'Mutabakat, geçiştirme olabilir'

'Mutabakat, geçiştirme olabilir'

'Mutabakat, geçiştirme olabilir'

       EGE Ordu Komutanı Orgeneral Doğu Aktulga, yaşanan PKK krizinin ardından Suriye ile varılan mutabakatı iyi düşünmek gerektiğini belirterek, "Bu bir geçiştirme olabilir" dedi.
       Maltepe Askeri Lisesi'nin kuruluşunun 70. yıl töreninin bitiminde gazetecilerin Suriye krizi ile ilgili sorularını yanıtlayan Aktulga, Suriye'nin Türkiye'nin dediğini yapacağına inandığını söyledi. Suriye'nin bir kabile devleti olduğunu belirten Aktulga şöyle konuştu:
       "Bu son gelişmelerden sonra herhalde dediğimizi yapacaklar. Taktik olabileceğini, mutabakatın da bir geçiştirme olabileceğini düşünmek lazım. Yani zamana yayma, öyle düşünmek lazım."
       Terörizmle mücadelede Türkiye'yle 1992'de 8 maddelik bir anlaşma imzalayan Suriye bu anlaşmaya daha sonra uymamıştı. Türkiye - Suriye anlaşması, her iki ülkenin topraklarında taraflardan birinin yasadışı ilan ettiği örgütlerin üyelerinin ikamet, geçiş, örgütlenme, toplantı ve eğitim yapmalarına izin verilmemesi, ulusal sınır boyunca yasadışı geçişin önlenmesini içeriyordu.
       Dönemin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin de Şam'a yaptığı ziyaret sırasında "Bundan sonraki adım, her halde bekleme, izleme adımı olacaktır ve kendileri de bunu ifade ettiler. İzleme komiteleri kurulacak. Her iki ülkede toplantılar yapılacak" demişti.


İtfaiyeden tilki kurtarma operasyonuİzmir’in Tire İlçesinde 30 Metrelik boş kuyuya düşen tilki 3 gün kaldığı kuyuda vatandaşların ihbarı ile İtfaiye tarafından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber