk duygusudur, yani 'Bir yerde bulunsak siyaset yaparız, bulunmazsak yapmayız' anlayışı bizim için geçerli değildir. Biz genel başkan olmadan da siyaset yapıyorduk.
Yarın genel başkan olmaktan uzaklaşırsam da siyaset yapmaya devam ederim. Yapacağım siyaset de parti ilkeleri ve amaçları doğrultusuda CHP siyaseti olacaktır. Bir yurttaş olarak, bir partili olarak bundan sonra da görev yapmaya hazırım. Siyasete yönelik bir küskünlüğüm, siyasetten kopmam, sırtımı dönmem ve vazgeçmem kesinlikle sözkonusu değildir."
Baykal, seçim sonuçlarını değerlendirirken şu yorumda bulundu:
"Bizim açımızdan üzüntü verici bir sonuç, ama CHP'nin bu sonucu hak ettiğine kesinlikle inanmıyorum. Bu seçimlerde merkez sağ da TBMM'de yakın tarihinin en düşük noktasıyla temsil edilme konumuna gelmiştir. Merkez sağ nitelik değiştirmiştir. Bunu çok önemli sayıyorum.
Bu sonuçların pek çok bilinemez faktörü var, meçhul faktörü var. Deneyimli bir parti olarak, bu yeni dönemde bilinmezlerin ortaya koyduğu umut işaretlerini de kaygı verici ihtimalleri de değerlendirme durumundayız. Önümüzdeki dönemde Türk siyasetinin çok önemli aşamalardan geçmesinin kaçınılmaz olduğunu da görüyoruz. Kritik bir döneme girdiğimizin farkındayız. Bu dönemde CHP'ye çok büyük görevler düştüğünü de görüyoruz."


15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber