Geri Dön

Lokumla gönül aldık

Lokumla gönül aldık


Birilerinin emriyle Kuşadası’na girişleri engellenen eşcinseller İstanbul’da ‘tezahürat’la karşılandı. Ayaklarına kırmızı halı serildi, lokum sunuldu


       İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Kuşadası’na girmelerine izin verilmeyen 850 eşcinseli taşıyan Olympie Vuyager adlı gemi, dün İstanbul’a geldi. İsrail’den gelen ve çoğunluğu ABD’li olan eşcinseller İstanbul’da kırmızı halı ve lokum dağıtılarak karşılandı.
       Karaköy Limanı’na demir atan gemiden yaklaşık bir saat inmeyen eşcinselleri ziyaret eden Amerikan Başkonsolosu Frank Urbancic’in, “Kuşadası’ndaki üzücü olaylar burada yaşanmayacak" sözlerine ‘gay’ler alkışlarla karşılık verdi.

     Tantan özür diledi
       Bu arada Tura Gemi Turizm Acentesi yetkilisi Erkunt Öner, yaşanan üzücü olayların ardından İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın bizzat arayarak özür dilediğini söyledi. Öner, “Tantan grubun Kuşadası’na sokulmamasının yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirtti" dedi. Eşcinseller de, geziyi iptal etmeyip İstanbul’u gezeceklerini belirttiler.
       Gezisi sırasında alışveriş yapmayan gay’lere Sultanahmet esnafından bazıları, “Bunlar çocuklarımıza kötü örnek olacak" diyerek tepki gösterdi. Sünnet kıyafetiyle gezen çocuklara ilgi gösteren ‘gay’ler, sünnetin ne olduğunu anlatan turist rehberinin “sünnetle daha iyi erkek olurlar" sözleri üzerine uzun süre güldüler.

     Şen geldiler, şen gittiler...
     AHMET TULGAR
       Olympic Voyager’ın ‘neşeli’ yolcuları Sultanahmet Meydanı’nda otobüslerinden iner inmez ilk iş gazete bayilerine hücum ediyorlar. Her gazeteden birkaç nüsha birden alan eşcinsel turistler başlıkları, resimaltlarını İngilizce’ye çevirterek medyanın tavrını da öğrenince, Kuşadası’ndaki skandalın ardından Belediye Başkanı Fuat Akdoğan’ın kendilerinden bizzatihi özür dilemesiyle oluşan memnuniyetleri kat be kat artıyor.
       Yedi yıldır birlikte yaşayan San Fransisco’lu mimar Darren Jones ve öğretmen Michael McDonald, “Her şey bir yanlış anlamayla başladı. Fakat bu olaya en fazla üzülen Kuşadası esnafı oldu" diye konuşuyorlar gülerek.

     Bilinçli tüketiciler
       Çektiği çıplak erkek fotoğraflarıyla ABD’nin en ünlü fotoğrafçıları arasına giren ve yedi kitap yayımlayan Tom Bianchi konuya ilişkin bir slogan atıyor: “We stop shopping, the world shakes - Alışveriş yapmazsak dünya sarsılır." Bianchi, bu geziye, iki yıl önce bir başka eşcinsel turu sırasında Karayipler’de tanıştığı genç sevgilisi B. J. Patnode ile katılmış.
       Kaliforniya’da bir oteli olan Geoffrey Newman, Bianchi’nin sloganına şöyle açıklık getiriyor:
       “Eşcinseller bilinçli bir tüketici topluluğudur. Firmaların eşcinsellere karşı tavrına bakıp, bazılarını destekleriz."
       Bu arada Newman, bir televizyon şirketi, bir havayolu şirketi ve bir spor malzemeleri firmasının adını sayıyor. Bu firmalar eşcinsel çiftlere özel indirim uyguluyormuş. Topkapı Sarayı bahçesindeki birçok eşcinsel turistin üzerinde bu spor malzemeleri firmasının tişörtleri, ayakkabıları olduğunu fark ediyoruz.

     Mutlu çiftin öpüşmesi
       Houston’da bir havayolu şirketinde çalışan Kevin Nicholas, iki gün önce bir çiftin gemide evlendiğini anlatırken, grup içinde küçük bir tartışma çıkıyor.
       Tom Bianchi’nin sevgilisiyle öpüşürken kameralara poz vermesini, bazı eşcinseller bir provokasyon olarak nitelendiriyor. Bianchi tepki mırıldanmalarına kararlı biçimde karşı çıkıyor ve şöyle diyor:
       “Beyler, mutlu bir çiftin öpüşmesinde ters olan nedir?"

     ‘Öpüşürlerse bakmam’
       Grubu Topkapı Sarayı’nda gezdiren 36 yıllık rehber Tolon Sökmen “Hepsi çok kibar insanlar. Mukaddes emanetleri gezerken özellikle çok saygılıydılar" diyor ve ekliyor:
       “Ama gezdirdiğim grup içinde bir turist çift öpüşürse kafamı çeviririm, bakmam. Eşcinsel olmasalar da bu şekilde davranırım."
       Topkapı Sarayı’ndan sonra Sultanahmet Camii ve Ayasofya’yı gezi programlarına alan eşcinseller akşam Mikenos’a hareket edecekleri için sadece bir kısmını görebildikleri İstanbul’a hayranlıklarını ifade ediyor ve Boğaziçi’ni arkalarına alıp birbirlerinin fotoğraf makinelerine romantik pozlar veriyorlar.
       Türk lokumunun afrodizyak etkisi yapıp yapmadığından Türkiye’deki demokratikleşme sürecinin hangi aşamada olduğuna dair geniş bir ilgi yelpazesiyle Türkiye’ye gelen eşcinsel turistler, Kuşadası skandalına rağmen ülkemizden mutlu ayrılacağa benziyorlar.


13 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber