Milli sınırları zorlamayacağız

Milli sınırları zorlamayacağız

       PKK Lideri Abdullah Öcalan'nın önceki gün MED TV'den yaptığı "tek taraflı ateş kes" içeren konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti'ne ve kurucusu Atatürk'e yönelik övgü dolu sözleri dikkat çekti.
       "İlke olarak biz Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı değiliz. Gerektiğinde kanunlarına da saygı duyarız. İlke olarak biz cumhuriyete karşı değiliz. Hatta cumhuriyet, yani sözlük anlamıyla bir halk idaresi olarak bizim de tercihimizdir. Ama şunu da kabul etmemiz gerekirki tam 75 yıldır bu cumhuriyetin içine demokrasi fazla yer etmemiştir. Cumhuriyeti demokratik bir niteliğe kavuşturmak Türkiye'nin en temel sorunudur" diyen Öcalan, "sorunun çözümünü istemeyen asıl çevrelerin savaş rantçıları olduğunu" söyledi.
       Öcalan yaklaşık üç saat süren ve Şam'dan telefonla katıldığı basın toplantısında özetle şu görüşleri dile getirdi;
       * "Mustafa Kemal de büyük bir ulusal onur temsilcisiydi. Onurlu bir Türktü. O zaman Kürtleri neden onurlu görmüyorsunuz?"
       * "Biz siyasi bir süreci başlatmak istiyoruz. Otonomi, ayrı devlet veya Özerklik gibi statüleri tartışmıyoruz. Ön yargılı davranmayacağız. Toprak bütünlüğü ve hükümranlık kavramlarını biz tanıyoruz. İçi doldurulsun istiyoruz. Biz katı milliyetçi olmayacağız. Bizim için en önemli sınır insan hakları, demokrasi ve birlikte yaşamaktır. Milli sınırlar, coğrafi sınırlar konusu bizim tarafımızdan güncelleştirilmeyecek. Zorlayıcı olmayacağız."
       * "Suriye gerçekten Türkiye'yi zorlamak istemiyor. Suriye isteseydi bize çok imkan verirdi. Ama bize bugüne kadar bir imkan sunmadı. Herhangi bir alet getirmemize bile imkan tanımıyor. Türkiye - İsrail ilişkilerini yargılıyor ama Türkiye ile ilişkilerini dengeli bir duruma getirmek istiyor. Türkiye'nin içini karıştırmak istemiyor."Yaralı akbaba, jandarma ekipleri tarafından kurtarıldıMalatya'da devriye görevi yapan jandarma ekipleri, buldukları yaralı akbabayı tedavi ettirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber