Meclis’e kalite desteğine hazırız

Kalite anlayışının toplumun tüm kesimlerine yayılması için çalışan KalDer, talep gelirse TBMM’de Toplam Kalite Yönetimi uygulaması için destek vermeye hazır durumda.

Meclis’e kalite desteğine hazırız

Meclis’e kalite desteğine hazırız

Kalite anlayışının toplumun tüm kesimlerine yayılması için çalışan KalDer, talep gelirse TBMM’de Toplam Kalite Yönetimi uygulaması için destek vermeye hazır durumda.

SİBEL KÖKLÜ

Kalite anlayışının toplumun tüm kesimlerine yayılması için çalışan KalDer, Toplam Kalite Yönetimi uygulamasının TBMM’de de uygulanması gerektiği görüşünde. Şimdiye kadar Meclis başkanlığından bu yönde bir talep almadıklarını belirten dernek yöneticileri, gerekirse yönetim anlayışı açısından destek olabileceklerini söylüyorlar.
1990 yılında kurulan KalDer, sadece ürün kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bir kuruluş değil.
Şirketlere rekabet edebilmeleri ve ayakta kalabilmeleri için bir yönetim modeli sunuyor. Toplam Kalite anlayışında, odağında insan olan EFQM modelini uygulayan KalDer, bu sayede kurum ve kuruluşlara en uygun yönetim anlayışını sunmayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl Ankara’da 1.Kamu Sempozyumu’nu düzenleyen ve kamuda kalite anlayışının geliştirilmesi için çalışmalara başlayan KalDer, 9-10 Mayıs2001 tarihinde düzenlenecek ikinci sempozyumda, ilk defa kamu kuruluşlarına kalite ödülü verecek.
KalDer’in yeni Genel Sekreteri Azmi Yarımkaya, kalite konusundaki çalışmaların Meclis’e de taşınması için çaba gösterilmesi gerektiğini söylüyor;
"Geçtiğimiz yıl 1.Kamu Kongresi’ne bütün milletvekillerini davet ettik, çok azı geldi. Bizim dernek olarak Meclis’in üzerinde direk bir etkiye sahip olmamız çok zor. Medya ve tüm sivil toplum kuruluşlarının birlikte bu işin altyapısını oluşturması gerekiyor. Kamuoyunda bu yönde bir talep oluşursa, uygulamak ya da talep etmek zorunda kalırlar. Bu talebin Meclis’e taşınması konusunda hep birlikte çaba göstermemiz gerekiyor".

‘Meclis’e yönetim konusunda destek olabiliriz’
KalDer İcra Kurulu Üyesi ve Pazarlama İletişim Koordinatörü Samih Yedievli ise, sahip oldukları knowhow sayesinde Meclis’e yardımcı olabileceklerini belirtiyor;
"Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz Kamu Kongresi’nin ana teması sivil toplum örgütleri ve toplam kalite yönetimi. Biz kamu hizmetinin iyileşebilmesinin yolunun, sorumlu sivil toplum kuruluşlarından geçtiğine inanıyoruz. Sivil toplum kuruluşları kendilerini etkili yönetebilirlerse, kamu hizmetinin iyileşmesinde de etkili rol oynayacaklardır. Biz kongrede, etkin bir sivil toplum örgütü yönetiminin nasıl olacağını tartışacağız. KalDer olarak sahip olduğumuz knowhow’u kullanarak, Meclis’e yönetim konusunda destek olabiliriz".

‘Başarılı örnekleri ortaya çıkarmalıyız’
KalDer İcra Kurulu Üyesi ve Ödül Sekreteri Dr.Aydın Kosova, kalite ödülü aracılığı ile kamudaki iyi örnekleri ortaya çıkarmak istediklerini söylüyor;
"EFQM’in kamuya yönelik modeli ‘Mükemmellik Modeli’ adını taşıyor. Kurumların performansını uluslararası ölçütlerle değerlendiren bu model Avrupa’da üç yıl önce lanse edildi. İlk iki sene ödül verilecek bir kamu kuruluşu bulunamadı. Ancak üçüncü sene bir vergi dairesi ödül aldı. Çünkü bu modelde süreklilik önemli. Bir kamu kuruluşunun ödül alması için bu modeli en az üç yıldır başarıyla uyguluyor olması lazım.
Biz de kamuda güzel örneklerin çıkmasını istiyoruz. Kamuda kalitenin uygulanması daha zor olabilir ama zorluk ayrı, ihtiyacın belirlenmesi ayrı bir olay. Türkiye’de toplumsal olarak baktığımızda , hem sivil toplum örgütlerinde hem de basında kamudaki bir çürümeden bahsedildiğini görüyoruz. Çeşitli olayların üzerine gidiyoruz. Öte yandan, varsa başarılı kamu kuruluşlarını da ortaya çıkarmak, ödüllendirmek ve tanıtmak istiyoruz".
Toplam Kalite Yönetimi’nin bir süreç olduğunu söyleyen Azmi Yarımkaya, bazı kamu kuruluşlarında olumlu çabaların görüldüğünü belirtiyor;
"Kamuda tam olarak uygulanmasa bile, bazı kuruluşların olumlu çabalar içine girdiklerini görüyoruz. Örneğin silahlı kuvvetlerde bu süreçle ilgili iyileştirmeye açık alanlar ve çok ilginç, gurur verici çalışmalar var. 1996 yılından beri ciddiyetle çalışıyorlar. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, Gölcük Tersanesi, SSK, GATA ve DSİ gibi kuruluşlar da çalışmalara başladı".
Kamu ödülleri kategorisinde şimdilik dört başvuru geldiğini, ancak bu sayının başlangıç için iyi bir rakam olduğunu savunan Aydın Kosova; "Sayı yeterli değil ama ilk başvuruların gelmesi çok önemli. Daha da önemlisi, bunların içinden başarılı bir projeye ödüllendirme yapılabilmesi. Standartlar yüksek olduğu için, modelin başarılı bir şekilde uygulandığının ve en az üç yıllık gelişmelerin görülebiliyor olması lazım" diyor.

Kamuda kalite ödülüne aday kuruluşlar
• Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Dairesi
• Kocaeli Sanayi Odası
• Osmangazi Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi
• Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi.


Şahan Gökbakar: Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin!Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile son dönemde kendisine gelen eleştirilere ilginç bir gönderme yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber